Megkésett riadó

2007. 11. 01. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem ismerték jól a magyar pártállam hatalmasai a nacionalizmus eszméjét: a szovjet birodalom méreteiben gondolkodtak, ám alattvalóik hívek akartak maradni otthonaikhoz és szülőföldjükhöz. Bár a hatalom olyan jól körülsáncolta magát, hogy sokáig tehetetlennek érezték magukat vele szemben, a Belgrádban Tito előtt Canossát járt első titkár, Gerő Ernő provokatív beszéde után ama október 23-a estéjén váratlanul fegyvert fogtak. Noha 1954-ben a berni, a németekkel szemben elvesztett világbajnoki döntő után a Szabad Nép székháza előtti zavargásokat csak a Csopakról felrendelt rendőrtanosztály puskatusai fékezték meg, a karhatalom továbbra sem gondoskodott gumibotról és lovas rendőrségről: tömegoszlatásra maradt a puska.
1956-ban a rádió előtt dördültek el az első lövések. Október 24-én – amikor a felkelők már behatoltak az épületbe – a Dózsa tiszti iskola felderítő századát küldték ki, hogy foglalják vissza azzal, hogy „lőni, ha kell!” A tiszti iskolások lőttek, ahogy ezt a 24-ére virradó éjszakán létrehozott Katonai Bizottság – élén Apró Antallal – ezt el is várta. A grémium katonai diktatúra létrehozásával szándékozott fellépni a felkelők ellen, s egyben puccsra is készült a csődött mondott pártvezetés leváltására: a puccsisták egyik vezéralakjaként ekkor tűnt fel a később oly nagy karriert befutó karcagi népfi, Czinege Lajos. A honvédelmi tárca „megsemmisítési parancsot” ad ki az ellenállási gócok felszámolására, ám nem tudják, hogy igazi népfelkeléssel van dolguk: még a párt titkos „K” vonalait is lehallgatják. A Hadműveleti Csoportfőnökségen teljes a zűrzavar, Zólomy ezredes magából kikelve ordítja, hogy „már én vagyok a miniszter és a VKF (vezérkari főnökség) is”. A főügyeletes szolgálat tevékenysége telefonálgatásban merül ki. Rendjén volt ez?
Egyaltalán nem. Ha hihetünk a Honvédelmi Minisztérium (HM) titkárságának, október 24-én csak 6130 magyar katona és 62 harckocsi volt a fővárosban: a Nagy Imre-per vizsgálati anyagának adatait értékelve azonban legalább ennyire duzzadt a fegyveres forradalmárok száma. S az oroszok? Benedikty Tamás kiváló ’56-os regényében, a Szuvenírben a corvinosok szemével láttatva a dolgokat, azt írja, hogy „…kedvetlenség, elkeseredettség, sőt düh tapasztalható egyik-másik szovjet alakulatnál. A sok-sok éve itt állomásozó, Dunántúlról felvezényelt egységek egészen másképp gondolkodnak, mint azok a katonák, akiket Szegeden át, Románia felől küldtek a főváros ellen. Ez derült ki a szovjet hadifoglyok szavaiból, akiket a Práter utcai iskola egyik tantermében őriznek: a kihallgatások világosan tükrözik, milyen állapotok uralkodnak a Vörös Hadsereregben. Valószínű, hogy Hruscsovék egymást gyepálják a politbüróban.” A szovjet harckocsik tétován, lövészek támogatása nélkül támadnak, s ellentétben Berlinnel vagy Poznannal, Pesten nem a város, hanem a tank válik kiszolgáltatottá.
Az Alföldön kísérlet történik egy Duna–Tisza közti katonai diktatúra megteremtésére, amely Gyurkó Lajos nevéhez fűződik. Életútja változatos: pék, – mint az ’56 utáni megtorlások véresszájú szónoka, Marosán –, pártfunkcionárius, vezérőrnagy s a Kádár elleni lázongásai után sertéshizlalda-igazgató, majd a gebines világ hajnalán benzinkútkezelő. Október 25-én a kecskeméti 3. hadtest parancsnokaként táviratban fejezi ki a maga és tisztjei hűségét a párt Központi Vezetőségének. Október 27-én, amikor Kecskeméten a tömeg megtámadja a börtönt védő katonákat, Gyurkó lövet. Tiszakécskén a Himnuszt éneklő tömegre egy vadászgép alacsony repülésben tüzet nyit. Csongrádon, Kiskőrösön és Kecskeméten is vadászrepülők támadnak. Cegléden a 30. tüzér hadosztály parancsnoka kimondja a katonai diktatúrát: a tüntetőket szétverik. Azon a címen, hogy a kecskeméti börtönből szabadultak mind cigány bűnözők, a cigánynegyedbe befészkelődött mintegy 60-80 felkelő ellen bevetik a 3. hadtest törzstiszti csoportját, egy kiskőrösi zászlóaljat, a kalocsai rohamlöveg ezred egy zászlóalját, két üteget az orgoványi légvédelmi tüzérosztályból s két vadászgépet. Mint Kubinyi Ferenc írta, az összpontosított „ellencsapás vérfürdőt eredményezett”. A Gyurkó-féle kisebb-nagyobb bosszúhadjáratoknak saját tisztjei vetettek véget: politikai helyettesével, Sucin alezredessel végül átmenekült az oroszokhoz. (A 11 kitüntetést kapott Sucin József aztán egyike lett az 1956. december 8-i, több mint száz halottat követelő salgótarjáni vérengzés szervezőinek.)
