Mindössze tizenegy évig élvezhette Juan Gyenes közvetlen barátságát Hegedűs György kaposvári fotós (foglalkozását tekintve számvevő), ám ha kézbe vesszük a Kaposvárott született, világhírű fotográfus emléke előtt tisztelgő albumát, azt gondolhatnánk: évtizedeken át a „fényképezőgép Picassójának” közelében élt.
Pedig a Spanyol Királyi Képzőművészeti Akadémia egyetlen fotós tagja – aki fél szívvel mediterránnak, fél szívvel magyarnak vallotta magát – távol élt az őt csodáló hazai fényképészektől és Kaposvártól, s már idős volt, amikor a rendszerváltozás után hazahívták és díszpolgárává fogadta a szülőváros.
A Színházi Élet egykori fotósának tehetsége Madridban bontakozott ki, a szülőföldhöz való kötődését pedig száznegyven, Kaposvárnak ajándékozott remek képével szentesítette. Mivel csak háromszor látogatott haza, a szerény és halk szavú kaposvári kollégájának, Hegedűs Györgynek – jórészt a vendég protokolláris kötelezettségei miatt – viszonylag kevés ideje maradt a világhírű fotográfussal való beszélgetésekre. Akinek akadémiai rangja folytán kijárt a „kegyelmes úr” titulus, ám szigorúan ragaszkodott a Gyenes vagy a János megszólításhoz.
Hegedűs György emlékalbumát a magyar művészeti élet képzeletbeli karácsonyfája alá ajánlották az album kaposvári mecénásai. Talán arra is gondolva, hogy a „királyok fényképésze”, a „fényképészek királya” teljes életútjának bemutatása még várat magára. Hegedűs György Barátom, Juan Gyenes című emlékalbuma talán indítékot ad egy átfogó Gyenes-életrajz megírásához is.
Ki lehet a Soros-ügynök Magyar Péter mellett - 6/3: Lakos Eszter