Moszkva és a pénz az úr az Euroligában

Munkatársunktól
2007. 11. 16. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ma rajtol a női kosárlabda Euroliga 2007–2008-as idénye. Az elmúlt évekhez hasonlóan két magyar csapattal, az MKB-Euroleasing Sopronnal és a MiZo Pécs 2010-zel, mégis jelentős változások közepette. A BEK-et váltó első, 1996–97-es idényben két csoportban 14 csapat alkotta a mezőnyt, az idén először már négy csoportban 24. A létszámbővülésnél is jelentősebb változás, hogy az Euroliga központja Franciaországból Oroszországba, sőt Moszkvába tevődött át. Három klubnak is az orosz főváros a székhelye: a címvédő Szpartaké, az újoncként is bivalyerős Dinamóé, illetve a Szamarából Moszkvába költöző CSZKA-é. A Jekatyerinburg a negyedik orosz gárda, s nagy meglepetést jelentene, ha a végső győztes nem e négy együttes közül kerülne ki. Franciaország is négy csapatot nevezhetett – Bourges, Valenciennes, Mondeville és Villeneuve-d’Ascq –, de csak mennyiségben tudja tartani a lépést Oroszországgal.
A mezőnyt ugyanúgy hatos csoportokba sorsolták, mint tavaly, de a hattal több résztvevő miatt az alapszakasznak nagyobb a tétje. Csoportonként az első négy jut be a legjobb tizenhat közé, onnan egyenes kieséses rendszerben folytatódik a küzdelem. Sajnos a magyar csapatoknak is újra kellett fogalmazniuk a céljaikat. Gazdaságilag képtelenség tartani a lépést az orosz klubokkal. A Sopron szerb centere, Matovics éppen a Szpartakhoz igazolt, Pécsett pedig a meghatározó játékosok közül csak Iványi jelenti a folytonosságot, egyébként új alapokról kellett kezdeni a munkát. Sőt már az eredménynek tekinthető, hogy egyáltalán folytatódhat a munka, s nem szűnt meg a csapat.
A Pécs helyzete a sorsolás alapján is jóval nehezebb, mint a Soproné. Utóbbi csoportjából a CSZKA kiemelkedik, a Nápoly, a Riga és a negyedik számú francia csapat, a Villeneuve-d’Ascq verhetőnek tűnik, a Sopron a Fenerbahcéval lehet versenyben a második helyért. Aminek azért van jelentősége, mert azt megszerezve a nyolcaddöntőben kiemelt lehet. Ez olvasható ki Székely Norbert szavaiból is:
– A 16 közé jutás reális cél, a negyeddöntő már komoly siker lenne, a Final Four viszont csak nagy szerencsével jöhet össze.
A Pécs csoportjában három erős csapat is van, a tavalyi döntős Valencia, a Dinamo, valamint a Vilnius. Rátgéber László együttese várhatóan a Mondeville-lel és a Faenzával csatázik a továbbjutásért.
– A mostani helyzet számomra a PVSK-hőskort idézi, 1996-ban is két légióssal vágtunk neki az Euroligának. Öt meccset mindenképpen szeretnénk nyerni, amivel bejuthatunk a legjobb tizenhat közé – fogalmazott Rátgéber.
Az első fordulónak a Sopron szempontjából mindjárt komoly tétje lehet, hiszen ma az Euroliga-újonc Villeneuve-d’Ascq otthonában lép pályára, a Pécs csütörtöki vendégjátéka a Dinamónál inkább csak a tapasztalatszerzést szolgálja.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.