Surján László úgy véli, a kormány szempontjából jó ötlettel rukkolt elő Bajnai Gordon, ő ugyanis azt tervezi, hogy a 15 százalékos önrészt igénylő uniós Leader pályázati alapot kiegészíti 100 százalékra állami finanszírozással, majd a hazai elosztáskor a már kiegészített 100 százalékhoz kér 30 százalékos önrészt a magyar igénylőktől, akik eszerint negyvenöt százalékos önrészt fizetnek. A néppárti képviselő azt mondta, ez Németországban működhet, itthon viszont nem. Mindazonáltal Magyarország nem használja ki a lehetőségek zömét sem, ráadásul a kormány túlértékeli saját teljesítményét a pénzfelhasználás mértékét illetően.
Az Európai Néppárt politikusa állítja, a jelenleg tapasztalható hazai politikai viszonyok között nem sikerülhet a hétéves ciklusban lehívható hetvenmilliárd forintos Leader fejlesztési programot eredményesen végrehajtani. Egyelőre Brüsszelben legfeljebb annyit látnak, hogy a magyarok veszekednek a pénzen, a baloldal kiszorítósdit játszik.
De Blasio Antonio néppárti EP-képviselő Hajdú-Bihar megyei körútja során arról beszélt, hogy az Európai Parlamentben értetlenséggel figyelik a magyarországi korrupciógyanús eseteket; leginkább a Zuschlag-ügy és a Leader-csoportok megalakulása körüli botrányok keltenek megütközést. A politikus helyi vállalkozókkal, polgármesterekkel és önkormányzati képviselőkkel találkozott, akik elmondták, a területfejlesztésben jelentős forrásokkal rendelkező Leader program helyi csoportjainak megalakulásakor a szocialista vezetésű települések megengedhetetlen módszerekkel hozták helyzetbe magukat.
De Blasio elmondta, az Európai Unió megteheti, és meg is teszi, hogy a szabálytalanul elköltött pénzeket visszavonja, és ezzel kellemetlen helyzetbe hozza az adott országot. Úgy fogalmazott: az „elzuschlagosodás” nem vet jó fényt Magyarországra, mint ahogy az sem, hogy hazánk nem használja ki kellőképpen lehetőségeit.
Holnap jön az igazi tél!