A városvezetés további egyeztetési igénye miatt visszavonja a kormányzati negyedet érintő fővárosi szabályozási keretterv módosítási javaslatát – értesült az MTI. A szakbizottság egy hete elutasította ezt az előterjesztést. A távirati iroda úgy tudja, e fiaskó kapcsán a hivatal vezetése a főépítészi iroda egyik alosztályvezetőjét hibáztatja, akit meneszteni kívánnak posztjáról.
Eközben a Magyar Nemzet arról értesült, hogy már a kormányzati negyed (K4) engedélyezési folyamata is komoly késedelmet szenvedhetne, mert kiderült, hiányzik mögüle a biztos jogi háttér. Egy, a lapunk birtokába került előterjesztés szerint ugyanis a K4-épületegyüttes telke egy részének beépíthetővé minősítése csak jogsértés árán lehetséges.
A fővárosi szerkezeti keretterv (fszkt), valamint a kerületek keretterveit összhangba hozni hivatott, úgynevezett „48”-as rendelet tenné lehetővé, hogy közlekedési besorolású területeket – mint amilyen a Nyugati pályaudvar vasúti sínei által elfoglalt terület – beépíthetővé minősítsék. Ennek értelmében a Fővárosi Közgyűlés mai ülésén egy ilyen értelmű előterjesztést tártak volna a képviselők elé.
Csakhogy a dolog pillanatnyilag jogi értelemben lehetetlen. Egy korábbi, a közigazgatási hivatali határozat szerint nem jogszerű az átminősítés. A határozat értelmében a fent említett rendeletet módosítani kell, ellenkező esetben a jogszabály az Alkotmánybíróságon megtámadható. Akár így, akár úgy dönt az előterjesztő, az eredmény az, hogy a kormánynegyed épületegyüttese jogszerűen nem építhető fel a kiszemelt telekre, hiába kezdte meg a MÁV a sínek felszedését a pályaudvar Podmaniczky utcai frontja felé eső területeken.
Lapunk értesülései szerint korábban készült egy előterjesztés, amely javaslatot fogalmazott meg a fenti ellentmondás feloldására. Ez úgy módosítaná az említett „48”-as rendeletet, hogy Budapest településszerkezeti tervét, az fszkt-t és a kerületi városrendezési és építési szabályzatokat azok összehangolásával rugalmasabbá tenné, s ezzel lehetővé válna a kormánynegyed épületének felépítése. A fővárosi vezetés azonban nem vállalta annak az ódiumát, hogy a képviselők – köztük a kormánypártiak is – megtudják, csak jogszabálysértés árán épülhet fel a K4, ezért az egész problémát szőnyeg alá söpörték.
Megerősíti a kormány a kis és közepes cégeket - ez a jövő évi költségvetés egyik célja