Szocialista párti gyanúsítottja is van annak a több száz millió forintos csalási ügynek, amelyben a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) gazdaságvédelmi főosztálya az idén februárban indított nyomozást – értesült lapunk. A Magyar Nemzet birtokába került október 4-i gyanúsítotti vallomásában Kövecses Gábor saját maga ismeri el a nyomozó hatóságnak, hogy az MSZP vagyonvédelmi szekciójának a vezetője, illetve az emberi biztonság szekciónak a megbízott vezetője. A szocialista párt sajtóosztályán megerősítették, hogy Kövecses az említett szekcióknak a vezetője, hozzátéve: ezek a szekciók az MSZP vállalkozásfejlesztési tagozatán belül működnek, és Kövecses Gábor ugyanitt koordinátori feladatokat is ellát. Hangsúlyozták: Kövecses ellen egyelőre nem indítottak fegyelmi vagy etikai eljárást a pártban.
*
A BRFK szerint N. József és hat társa (köztük az említett MSZP-s politikus) különösen nagy értékre elkövetett csalás bűntettét és magánokirat-hamisítás vétségét követte el. A nyomozás eddigi adatai alapján N. József az idén hamis MÁV-okiratok (teljesítési igazolások és számlák) felhasználásával próbált meg 30 millió forintos hitelt felvenni az egyik banktól. Később N. József kísérletet tett arra, hogy az általa vezetett G.P.R. Trade Kft.-nek a MÁV Zrt.-vel szembeni 858 millió forintos követelését – ugyancsak hamis MÁV-okiratokkal – két faktorcégnek eladja. A rendőrség gyanúja szerint Kövecses Gábor tudott arról, hogy hamis okiratokkal igazolták a követeléseket, sőt, azok elkészítésében aktívan közreműködött.
Az MSZP vagyonvédelmi szekciójának vezetője gyanúsítotti vallomásában elmondta: az volt a feladata, hogy olyan banki kapcsolatokat szerezzen, amelyek révén könnyebben megy az ügyintézés. Erre az ügy egy másik gyanúsítottjának, M. Jánosnak volt szüksége, ő ugyanis „bizonyos politikai köröknek” korábban pénzt adott kölcsön, akik cserébe hivatalos szervnél dolgozó segítséget ígértek, amivel „valamilyen banki csalást elkövethetnek”. Ezek a bizonyos politikai körök megígérték M. Jánosnak, hogy a hivatalos szervnél dolgozók védeni fogják őt a lebukástól.
Hogy milyen politikai körökről lehet szó, azt az MSZP-s Kövecses Gábor vallomásából gyanítani lehet: elmondása szerint az ügy két másik szereplője is igen jó szocialista kapcsolatokkal rendelkezik, „ezért baráti cégeknek bármit el tudnak intézni”. Hozzátette: egyikük bűnözői körökhöz is kötődik, ezért mostani vallomása miatt tart a haragjától.
A BRFK sajtóosztályán arról tájékoztatták lapunkat, hogy az ügynek hét gyanúsítottja van. Közülük N. József egy másik bűncselekmény miatt jelenleg is börtönbüntetését tölti, három másik személy (köztük M. János) pedig előzetes letartóztatásban van. A Fővárosi Bíróság H. Katalint és S. Istvánt (mindketten ügyvédek) többek között arra hivatkozva helyezte előzetes letartóztatásba október közepén, hogy a bűncselekményt a rendelkezésre álló bizonyítékok alapján „igen szervezett” módon követték el, ráadásul megpróbálták eltüntetni az okirati bizonyítékokat. (Az eltüntető akciót végül a rendőrség meghiúsította, amikor S. István autójában megtalálta és lefoglalta H. Katalin számítógépét.)
Világosan kiderül a legújabb hangfelvételből: hazudott Magyar Péter a tüntetések költségeiről - de honnan jöhet a pénz?