Sólyom a vasutat fejlesztené

A Magyar Tudományos Akadémia dísztermében csütörtökön megkezdődött a World Science Forum – a Tudomány Világfóruma. A rendezvény mottója ezúttal a „befektetés a tudásba, befektetés a jövőbe”, fókuszában pedig a környezet védelme áll. Az eseményen Sólyom László köztársasági elnök elítélte, hogy Magyarországon még mindig az erőművek és a közutak építése kerül előtérbe.

Velkei Tamás
2007. 11. 18. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A magyar államfő szerint szükséges egy ENSZ égisze alatt működő, erős jogosítványokkal rendelkező környezetvédelmi szervezet létrehozása. Ugyanakkor úgy vélte: szerte a világon érezhető, hogy környezetvédelmi ügyekben a politika mindinkább a tudomány eredményeire épít, és a gazdaságban üdvözlendő módon megindult a zöldiparágak versenye is. Éppen ezért Sólyom László sajnálatát fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy „Magyarországon további erőműveket (mint például a Szerencsre tervezett szalmaégetőmű – a szerk.) építenek és terveznek, ahelyett, hogy az energiahatékonyságra és -takarékosságra koncentrálnának”. Az államfő nehezményezte azt is, hogy hazánkban a közútfejlesztés előnyt élvez a vasúttal szemben.
A fórum jelentőségét egyébként jól példázza, hogy a magyar köztársasági elnökön kívül az esemény vendége volt Stjepan Mesic horvát, Karolosz Papuliasz görög és Heinz Fischer osztrák államfő is. Részvételük jelzi, hogy az elnökök a legmagasabb szinten reprezentálhatják az államok felelősségét és a rájuk háruló feladatokat a globális kihívások kezelésében. A szimpóziumon elhangzott: a környezetvédelem napjaink sarkalatos kérdése, s ugyan egyes nagyvállalatoknál érezhető a társadalmi felelősségvállalás, valamint a lakosság körében is tapasztalható elmozdulás a környezettudatosabb magatartás irányába, ez önmagában kevés, hiszen csak az államok alkothatnak olyan törvényeket, amelyek elvezethetnek Földünk még hatékonyabb védelméhez.
Stjepan Mesic szerint az emberekbe kell befektetni, hogy megvédhessük a jövő generációit, hiszen az ember avatkozik be a környezetbe, s ha ezt rosszul teszi, ki kell „javítania” önmagát. Heinz Fischer a problémák határon átnyúló jellegét hangsúlyozta, egyben rámutatott arra is, hogy az együttműködéseknek, a kutatásoknak is át kell ívelniük a határokon. Ugyanakkor figyelmeztetett: a hadászati kiadásokra jelenleg dupla annyit költünk, mint a környezet védelmére. A demokrácia őshazájából érkező görög államfő kijelentette: a legfelsőbb, legszentebb emberi jog az élethez való jog, a demokrácia egyik lényeges eleme a környezet, ezért óvása mindannyiunk kötelessége.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.