„24-én volt az első sortűz a HM előtt, a déli órákban” – olvashatjuk Tóth Lajos vezérkari főnök jelentésében. Aztán jött a „véres csütörtök” a Parlament előtt, máig megszámlálatlan halottjával. Felmerül a vezérkar részéről a Corvin köz felrobbantása a körút–Üllői úti nagycsatorna felől, vagy a terület bombázása. Miközben a tankjaival a Kiliánba küldött Maléter Pál ezredes megpróbálja megtisztítani a felkelőktől a laktanya két szélső udvarát, az oroszok tüzébe kerül. Csak amikor a Nagy Imre-kormány megfogalmazta nyilatkozatát a helyzet átértékeléséről, jelentette be Maléter, hogy a 28-i tűzszünetet betartja. Halálos ítéletét valószínűleg akkor írta alá, amikor elvállalta Nagy Imre immár forradalmi kormányában a honvédelmi miniszterséget, s lépéseket tett a magyar honvédelem újraszervezésére.
A Hadműveleti Csoportfőnökség 1957. márciusi beszámolójában a néphadsereg összeomlásának okait taglalva a felső vezetés tehetetlenségét kárhoztatta azért, hogy „a Budapesten lévő csapatok egy elég tekintélyes része nyíltan vagy titokban a felkelőkhöz csatlakozott. Ezt elősegítették az ellenforradalmárok kellő időben bedobott jelszavai (éljen a magyar hadsereg, ti magyar katonák vagytok, harcoljatok velünk az elnyomók ellen, magyarok, mentsétek meg a hazát az elnyomóktól stb.), amelyek a teljesen tájékozatlanul hagyott tisztek és a legénységi állomány egy részénél jelentős hatást értek el (…) A Pol. Fcsf.-ség (Politikai Főcsoportfőnökség – a szerk.) munkája a csapatok erkölcsi-politikai értékének megóvásában a nullával volt egyenlő.” Durván: míg a régi, rákosista vezető réteg az antifasizmus üres pátoszába süllyedt, addig az „érvényesülés útjára lépett” puccsisták csak a tömegvérengzésekig jutottak el. A munkásosztállyal és a néppel való találkozásukra ökölcsapás formájában került sor.
A pártállam leggyűlöltebb fegyveres intézményét, az ÁVH-t a kormány feloszlatta. Ugyanakkor a párt megkezdte a „munkásosztagok” szervezését, amelynek központja a Köztársaság téri pártházban volt, s amelyet két szakasz ÁVH-s őrzött. Amikor a felkelők érdeklődtek, hogy kik tartózkodnak az épületben, tűzharc alakult ki, amely véres ostrom után több védő meglincselésével és a szervezés megszakadásával végződött. (Itt játszódott le az első kísérlet a párthadsereg, a munkásőrség létrehozására.) Az újonnan született s a felkelőket is magában foglaló Nemzetőrség önállósága korlátozott volt, mert míg a rendőrség és a honvédség képviselőiből is álló Forradalmi Karhatalmi Bizottság döntött minden, a nemzetőrséggel fontos kérdésben, addig a hadsereg és a rendőrség felé nem voltak jogosítványai. S bár Budapest és a vidék örömtüzeket gyújtott, a kommunisták tudták, hogy nem eszik a kását olyan forrón, ahogy főzik. A második szovjet támadás november 4-én együtt járt a közel 130 ezer fős Magyar Néphadsereg teljes lefegyverzésével. A megkésett riadó, a megtévesztő parancsok és a tisztek többségének távolléte miatt mindössze 23 löveg vette fel a harcot a hozzávetőleg 3000 páncélelhárításra alkalmas löveg helyett.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.