Lehetővé teszi a kormány előtt lévő, „egyes közlekedési törvények” egyik paragrafusa a közútkezelő szervezet privatizálását – állítja a Nemzeti Fórum. A 15. paragrafus ugyanis úgy szól: közútkezelő lehet a „külön jogszabály által versenyeztetési eljárásban kihirdetett szervezet”. A kormányfő által meghirdetett, úgynevezett nulla tolerancia jegyében fogant szabályok közé becsempészett törvényhelyből az következik, hogy a kormány eladásra meghirdetheti a közútkezelőt – mondta el lapunknak a fórum egyik szakértője.
A közútkezelő esetleges privatizációja esetén veszélybe kerül a Mária Terézia által alapított egykori útkaparó szervezet mai utódjának százmilliárd forint könyv szerinti értéken nyilvántartott vagyona is. Ez a vagyon tartalmazza a 19 megyei közútkezelő-székházat, valamint a 91 üzemmérnökség telephelyét. A szakértő szerint nem az egyes tevékenységek kiszervezésétől tartanak, hiszen bizonyos munkafolyamatokat – például a kaszálást – ma is gyakran külsős cégekkel végeztetik. De a kétszáz éves szervezet privatizálása veszélybe sodorhatja azt a mai gyakorlatot, hogy a helyben keletkezett hibákat helyben hárítják el. Félő, hogy egy nyereségorientált szervezet lényegesen szűkíti majd az ellátóhálózat méretét.
A fenti problémák miatt nyújtott be módosító javaslatot a Nemzeti Fórum a közlekedési törvényekhez. V. Németh Zsolt országgyűlési képviselő arra hívta fel a figyelmet, hogy ezzel a lépéssel akár ötezer dolgozó kerülhet bizonytalanságba. A fideszes országgyűlési képviselő, a Nemzeti Fórum tagja hozzátette, hogy a készülő törvényben a közútkezelő fogalmát kibővítették, véleményük szerint az egyes közlekedési törvények módosítására benyújtott és napirenden lévő törvényjavaslat megnyitná a közútkezelői feladatok magánosításának lehetőségét, pedig nincs semmilyen privatizációs kényszerhelyzet. A képviselő elmondta, a közlekedéssel kapcsolatban manapság csak arról hallani, hogy „lesz-e rendszám a robogókon”, vagy hogy mekkora lesz a bírság ittas vezetés esetén, ugyanakkor mint a Nemzeti Fórum Vas megyei elnöke hangsúlyozta: a Nemzeti Fórum úgy gondolja, hogy a közszolgáltatásokat nem szabad magánkézbe adni. V. Németh ezt azzal indokolta, hogy egy állami szakértői gondolkodás jobb döntések meghozatalára képes, mint a vállalkozói észjárás.
Megerősíti a kormány a kis és közepes cégeket - ez a jövő évi költségvetés egyik célja