Már biztosan nem lesz kormánynegyed

Nem készülnek el határidőre a kormányzati negyed tervei, szakértők szerint a késés miatt ez a kabinet már biztosan nem épít magának saját városrészt.

2007. 12. 23. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Valóságos segélykiáltást tett közzé a napokban a kormányzati negyed projektet a nyilvánosság előtt mindeddig támogató építészkamara fővárosi szervezete. Eszerint „a tervezési programot véglegesítő vázlattervet a tervezők (a Janesch Péter-féle csapat – a szerk.) december 3-án szállították le jóváhagyásra. A Kincstári Vagyoni Igazgatóság (KVI) szakértői munkacsoportja december 7-én a vázlattervet számos indokra hivatkozva nem fogadta el a továbbtervezés alapjául. Az engedélyezési terv szállítási határideje 2008. január 30. Az el nem fogadott vázlatterv után az engedélyezési terv időben történő szállítása kérdésessé vált.”
*
A Budapesti Építész Kamara elnöksége aggályosnak tartja, hogy „a vázlatterv jóváhagyásának hiánya miatt a projekt megvalósulása veszélybe került. Amennyiben a KVI véleményezésében foglaltak helytállók, és ha azok időre nem javíthatók, felmerül a kérdés, hogy vajon milyen alapon írja alá a kiválasztott magántőke képviselete az együttműködő kivitelezővel a szűk megvalósítási idő ellenére a szerződést december 20-án?”
A lapunkat tájékoztató építész szerint az a helyzet, ami a kamarát állásfoglalásra késztette, valójában még drámaibb. A szakmában köztudott, hogy a KVI és a Janesch Péter-féle csapat két hónapon keresztül napi kapcsolatban együtt dolgoztak a fővárosi beruházás vázlattervén. Vajon mi történhetett, hogy a kincstár mint megrendelő mégis visszadobta a dokumentumot? Szakértőnk szerint a háttérben az áll, hogy a hasonló nagyságrendű projektek tervezésére általában egy évet szánnak. Ráadásul még több időre volna szüksége a Janesch Péter vezette, gyakorlati tapasztalattal nem rendelkező fiatal tervezőcsapatnak. A kormányzati negyed engedélyezési terveit a kijelölt másfél hónap alatt így fizikai lehetetlenség megvalósítani. Informátorunk példaként elmondta, hogy a tűzvédelmi szakértő a 400 méteres homlokzat oltásához felvonulási terület kialakítását írta elő. Csakhogy a Podmaniczky utcában a troli felső vezetéke miatt a tűzoltóautók nem mozoghatnak szabadon, vagyis nem lehet felvonulási területet kialakítani. Emiatt a katasztrófavédelmi hatóságtól felmentést kell kérni, amely cserébe valószínűleg megtiltja azt, hogy a homlokzatot növényekkel befedjék. Ilyen és hasonló részproblémák és szakkérdések százai keletkeznek egy ekkora beruházás tervezésének kezdeti fázisában – mondta a szakértő. Valószínű, hogy az egymást keresztező, kioltó hatósági kívánalmak „szétszedték” a vázlattervet, amely így nem állt össze egységes egésszé.
A Budapesti Építész Kamara elnöksége emellett attól tart, hogy a KVI úgy köt majd szerződést a projektet finanszírozó, kivitelező és működtető magánberuházóval, hogy nincs érvényes tervkoncepció. A magánberuházó így a „saját szakállára”, az állami beruházásoknál elvárt nyilvános eljárás mellőzésével készítteti el a terveket. A lapunkat tájékoztató szakember elmondta, folyosói pletykák alapján fennáll a veszélye annak, hogy a kormánytag Bajnai Gordon nevéhez is köthető Wallis Zrt. lesz a nyertes a magánbefektetők számára kiírt pályázaton.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.