Új szemléletű árvízvédelem

Nem gátak közé kell szorítani a folyót, hanem nagyobb ártereken szétteríteni. Ez nemcsak azért hasznos, mert csökkenti a kiöntés veszélyét, de azért is, mert vízhiányos időszakokban segít pótolni a hiányzó öntözővizet. A Vásárhelyi-terv újfajta szemlélete hozzájárulhat a Tisza-völgy mezőgazdaságának fejlesztéséhez is.

2007. 11. 14. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az 1998 és 2002 között bekövetkező sorozatos tiszai árvizek rámutattak arra, hogy a honi árvízvédelmi rendszer nem rendelkezik megfelelő tartalékokkal az árvizek szabályozásához. Vagyis az árvízcsúcsok ugrásszerű emelkedése idején megkérdőjeleződik a jelenlegi töltések biztonsága. A rendkívüli árvizek kialakulásának gyakorisága miatt a védvonalak magassági biztonságán túl kiegészítő biztonsági szelepek beépítésére is szükség van az árvédelmi rendszerben. Ezek a szükségtározók lehetnek, amelyek a hullámtér vízszállító-kapacitásának növelése mellett a Vásárhelyi-terv továbbfejlesztésének (VTT) a gerincét jelentik.
A Vásárhelyi-terv továbbfejlesztésének műszaki koncepciója 2001 augusztusában készült el. Míg az elsőként megjelent koncepció elsősorban az árvízi szempontoknak való megfelelés céljából készült, a további tanulmányokban már a sokféle, széles társadalmi egyeztetésben kialakuló szempontrendszer együttes érvényesítése volt a cél. A 2003 februárjában született kormánydöntés már ezt a továbbfejlesztett koncepciót fogadta el. Vagyis az árvízi biztonság megteremtése mellett, azzal azonos súllyal vidékfejlesztési, területrendezési feladatokat, többek között az infrastrukturális fejlesztéseket, tájgazdálkodási beruházásokat is érvényesíteni kell a VTT-ben, mindig összhangban a táj- és természetvédelmi érdekekkel.
Még annak az évnek a szeptemberére elkészült a Vásárhelyi-terv műszaki megvalósíthatósági tanulmányterve. Ezek 11 tározó azonos mélységű műszaki vizsgálatát tartalmazták, ezek között kiemelten a cigándi–tiszakarádi árvízi tározóét. Ezen objektum egyike a társadalmi, ökológiai és tájgazdálkodási szempontból legkevésbé vitatott árvízi tározóként megvalósításra javasolt helyszíneknek.
A Vásárhelyi-terv továbbfejlesztése a Tisza-völgy árvízvédelmi biztonságának megteremtését célozta úgy, hogy a hazai ártéren árapasztó tározókat tervezett. A VTT első koncepciójában meghatározták, hogy a tározandó víztömeg 1,5 milliárd köbméter, valamint hogy szakaszonként mennyi vizet kell elvonni. A tervezőmunka során közel 30, tározásra alkalmas helyet vizsgáltak meg, amelyek közül a kiválasztott 10-14 tározó teljesítheti az 1,5 milliárd köbméter árvíz-visszatartási igényt. Ez a Tisza teljes hossza mentén árvíz esetében körülbelül egy méterrel csökkenti a vízszintet.
Régi – és a zöldszervezetek által rendszeresen felvetett – lehetőség, hogy az árteret adjuk vissza a folyónak. Ez a megoldás, amely szinte természetközeli állapot létrehozását célozza meg, csak látszólag egyszerű. A valóságban rengeteg és nehezen megoldható problémát vet fel, valamint súlyos társadalmi konfliktusokat is előidézhet. Ilyen lehet például egyes települések elöntése, területhasználati gond – a tanyák, gazdaságok, az ipar a mentesített területen –, a meglévő infrastruktúra, de gazdálkodói érdekek is felmerülhetnek. S lehetnek természetvédelmi problémák is.
Az árvízszintek csökkentésének rendkívül hatékony módja lehet az árvízcsúcsok „levágása”, a veszélyes többletvízmennyiség kivonása a vízfolyásból. Erre a célra a mentesített területen, megfelelő adottságú helyeken síkvidéki árvízi tározók létesíthetők, ahol az árvíz levonulásáig tározzák a kivont vízmennyiséget, majd azt követően visszaengedik a mederbe. Épp ezt a célt szolgálja a cigándi víztároló, amelynek építését a Vegyépszer Zrt. hamarosan befejezi. A tározó adatai figyelemre méltóak, a létesítmény 94 millió köbméter vizet képes tárolni, a vízfelület 24,7 négyzetkilométer, az átlagos vízmélység 3,8 méter, a gátak 4,5 méter magasak. Utóbbiakba nem kevesebb, mint kétmillió köbméter meghatározott minőségű, alapvetően agyagos, vízzáró tulajdonságú talajt építettek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.