Főleg az ennivaló drágul

Az élelmiszerek jelentős része tovább drágul – összességében mintegy 10 százalékkal – a tavalyi drasztikus áremelések után, de többet kell fizetnünk a postai szolgáltatásokért is.

2008. 01. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tavalyi élelmiszerár-robbanás az idén is érezteti hatását hazánkban: a tej és a kenyér csaknem az infláció kétszeresével drágulhat ebben az évben. A tej várhatóan 10–15, a kenyér 10–12 százalékkal kerül majd többe. A hús árát a második negyedévben emelik. Az élelmiszereké összességében csaknem 10 százalékkal emelkedik 2008-ban a GKI Zrt. kutatói szerint.
Az élelmiszerárak drasztikus drágulása világpiaci jelenség. Az ENSZ Élelmezési és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) szerint az áremelkedés az idén is folytatódik: a búza és a szója talán a tavalyinál kisebb mértékben, a kukorica és a rizs azonban valószínűleg jobban fog drágulni. A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) a következő tíz évre további, mintegy ötvenszázalékos élelmiszerár-emelkedést jelez. Az OECD mindezt a bioüzemanyag-gyártás és a kínai, illetve indiai élelmiszer-kereslet gyors felfutására és a globális felmelegedés hatásaira vezette vissza. A drágulásokat előrevetíti az is, hogy a malmi búza az év utolsó napján tonnánként 248 eurón zárt a Euronext párizsi határidős piacán idén márciusi határidőre. Így az évet a kenyérnekvaló 68,42 százalékkal drágábban végezte a tavalyi, 2006-os évet záró 147,25 eurónál. Szeptember elején 300 eurón tetőzött az ár.
A hazai helyzet hasonlóképp baljós. A Központi Statisztikai Hivatal szerint tavaly az élelmiszerek fogyasztói ára összességében 11,6 százalékkal emelkedett, az agrártermékek pedig 34,4 százalékkal drágultak. Ezen belül a tojás 23, a tej 15,9, a sajt 12,2, a vaj ára pedig 12,3 százalékkal nőtt. Az étolajért 30 százalékkal, a különböző zöldség-gyümölcsökért pedig 20 százalékkal kellett többet fizetnünk. Miközben a liszt és dara fogyasztói ára 60 százalékkal emelkedett, a kenyér 21,5, a péksütemények 20 százalékkal drágultak. Mindezekhez adódik hozzá az új évre előre jelzett mintegy 10 százalékos általános élelmiszerár-emelkedés.
Drágultak tegnaptól a postai szolgáltatások is, méghozzá átlagosan 6,9 százalékkal. A levelek és a képeslapok feladásakor 30 grammos súlyhatárig 62 helyett 70 forintot kell fizetni mostantól. Az elsőbbségi levelek díja 5 forinttal emelkedett, így 100 forintba kerülnek majd. Az ajánlott levelek után 190 forintot kell fizetni, 10 forinttal többet, mint tavaly, míg a tértivevény díja 5 forinttal emelkedik, 120 forintra. A külföldre küldött levelek után is többet kell fizetni, az Európába szánt küldemények után 180 helyett 200 forintot.
Nem emelkedik viszont januártól az autóbusz- és vonatjegyek, illetve bérletek ára a helyközi közlekedésben – tette közzé a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium. Szakértők azonban azt hangsúlyozzák, hogy ez csak a januári időpontra vonatkozik. A jegyáremelés ténye az év során biztos, csak a mértéke és a bevezetés időpontja kérdéses.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.