Vaszary után ismét somogyi származású, a Balaton közeli Zala községben született festő kiállítása ígér maradandó élményt a Nemzeti Galériába betérő művészetkedvelőknek. A december közepén nyíló tárlatra a szentpétervári Ermitázsból száz kép érkezett a magyar fővárosba, és zárva felirat került az alkotó Zala községben lévő emlékmúzeumának bejáratára is.
Teljessé válik a hatalmas életmű, a múlt héten – más megoldás nem lévén – a restaurátorok egy hengerre felcsavarva kiszabadították az alkotóról elnevezett zalai kastélymúzeum egyik terméből Zichy Mihály legismertebb és egyik legnagyobb méretű művét, a Rombolás géniuszának diadala című, 4,5-szer 5 méteres festményt. Ezzel együtt a somogyi szülőfaluból húsz Zichy-kép kerül a Nemzeti Galériába, a szentpétervári Ermitázs cári gyűjteményéből pedig pontosan száz festmény, illetve grafika érkezett Budapestre.
A Zichy-életmű kutatói és a kiállítás rendezői szerint a december közepén nyíló tárlat amellett, hogy maradandó művészi élményt ígér, a cári Oroszország történetébe is betekintést ad. Mint ismeretes, Zichy Mihály életének jelentős részét Oroszországban töltötte, és Katalin nagyhercegnő után négy cár is igényt tartott szolgálatára.
Habár festményeinek nagy részét – beleértve a hatalmas tablókat – a magyar közönség már ismeri, ha máshonnan nem, az Ermitázs titkait felfedő művészeti albumokból, az eddig rejtve maradt akvarellek és grafikák bizonyára teljessé teszik az alkotóról kialakult képet. A kiadók felkér-ték Zichy Mihályt, hogy néhány könyvritkaságba illusztráljon, mint például Petőfi, Arany, Madách, Gogol és Puskin műveibe.
Nem sokáig tart már a jó idő, hirtelen érkezik a nagy lehűlés