Kiürült az emlékmúzeum

2007. 12. 21. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Vaszary után ismét somogyi származású, a Balaton közeli Zala községben született festő kiállítása ígér maradandó élményt a Nemzeti Galériába betérő művészetkedvelőknek. A december közepén nyíló tárlatra a szentpétervári Ermitázsból száz kép érkezett a magyar fővárosba, és zárva felirat került az alkotó Zala községben lévő emlékmúzeumának bejáratára is.
Teljessé válik a hatalmas életmű, a múlt héten – más megoldás nem lévén – a restaurátorok egy hengerre felcsavarva kiszabadították az alkotóról elnevezett zalai kastélymúzeum egyik terméből Zichy Mihály legismertebb és egyik legnagyobb méretű művét, a Rombolás géniuszának diadala című, 4,5-szer 5 méteres festményt. Ezzel együtt a somogyi szülőfaluból húsz Zichy-kép kerül a Nemzeti Galériába, a szentpétervári Ermitázs cári gyűjteményéből pedig pontosan száz festmény, illetve grafika érkezett Budapestre.
A Zichy-életmű kutatói és a kiállítás rendezői szerint a december közepén nyíló tárlat amellett, hogy maradandó művészi élményt ígér, a cári Oroszország történetébe is betekintést ad. Mint ismeretes, Zichy Mihály életének jelentős részét Oroszországban töltötte, és Katalin nagyhercegnő után négy cár is igényt tartott szolgálatára.
Habár festményeinek nagy részét – beleértve a hatalmas tablókat – a magyar közönség már ismeri, ha máshonnan nem, az Ermitázs titkait felfedő művészeti albumokból, az eddig rejtve maradt akvarellek és grafikák bizonyára teljessé teszik az alkotóról kialakult képet. A kiadók felkér-ték Zichy Mihályt, hogy néhány könyvritkaságba illusztráljon, mint például Petőfi, Arany, Madách, Gogol és Puskin műveibe.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.