A tavalyi élelmiszerár-robbanás az idén is érezteti hatását hazánkban: a tej és a kenyér csaknem az infláció kétszeresével drágulhat ebben az évben. A tej várhatóan 10–15, a kenyér 10–12 százalékkal kerül majd többe. A hús árát a második negyedévben emelik. Az élelmiszereké összességében csaknem 10 százalékkal emelkedik 2008-ban a GKI Zrt. kutatói szerint.
Az élelmiszerárak drasztikus drágulása világpiaci jelenség. Az ENSZ Élelmezési és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) szerint az áremelkedés az idén is folytatódik: a búza és a szója talán a tavalyinál kisebb mértékben, a kukorica és a rizs azonban valószínűleg jobban fog drágulni. A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) a következő tíz évre további, mintegy ötvenszázalékos élelmiszerár-emelkedést jelez. Az OECD mindezt a bioüzemanyag-gyártás és a kínai, illetve indiai élelmiszer-kereslet gyors felfutására és a globális felmelegedés hatásaira vezette vissza. A drágulásokat előrevetíti az is, hogy a malmi búza az év utolsó napján tonnánként 248 eurón zárt a Euronext párizsi határidős piacán idén márciusi határidőre. Így az évet a kenyérnekvaló 68,42 százalékkal drágábban végezte a tavalyi, 2006-os évet záró 147,25 eurónál. Szeptember elején 300 eurón tetőzött az ár.
A hazai helyzet hasonlóképp baljós. A Központi Statisztikai Hivatal szerint tavaly az élelmiszerek fogyasztói ára összességében 11,6 százalékkal emelkedett, az agrártermékek pedig 34,4 százalékkal drágultak. Ezen belül a tojás 23, a tej 15,9, a sajt 12,2, a vaj ára pedig 12,3 százalékkal nőtt. Az étolajért 30 százalékkal, a különböző zöldség-gyümölcsökért pedig 20 százalékkal kellett többet fizetnünk. Miközben a liszt és dara fogyasztói ára 60 százalékkal emelkedett, a kenyér 21,5, a péksütemények 20 százalékkal drágultak. Mindezekhez adódik hozzá az új évre előre jelzett mintegy 10 százalékos általános élelmiszerár-emelkedés.
Drágultak tegnaptól a postai szolgáltatások is, méghozzá átlagosan 6,9 százalékkal. A levelek és a képeslapok feladásakor 30 grammos súlyhatárig 62 helyett 70 forintot kell fizetni mostantól. Az elsőbbségi levelek díja 5 forinttal emelkedett, így 100 forintba kerülnek majd. Az ajánlott levelek után 190 forintot kell fizetni, 10 forinttal többet, mint tavaly, míg a tértivevény díja 5 forinttal emelkedik, 120 forintra. A külföldre küldött levelek után is többet kell fizetni, az Európába szánt küldemények után 180 helyett 200 forintot.
Nem emelkedik viszont januártól az autóbusz- és vonatjegyek, illetve bérletek ára a helyközi közlekedésben – tette közzé a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium. Szakértők azonban azt hangsúlyozzák, hogy ez csak a januári időpontra vonatkozik. A jegyáremelés ténye az év során biztos, csak a mértéke és a bevezetés időpontja kérdéses.
Magyar Pétert nem zavarja öccse támogatása