Arra a kérdésre, hogy szerinte a társadalom ellenére zajlanak-e a változások, azt válaszolta: ha ezt az emberek nem így éreznék, akkor nem 15, hanem legalább 30 százalékon állna az MSZP. Szili Katalin szerint meg kell találni azokat a baloldali értékeket, amelyek mentén a változtatásokkal járó áldozatok meghozhatók.
*
A házelnök sajnálja, hogy néha az MSZP is „belecsúszik a populizmusba”, amire jó példa a népszavazási kezdeményezés, amely szerinte „meg fogja rengetni a belpolitikát”. Közölte: a beérkező „nevetséges” népszavazási kérdések, az íratlan és az írott szabályok felrúgása miatt az emberek meg fogják büntetni a politikusokat.
Szili Katalin fontos kérdésnek tartja, hogyan fogják visszaszerezni a társadalom bizalmát, hiszen – mint emlékeztetett – 1998-ban is hiába volt addigra már eredménye a reformfolyamatnak, a társadalom többsége azt mégsem fogadta el. Emlékezetes, Szili Katalin októberben a Vasárnap Reggelnek adott interjúban is élesen bírálta Gyurcsány Ferencet. Akkor úgy fogalmazott: „A kormányfő tisztasági csomagjának máskor örültem volna, de most ez összekötődik a Zuschlag-üggyel. Kikérem magamnak, hogy ezért kelljen döntenie egy politikusnak a képviselőség és a polgármesterség között.”
Szili mellett más vezető szocialista és szabad demokrata politikusok is egyre gyakrabban bírálják a miniszterelnököt. Közülük is talán a legkeményebb hangot Szanyi Tibor ütötte meg, aki a Népszabadságnak azt nyilatkozta: „Gyurcsány nélkül is menni fog, ha úgy hozza az élet. Lehet, hogy száz év múlva; lehet, hogy holnap. A frakció kiáll a kormányfő mellett, de ez nem feltétlenül csak az ő személyének szól, hanem annak, hogy a kormányzó párt kiáll a miniszterelnöke mellett. Ennyi. Ha a frakció többsége úgy dönt, hogy Gyurcsánynak mennie kell, akkor menni fog.”
Medgyessy Péter volt miniszterelnök pedig nemrégiben egyenesen úgy fogalmazott az MSZP-re is utalva: „valahogy, minthogyha mindenki megbolondult volna, mindenkinek elment volna az esze”.
A koalíciós partner részéről a legemlékezetesebb fricska Eörsi Mátyás SZDSZ-frakcióvezetőhöz kötődik, aki egy nemzetközi sajtótájékoztatón cáfolta meg Gyurcsány Ferencet, amikor a Magyar Gárda-ügy kapcsán kijelentette: Magyarországon nincs náciveszély.
Falutúrára indul a kormányfő. A miniszterelnök – amint azt a Népszavának kiszivárogtatták kormányzati körök – falvakat, kisvárosokat célba vevő országjáró körútba kezd holnap, hogy kötetlenül és közvetlenül találkozhasson helybeliekkel. Több mint tíz települést érint Gyurcsány Ferenc túrája, amelynek programjában kisvállalkozókkal, értelmiségiekkel és gazdákkal való találkozások szerepelnek. Arról nem szól a hír, hogy milyen biztonsági intézkedések kísérik a népszerűsége mélypontján tanyázó miniszterelnök útjait.
Jegyzet a 7. oldalon
Világosan kiderül a legújabb hangfelvételből: hazudott Magyar Péter a tüntetések költségeiről - de honnan jöhet a pénz?