Gyémántok a donecki szénbányából

Két forduló elteltével még vezette a labdarúgó Bajnokok Ligája D csoportját a Sahtar Doneck, de a Milantól elszenvedett 4-1-es vereség után is őrzi továbbjutást érő második helyét, két korábbi BEK-győztest (Benfica, Celtic) maga mögé szorítva. A váratlan szereplés elsősorban annak köszönhető, hogy Rinat Ahmetov klubelnök több mint hatvanmillió eurót áldozott új játékosok igazolására a nyáron. Európa keleti végein nyilvánvalóan új futballnagyhatalom épül.

Pintér Patrick
2007. 11. 08. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Volt miből elkülönítenie ezt a temérdek pénzt, sőt még maradt is a számláján a tatár származású, iszlám hívő Ahmetovnak, akinek vagyonát négymilliárd dollárra becsülik a szakértők. Ezzel 214. a Forbes magazin a világ leggazdagabb embereit tartalmazó legfrissebb listáján. A Viktor Janukovics ukrán miniszterelnök vezette Régiók Pártjának egyik legbefolyásosabb, Doneck megyei embere 41 éves korára mintegy féltucatnyi ipari és média-nagyvállalat tulajdonosa, 1996 óta pedig a Sahtar Doneck elnöke is egyben. Regnálása tizenegy esztendeje alatt előbb feltámasztotta poraiból az akkor éppen 10. helyen végzett bányászvárosi együttest (a Sahtar szó jelentése bányász), amely az azt követő időszakban, kibújva a Dinamo Kijev árnyékából, háromszor megnyerte az ukrán bajnokságot (2002, 2005, 2006), négyszer az országos kupát (1997, 2001, 2002, 2004), a nemzetközi porond csúcsának tekintett Bajnokok Ligájában pedig három alkalommal szerepelhetett.
Ahmetov főleg külföldi labdarúgókat csábított a szénmedence legnagyobb városába, a 2004– 2005-ös szezonban nem kevesebb mint 21 (!) légióst foglalkoztatott a gárda. Két éve Magyarországon is láthattuk a Sahtart, akkor a Debrecent 6-1-es összesítéssel ütötte ki az UEFA-kupából. A hat donecki gólból ötöt a csapat brazil játékosai lőttek…
A klubelnök az ukrán utánpótlásra is áldozott, 1999-ben tárta ki kapuját a Sahtar Futballakadémia, ahol manapság közel háromezer labdarúgó-palánta nevelkedik. A szakmai munka is hozzáértő kezekbe került, egyik első kelet-európai csapatként éppen a Sahtarnak sikerült neves külföldi szakembereket szerződtetnie. Az annak idején a Parmával KEK-et és UEFA-kupát is nyert olasz Nevio Scala 2002-ben került Doneckbe, őt a német Bernd Schuster követte, aki azóta már a spanyol bajnokságot is meghódította, most a Real Madridot irányítja. Schuster Doneckban nem tervezett hosszú távra, a helyére érkezett világvándor román tréner, Mircea Lucescu viszont már három éve kirobbanthatatlan a kispadról.
Az együttes erejét mutatja, hogy a nyári átigazolási időszakban négy játékost is eladott az európai topligákba, a cseh Lastuvka (Bochum) és a román Marica (Stuttgart) a német, míg a két brazil, Matuzalem (Zaragoza) és a Copa América-győztes Elano (Manchester City) a spanyol, illetve az angol pontvadászatba került. Mellettük olyan korábbi hazai sztárok is elhagyták a klubot, mint a válogatott alapemberének számító Vorobej és Szviderszkij, miközben az újonnan vásárolt olasz Lucarelliért 8, a brazil Ilsinhóért 10, honfitársáért, Willianért 19, a mexikói Castillóért pedig 20 millió eurót kellett fizetni. Amint látható, a dél-amerikai vonulat meghatározó, az előbb említetteken kívül még Fernandinho, Jadson, Adriano és Brandao is brazil.
A története eddigi legnagyobb nemzetközi sikereként egy KEK-negyeddöntőt (1984) jegyző Sahtar ugyan korábbi BL-szereplései alkalmával már legyőzte az Arsenalt (2000) és a Barcelonát (2004) is, de már csak a csoportmérkőzések utolsó szakaszában, amikor a neves vetélytársak igazi tét híján a tartalékcsapatukat küldték pályára.
Idén ősszel ellenben abszolút éles és nyílt a küzdelem. A Sahtar a Celticet 2-0-ra, a Benficát idegenben 1-0-ra megverte, s az említett milánói vereség dacára jó esélye van a továbbjutásra. A csapat ráadásul jól bírja a kettős terhelést, az ukrán bajokságban tizennégy forduló után toronymagasan éllovas; a góllövőlistát a nyáron szerződtetett Hladkij vezeti 12 találattal.
A Sahtar szereplése különösen az örök rivális Dinamo Kijevéhez képest elismerésre méltó. A fővárosi együttes három vereséggel BL-csoportja utolsó helyén szerénykedik, s szemernyi esélye sincs a Manchester United, a Roma vagy a Sporting Lisboa elé furakodni. Odahaza egyértelműen lezajlott az őrségváltás, de a Sahtar ennél többet akar: szélvészgyorsan robog az európai elit felé.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.