Csíkszeredára viszik a késelő kisfiút

Várhatóan ma délben Ártándnál átadják a román gyermekvédelmi hatóságnak azt a 12 éves, román állampolgárságú kisfiút, aki a múlt csütörtökön a Blaha Lujza téren mp3-as lejátszójáért combon szúrt egy 15 éves fiatalt. A gyergyószentmiklósi G. Istvánt a Hargita megyei Szociális és Gyermekvédelmi Igazgatóság munkatársai viszik Csíkszeredára, ahol átmenetileg speciális intézetben helyezik el.

2008. 01. 25. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Gyermekbandák raboltak. Megtámadtak és kiraboltak tegnap este fél nyolc körül egy 14 éves fiút a Hungária körút és a Mogyoródi út sarkánál. Két 14 éves és egy 11-12 év körüli cigány fiú késsel fenyegetőzve arra kényszerítette H. B. B. sértettet, hogy minden értékét adja át nekik. Rövid motozás után elvették tőle a mobiltelefonját és a nála lévő pénzt. A zsebére mutogattak, kérdezve, hogy mi van még benne, amikor a sértett fiú elrohant, és egy közeli benzinkúthoz menekült, ahol az alkalmazottak azonnal értesítették a XIV. kerületi rendőrkapitányságot. A kirabolt fiú feljelentést tett. (MN)
A IX. kerületi Haller parkban egy 13 és két 12 éves fiú rabolt ki hasonló módszerrel egy 15 éves fiatalt hétfőn délután. A rendőrség egy órán belül elfogta a támadókat. (MTI)


Ismeretes, tavaly március óta a fiút lopások és rablások miatt a rendőrség több ízben is elfogta, és gyermekvédelmi intézetben helyezte el, de onnan mindig megszökött. Szakemberek lapunknak többször is hangsúlyozták, hogy a hatályos jogszabályok szerint a gyerek szabadsága nem korlátozható.
Ennek azonban ellentmondani látszik az 1997-es gyermekvédelmi törvény egyik paragrafusa, amelyben az áll: „Ha az átmeneti vagy tartós nevelésbe vett gyermek egészségi vagy pszichés állapota következtében saját vagy mások életét, egészségét közvetlenül veszélyeztető magatartást tanúsít, és ez csak teljes körű ellátásának azonnali, zárt körülmények közötti felügyeletével hárítható el, a speciális gyermekotthon vezetője a gyermeket személyes szabadságában korlátozhatja.” A törvény hatálya külföldi állampolgárokra is kiterjed.
*
Mihaela Vlajie, a román nemzeti gyermekvédelmi hatóság munkatársa lapunknak elmondta: a Hargita megyei gyermekvédelmi igazgatóság októberben jelezte, hogy egy román állampolgárságú gyermek szülők nélkül tartózkodik Magyarországon. Azonosítása azonban nagyon hosszú időbe telt, mert a fiú hamis címet és nevet adott meg. Végül a magyar és a román Interpol-iroda ujjlenyomat, fényképek és videofelvételek segítségével derítette ki, hogy ki is valójában. A Hargita megyei szakemberek felkeresték a Gyergyószentmiklóson élő családot, és felmérték a körülményeit. A nyolcgyermekes, szegénységben élő, de viszonylag rendszeres bevétellel rendelkező G.-ék – Vlajie szerint – sohasem hagyták el az országot, a kisfiú által korábban elmondottakkal ellentétben nem bűnözők, és „nem azok közé tartoznak, akik azért utaznak külföldre, hogy ott különféle bűncselekményeket elkövessenek”. Gyerekük hazahozatalához ők is a beleegyezésüket adták. A fiú tavaly Beszterce-Naszód megyéből tűnt el, ahol a szüleivel volt látogatóban. Azonnal értesítették a gyermekvédelmi szolgálatot. Fogalmuk sem volt arról, hogy a fiú miként került Budapestre, és hogy ott mit művelt. Elmondásuk szerint korábban soha nem szökött el otthonról, és nem követett el bűncselekményt.
Mihaela Vlajie beszámolója szerint a Blaha Lujza téri késelés előtt egy nappal a bukaresti hatóság a budapesti román konzulátusra továbbította a gyerek utazási engedélyét, hogy mihamarabb visszakerüljön a szüleihez. De azóta a helyzet gyökeresen megváltozott, hiszen ilyen súlyos bűncselekmény után nem lehet szó arról, hogy családjával maradjon, szigorú rendszabályok szerint működő, speciális intézetbe kerül Csíkszeredára, ahol pszichológus, szociális munkás és más szakmák képviselői foglalkoznak majd vele.
A jövőben feltehetőleg néhány nap, de akár néhány óra alatt is visszakerülhetnek Romániába a Magyarországon csellengő fiatalok – folytatta Vlajie. A két ország gyermekvédelmi hatóságai december óta dolgoznak egy olyan egyezmény megszövegezésén, amely lehetővé teszi a másik ország területén szülei nélkül tartózkodó külföldi gyermekek mihamarabbi hazaszállítását.
Romániában egyébként – Magyarországhoz hasonlóan – tizennégy év a büntethetőség határa, egy ideje fontolgatják, hogy a büntető törvénykönyv módosításával a korhatárt 13 évre csökkentsék. A román gyermekvédelmi hatóság adatai szerint tavaly szeptember végéig a 14 évnél fiatalabbak összesen 3361, a 14 és 18 év közöttiek 2148 bűncselekményt követtek el. Ez utóbbi közül száz esetben testi sértés, 187-ben pedig rablás miatt indítottak eljárást ellenük.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.