Az ítélet kihirdetésével a madridi bíróság szerdán tett pontot – egyelőre – a 2004. március 11-i úgynevezett madridi pályaudvari merényletek ügyére. A 28 vádlottból elítéltek 21-et, felmentettek hetet, a három fővádlott közül a két marokkói 42922, illetve 42924 év büntetést, a spanyol végrehajtó pedig 38962 évet kapott. A felmentettek között van az értelmi szerző, Rabej Oszman, azaz Egyiptomi Mohamed is, aki már Olaszországban tölti büntetését egy hasonló ügyben. Nem ítélték el, mert nem tudták rábizonyítani, hogy ő adott parancsot a merénylet végrehajtására, ezért az ügyész közölte, megfellebbezi ezt az ítéletet. Az ítélet hangsúlyozza, hogy az ETA kizárható mint lehetséges elkövető, és az al-Kaidát jelöli meg egyedüli végrehajtóként. A spanyolországi pártok többsége körében megnyugvást hozott az ítélet, de a merénylet után létrejött szervezet, a Március 11. Áldozatainak Társasága jóval meggyőzőbb ítéletet várt, és ugyancsak fellebbezésre készül. Mariano Rajoy, az ellenzéki Spanyol Néppárt elnöke közölte, ha nyer a tavaszi választásokon, új eljárást indít.
Az előző kormánypárt, a merénylet előtt csak az ETA-val foglalkozó Néppárt szerint összeesküvés eredménye a merénylet, hogy a szocialisták kerüljenek hatalomra. A merénylet után három nappal tartották a spanyol általános választásokat, és az addig biztosan vezető Néppárt helyett a szocialisták nyertek. 2004 őszén a volt néppárti kormányfő, José María Aznar kijelentette a parlamenti vizsgálóbizottság előtt, hogy az ETA, illetve az al-Kaida közösen hajtotta végre az ország történetének legvéresebb merényletét. A szocialisták és szavazóik viszont úgy vélik, inkább az ország elsöprő többsége által elutasított iraki háborúban vállalt spanyol szerep miatt került sor az al-Kaida spanyolországi bosszújára, amelyre egyébként a spanyol titkosszolgálat többször is figyelmeztette Aznart.
A háborúban való részvétellel kapcsolatos viták óta fokozatosan mérgesedik el a légkör a két nagy párt, a szocialisták és a Néppárt között, Zapatero pedig már a választás napján közölte, visszarendeli a spanyol csapatokat Irakból. Tavasszal ismét választásokat tartanak, és nagyon valószínű, hogy a már javában tartó kampány még a négy évvel ezelőttinél is durvább lesz, amelyben már az ítélet is téma lesz.
Építsünk gátat a határozottságból: beszélgetés Schmidt Mária és Szájer József új könyvéről