Őssejt-laboratórium Kaposváron

Egyedülálló gyógyászati eljárásra kapott orvostudományi és szakmai etikai bizottsági engedélyt a kaposvári Seffer–Renner Magánklinika. A hét végén átadták és bemutatták a szakembereknek a hazai embrionális őssejtkutatás magántőkéből megvalósított, világszínvonalú laboratóriumát és kutatóműhelyét. A jövő év elején már embrionális őssejttel kezelnék a magyar betegeket – jelentette be a klinika tulajdonosa, Seffer István.

2007. 11. 21. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jeles nemzetközi tudósgárda vezeti az Európában egyedülálló, embrionális őssejt-előállításra és őssejtkutatásra vállalkozó, minap megnyitott kaposvári intézményt, amely már csak néhány engedélyre vár – hangzott el a Seffer–Renner-klinikán megnyitott laboratórium és kutatóműhely hét végi sajtótájékoztatóján.
– Korlátlan ideig megőrizhető, bárkinek a kezelésére alkalmas, 6–12 hetes embriókból nyerjük az őssejteket. Ezek az izolálás, a tenyésztés, majd a precíz tartósítási eljárást követően az egyik leghatékonyabb sejtregenerációs gyógymód alkalmazását teszik lehetővé – fogalmazta meg a Regeneráló Orvostudományi Intézet szakmai ernyője alatt működő intézmény célját Seffer István kandidátus.
A klinika igazgatója vitathatatlanul örömet érez a több mint félmilliárdos beruházás megvalósulása és az eddigi tudományos és etikai bizottsági engedélyek megszerzése miatt. Ám azt sem hallgatta el, hogy egyes szakmai körökben negatív megnyilvánulásokat tapasztal az embrionális őssejt-előállításról és -kutatásról nevezetes kaposvári intézettel szemben. – Holott a több száz oldalas szakmai érveléssel alátámasztott kutatást nemzetközileg is elismert tudósok hitelesítik. Olyanok például, mint Rozsos István sebészprofesszor, Repa Imre egyetemi tanár, a Kaposi Mór Oktató Kórház főigazgatója és Horn Péter akadémikus – érvelt az igazgató.
– Az embrionális őssejt humán felhasználásáról még nem beszélhetünk, arra várnunk kell. Egyelőre tehát szó sincs gyógyításról – szögezte le Seffer. A Regeneráló Orvostudományi Intézet tudományos igazgatója, Yuliy V. Baltaytis professzor pedig az első szakmai tudományos siker bizonyítékaként közölte: a kaposvári laboratórium és kutatóműhely már harminc adag embrionális őssejt tudományos feldolgozására kapott engedélyt.
Mint arról lapunk is írt, az őssejtterápia képes újra élettel megtölteni, felerősíteni az értékes sejteket, így hatékonyan alkalmazható az időskori elváltozások, a szívpanaszok, a rosszindulatú daganatok, a cukorbetegség, az ízületi bántalmak és az Alzheimer-kór gyógykezelésénél.
Ám az sem hallgatható el, hogy egy embrionális őssejttel történő gyógykezelés egyelőre súlyos milliókba kerül.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.