George W. Bush, az Egyesült Államok elnöke a minap közölte, reméli, Fidel Castro halála után a kubai nép végre saját maga dönthet jövőjéről. Új korszakot jósolt a két ország kapcsolataiban, de korábban elutasította Raúl Castro mindhárom tárgyalási ajánlatát.
Az orosz államfő, Vlagyimir Putyin egy nappal Bush bejelentése előtt közölte a Kremlben, hogy Venezuela Oroszország egyre fontosabb kereskedelmi partnere. Venezuela ezenkívül jórészt Oroszország révén jut azokhoz a fegyverzetekhez, amelyeket az amerikai tiltakozás miatt nem vásárolhat meg más országoktól. Oroszország tavaly célzott a régi jó viszony helyreállítására Kubával, de a Castro testvérpár nem kapott az alkalmon. Castróék ugyanis még élénken emlékeznek rá, hogy a Szovjetunió és szövetségi rendszere felbomlása után – különösen 1992-től – a támogatások elmaradása miatt Kuba milyen nehéz időszakot élt át. Fidel Castro azt sem felejthette el Putyin elődjének, hogy 1962 októberében, az úgynevezett kubai rakétaválság idején Nyikita Hruscsov szovjet pártfőtitkár tulajdonképpen kész helyzet elé állította Castrót, és belekényszerítette Kubát a szovjet fennhatóság elfogadásába.
A venezuelai elnök, Hugo Chávez és Fidel Castro között 1994 óta egyre szorosabbak az ideológiai és politikai kapcsolatok, majd Chávez 1998-as hatalomra jutásával a gazdaságiak is megerősödtek. A BBC spanyol változatának minapi cikke úgy egyesítette a két ország nevét – Kubazuela –, hogy tökéletesen, egyúttal érzékletesen kifejezte Kuba és Venezuela együvé tartozásának elvét. Az együttműködés olyan szoros, hogy már a venezuelai ellenzékiek is tiltakoznak ellene, hiszen már nemcsak sportedzők, tanárok és orvosok jönnek Kubából. A venezuelai ellenzék egyik vezére, Teodoro Petkoff azt kifogásolta, hogy kubai szakemberek vesznek részt az új közigazgatás kiépítésében is, még olyan kényes területeken is, mint a katonai hírszerzés és a fegyveres erők.
Kuba ünnepel. Történelmi diplomáciai győzelemnek értékelték Kubában, hogy az ENSZ közgyűlése 184 igen és négy nem szavazat, valamint egy tartózkodás mellett elfogadta azt a javaslatot, amely szerint az Egyesült Államokat felszólítják a szigetországgal szembeni embargója feloldására. (MN)
Építsünk gátat a határozottságból: beszélgetés Schmidt Mária és Szájer József új könyvéről