A január–augusztusi időszakban az ipari termelés kilenc százalékkal emelkedett, az építőiparban viszont 7,3 százalékkal elmaradt a termelés nagyságrendje a tavalyitól – közölte tegnap a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). A mezőgazdasági termékek felvásárlása – a kalászosok júliusi, nagy volumenű értékesítése következtében – augusztusban valamelyest csökkent, nyolc hónap alatt azonban 14 százalékos volt a növekedés. A külkereskedelemben a kivitel gyorsabban nőtt a behozatalnál, a hiány számottevően csökkent. A fogyasztói árak az előző év azonos időszakához viszonyítva szeptemberben hat százalékkal, január–szeptemberben 8,3 százalékkal emelkedtek. A mezőgazdasági termékek termelőiár-színvonala – amire rájön az áfa, illetve a kereskedők haszna – 2007 első nyolc hónapjában 13 százalékkal emelkedett az előző év azonos időszakához képest.
Szeptemberben az előző hónaphoz képest az ipar belföldi értékesítési árai 0,4 százalékkal, éves öszszehasonlításban pedig 3,1 százalékkal emelkedtek – jelentette be ugyancsak tegnap a KSH. A belföldi értékesítésben a legnagyobb súlyt képviselő élelmiszer-ipari ágazatban folytatódott a már az előző hónapban is észlelt jelentős áremelkedés, amelynek havi növekedési üteme 1,7, éves összehasonlításban 8,2 százalékos volt. Emellett a kőolaj-feldolgozás szakágazatban is ismét jelentősebb mértékben, havi szinten 1,3 százalékkal nőtt, éves összehasonlításban viszont hat százalékkal csökkentek az árak. A belföldi értékesítésre szánt termékek közül 2007. szeptemberben az előző év azonos hónapjához képest a fogyasztási cikkeket gyártó ágazatokban volt megfigyelhető a legnagyobb, négyszázalékos áremelkedés. Az energia- és további felhasználásra termelő ágazatokban 2,6 százalékos árnövekedés, a beruházási javaknál 0,5 százalékos árcsökkenés következett be.
A munkanélküliségi ráta 7,2 százalékra mérséklődött a tavalyi 7,5-ről, miközben a reálkeresetek 6,3 százalékkal csökkentek az egy évvel korábbihoz képest, amikor 5,6 százalékos emelkedést mutattak ki. A vizsgált időszakban a kiskereskedelemben 2,3 százalékkal kisebb forgalmat bonyolítottak le.
Szokatlan keresztnevek hódítanak: így változik a névadási trend