Ünnepi rendőrségi mérleg

Jogalap nélküli előállítások, indokolatlan igazoltatások és motozások, aránytalan hatósági fellépés, ugyanakkor a tavalyinál sokkal kevesebb sérült – ez a mérlege az idei október 23-i „ünnepi” eseményeknek.

2007. 11. 03. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Csaknem ötven bejelentés érkezett a Nemzeti Jogvédő Alapítvány (NJA) és a Civil Jogász Bizottság jogsegélyvonalára október 22-én és 23-án – tájékoztatta lapunkat Gaudi-Nagy Tamás ügyvéd. Az NJA ügyvezetőjének beszámolója szerint a telefonálók többsége a rendőri intézkedések félelmet keltő jellegét, szükségtelenségét vagy aránytalanságát kifogásolta, illetve azt, hogy minden indokolás nélkül egyszerű járókelőket igazoltattak és motoztak meg. Ráadásul többeket jogalap nélkül állítottak elő a rendőrök, és végül semmilyen eljárást nem indítottak ellenük. Ezek közé tartozik Polgár Tamás blogírónak (ismertebb nevén Tomcatnek) és hat társának az esete: őket minden magyarázat nélkül másfél órán keresztül várakoztatták falnak fordítva, föltett kézzel a zuhogó esőben a Nagymező utcában október 23-ra virradó éjszaka, majd a VII. kerületi kapitányságra vitték őket, ahol négy órán keresztül raboskodtak. A jogvédők erélyes fellépésére végül gyanúsítás vagy feljelentés nélkül elengedték őket, beismerve, hogy melléfogtak. (Tomcat egyébként rágalmazás, becsületsértés és hivatali hatalommal való visszaélés miatt feljelentést tesz Gál J. Zoltán kancelláriai államtitkár ellen, aki azt hazudta: a blogger autókat tört fel és benzint lopott.)
A munkájukat végző újságírókat is zaklatták a rendőrök: például a Hír TV munkatársait annak ellenére igazoltatták és motozták meg október 23-án este, hogy a felszólításnak eleget téve elhagyták a „műveleti területté” nyilvánított Kálmán Imre utcát. Gaudi-Nagy Tamás szerint az intézkedést semmi sem indokolta, hiszen akkor már egyetlen tüntető sem volt a közelben, ráadásul a munkájukat végző újságírók „közérdekű bejelentést tevő védett személyeknek” minősülnek. Garamvölgyi László ORFK-szóvivő szerint félreértés történt, és vizsgálatot ígért az ügyben. Hozzátette: a biztosítási parancsnok azonnal felfüggesztette az igazoltatást, amint észrevette, hogy újságírókkal szemben intézkednek. A Hír TV beszámolója szerint viszont éppen a biztosítási parancsnok adott utasítást az igazoltatásra.
Gaudi-Nagy Tamás elmondta: több bejelentő arra panaszkodott, hogy az V. és VI. kerületet gyakorlatilag hadszíntérré változtatták az útlezárások és a kordonok között le-föl vonulgató rendőrök, akiknek masírozásához a vízágyúk, a csapatszállító járművek és a helikopterek szolgáltatták az „aláfestő” csatazajt. Az ügyvéd szerint a rendőrség fellépése tavaly őszhöz képest annyiban humánusabb lett, hogy nem vertek össze minden útba eső embert, ugyanakkor most is előfordultak még levadászások, és az intézkedések aránytalansága is szembeszökő volt.
Török Zoltán, az ORFK közrendvédelmi főosztályának vezetője elmondta: a zavargásokkal összefüggésben 73 embert állítottak elő, közülük 54 ellen indult szabálysértési, 15 ellen pedig büntetőeljárás. Hozzátette: egyedül Toroczkai Lászlót vették őrizetbe (a Pesti Központi Kerületi Bíróságon ma reggel tárgyalják gyorsított eljárásban Toroczkai rendzavarási ügyét). Ezzel szemben lapunkat egy betelefonáló arról tájékoztatta, hogy Nagy Ferenc nevű unokáját október 22-én az egyik tüntetésen vették őrizetbe. Erre Török Zoltán úgy reagált: az illetőt bizonyosan nem a zavargásokkal összefüggésben fogták el. A két nap alatt összesen 14 rendőr és öt civil sérült meg, a rendőrség eszközeiben pedig az eddigi becslések szerint négymillió forintos kár keletkezett.

Incidens az érdi megemlékezésen. Kisebb közjáték zavarta meg kedden az 1956-os forradalom és szabadságharc érdi városi ünnepségét. Éppen T. Mészáros András, a település polgármestere mondott ünnepi beszédét, amikor a helyi MSZP-frakció egyes tagjai és egy Fidesz–KDNP-s városatya között szóváltás kerekedett. – Amikor a polgármesterünk beszélt, szocialista képviselők folyamatos szövegeléssel zavarták az ünnepséget. Kétszer rájuk szóltam, hogy a hangoskodás helyett inkább figyeljenek oda, erre ők levonultak a térről – fogalmazott Horváth András képviselő, aki úgy tudja, közülük valaki földhöz is vágta azt a koszorút, amit az emlékműre szántak. Tudomása szerint később az MSZP-sek külön ünnepeltek. Szerettük volna megkérdezni Döcsakovszky Béla MSZP-s képviselőt is, de lapzártánkig nem tudtuk utolérni. (B. A.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.