Spanyol terítéken Franco megítélése

Spanyolországban a mai napig vitatott Francisco Franco megítélése. A tábornok 1936 júliusában lázadt fel az úgynevezett Második Spanyol Köztársaság (1931–1939) ellen, és a véres spanyol polgárháború közben és után nacionalistái leszámoltak a köztársasági baloldallal, főleg a kommunistákkal.

2007. 11. 08. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A túlélők és a hozzátartozók, valamint a Franco-hívek ellentétei elevenen élnek: a mai napig sok az olyan spanyol család, ahol a vegyes házasságok ellenére (köztársaságpárti és Franco-párti leszármazottak között) a házastársak szülei – az egykori esküdt ellenfelek – továbbra sem hajlandók szóba állni egymással.
A március elejei újabb spanyol általános választások közeledtével fokozatosan mérgesedik a légkör a két legnagyobb spanyolországi párt, a jobboldali Néppárt, illetve a Spanyol Szocialista Munkáspárt (PSOE) és hívei között. A szembenállás kiterjedt a korábban tabunak tekintett témákra: az 1975-ben megkoronázott uralkodó, I. János Károly király személyére, a spanyol polgárháború (1936–1939) baloldali áldozatainak kárpótlására és az utána következő Franco-diktatúra (1939–1975) jelképeinek eltávolítására is.
A vita akkor lángolt fel újra, amikor Spanyolországban a három és fél évvel ezelőtti madridi pályaudvari merényletek után kormányfőnek választották a szocialista pártvezért, José Luis Rodríguez Zapaterót, aki ezután egy bizottság létrehozásával megkezdte a Történelmi emlékezet nevű törvénytervezet előkészítését. Ezzel azt akarta üzenni szavazóinak, hogy érdemben fogja kárpótolni a spanyol polgárháború és diktatúra baloldali áldozatait. Zapatero szerint azért kell megszavazni a törvényt, hogy az egyre kevesebb köztársaságpárti túlélő ugyanúgy részesüljön kárpótlásban, mint annak idején Franco hívei. José Luis Rodríguez Zapatero azonnal a néppárti támadások kereszttüzébe került, mivel a kormányfő is érintett apai nagyapja – köztársaságpárti százados – révén, akit Franco katonái még a lázadás legelején végeztek ki. A konzervatív jobboldal azért is bírálja a törvényt, mert szerinte csak feltépi a múlt sebeit, és megvádolta a baloldalt, hogy a törvény elfogadtatásával akarja folytatni és megnyerni a polgárháborút. A jogszabály megalkotását még a katalán radikális köztársaságpártiak és a volt kommunisták is ellenzik, de más miatt: ők keveslik a kárpótlást. Zapaterónak akadtak más nem túl szerencsés lépései is a múlt rendezésével kapcsolatban: 2005 áprilisában például éjnek idején szállíttatta el az utolsó madridi Franco-szobrot, ráadásul egy olyan megemlékezéssel egy időben, amikor ünnepségen köszöntötték a kilencvenéves Santiago Carrillót, a spanyol kommunisták egykori főtitkárát. Az esemény óriási felháborodást váltott ki a spanyol jobboldalon, és tápot adott az addig háttérbe szorult szélsőjobboldali, falangista szervezeteknek is. A politikusok egyre többet emlegetik a kettészakadt ország ellentéteit és a polgárháborút idéző légkört, mivel Zapatero azt is tervezi, hogy elszállíttatja az utolsó köztéri Franco-szobrokat is a spanyol városokból.
Még javában tartanak a törvénytervezet vitái, s nem valószínű, hogy a kormánynak sikerül azt elfogadtatnia a választások előtt. A néppárt elnöke, Mariano Rajoy közölte, ha jövő tavasszal ő nyeri meg a parlamenti választásokat, elveti a törvénytervezetet. Eközben a Vatikánban vasárnap 498 papi személyt avattak boldoggá, abból a mintegy tízezer egyházi személyből, akit a második köztársaság idején gyilkoltak meg baloldaliak.
Az egyre inkább a Franco személye körül kialakuló vita elmérgesedése azzal fenyeget, hogy kockára teszi a diktatúra utáni alkotmányos demokráciába való átmenet minden eddigi eredményét.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.