Olcsóbb SMS-ek külföldről?

Ujjat húz az európai telekommunikációs óriásvállalatokkal az EU távközlési biztosa. Viviane Reding, aki sikerrel verte keresztül elképzelését a barangolási tarifák csökkentésére, vérszemet kapott: most nemcsak az SMS-piacon vágna rendet, de egységes európai távközlési felügyeletet is alakítana a multik megregulázására.

2007. 11. 02. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyértelműen a rendkívül ambiciózus uniós távközlési biztos asszony, Viviane Reding sikere a roamingtarifák jelentős, a fogyasztók által is tapasztalt csökkentése. Amikor a múlt év elején előállt azzal a meredek ötlettel, hogy meg kell felezni a barangolási díjakat az EU-ban, sokan legyintettek, az érintett cégek pedig valósággal lesöpörték a kérdést az asztalról. A lapunknak is nyilatkozó egyik csúcsmenedzser például azt üzente Viviane-nek, az uniós Vasladynek és az EU-nak, hogy ne avatkozzanak bele a piac működésébe. És lám, a roamingjavaslat a távközlési multik minden lobbizása ellenére szűk másfél év alatt keresztülhatolt az unió nem épp egyszerűségéről ismert döntéshozatali mechanizmusán. A roamingrendelet júniusban hatályba lépett, és arra kötelezi a mobilszolgáltatókat, hogy tegyék hozzáférhetővé ügyfeleiknek az EU által meghatározott felső limittel szabályozott árat, az eurotarifát. Eszerint a külföldi híváskezdeményezés percdíja legfeljebb 49 eurócent, a külföldi hívásfogadásé pedig legfeljebb 24 cent lehet áfa nélkül.
Az Európai Bizottság utóbb jelentést készíttetett a roamingdíj-csökkentési rendelet megvalósításáról. Eszerint a tervnek megfelelően zajlik a mobilszolgáltatók átállása az új szabályozásra. A mobilszolgáltatók általában eleget tettek azon követelménynek, hogy július 30-tól bevezessék és összes ügyfelüknek felkínálják, hozzáférhetővé tegyék az eurotarifát. Augusztus 30-ig már körülbelül kétszázmillió uniós fogyasztó állt át az eurotarifára – számol be a brüsszeli jelentés.
A roamingdíj sikeres leszorítása után most az SMS-ek díjait is csökkentené Viviane Reding. Szerinte a mobilcégeknek most megvan a lehetőségük arra, hogy demonstrálják, konkrét szabályozás nélkül is képesek SMS-díjaik csökkentésére.
Az uniós távközlési biztos azonban nem elégszik meg a mobiltarifák megrendszabályozásával, magukat a cégeket is rövidebb pórázra fogná. A jelenleginél jóval nagyobb piaci versenyt szeretne, és ezt akár hatósági eszközökkel is biztosítani kívánja. Egy szakrendezvényen Viviane Reding elmondta, arról tárgyal a nemzeti hírközlési felügyeletek képviselőivel, hogy végső lépésként akár az egyes telekommunikációs vállalatok szétdarabolása is szóba kerülhet. Az uniós biztos szerint erre a lépésre azért lenne szükség, hogy így kényszerítsék a gyakorlatilag monopolhelyzetben lévő távközlési mamutcégeket piacaik megnyitására.
Ez a törekvés azonban az eddigieknél sokkal komolyabban verte ki a biztosítékot a telekommunikációs nagyvállalatoknál és kormányaiknál. Németország és további öt európai tagállam deklarálta: hallani sem akar az uniós biztos által szorgalmazott egységes európai távközlési felügyelet megalakításáról. A német, a francia, a brit, a spanyol és a svéd gazdasági minisztérium képviselői, valamint a luxemburgi állami minisztérium egy tagja közös levélben fordult az Európai Bizottsághoz. Ebben egyöntetűen kijelentették, hogy nem támogatják egy egységes európai távközlési hivatal létrehozását, mivel szerintük semmi nem indokol egy ilyen lépést, miként a jelenlegi intézménystruktúra átalakítását vagy reformját sem. Hangsúlyozták azt is, hogy egyetértenek ugyan az Európai Bizottság piacnyitási terveivel, de nem annak mindenáron történő megvalósításával. Az Európai Unió várhatóan november 13-án mutatja be az elképzeléseit tartalmazó dokumentumot, utána kezdődhet meg az érdemi vita a kérdésről. Szakértők szerint ha valóban megnyitnák a távközlési piacokat, az kétségtelenül előnyös lenne a felhasználóknak, hiszen a nagyobb verseny miatt csökkennének például az internet-előfizetések árai, a telekommunikációs konszernek azonban bevételeik csökkenésétől tartanak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.