Hat hellyel csúsztunk vissza a világgazdasági fórum ranglistáján, a tőkebeáramlás tavaly a 2006. évi felére esett vissza, Magyarország elveszítette azt a tőkebeáramoltató képességét, amely korábban csábító volt – sorolta tőmondatokban a gazdaság visszaesésének adatait Varga Mihály. Az ország lakossága szociális helyzetére utalva mondandóját az áremelkedések és az infláció adataival folytatta: az élelmiszerárak a régióban a legmagasabbak, az infláció 8 százalékra ugrott, a nyugdíjas-fogyasztás árindexe 2007-ben 9,4 százalékos volt. Az emberek egyre inkább érzik a reálbérek 4,5 százalékos csökkenését és a 7,5 százalékos munkanélküliséget – hangoztatta a politikus.
– Mivel a gazdasági keretek elfordítják Magyarországtól a tőkét, az elnökség javaslatot tesz a gazdaság kedvezőtlen helyzetének megállítására – mondta Varga Mihály. – Elemi érdeke a Fidesznek és minden magyar állampolgárnak, hogy a rossz gazdaságpolitika következtében elforduló külföldi tőkét visszacsábítsa – idézett az elnökségi döntésből. A testület úgy határozott, befektetői konzultációs tanácsot hoz létre Járai Zsigmond, a Magyar Nemzeti Bank korábbi elnöke vezetésével, hogy ezzel folyamatossá váljék a külföldi befektetőkkel való párbeszéd, s hogy hazánk a tőkevonzó képesség tekintetében is visszanyerje régiós szerepét.
Az alelnök hozzátette: arról is döntött az elnökség, hogy miként illeszkedik majd a párt struktúrájába a befektetői konzultációs tanács, s annak vezetője, Járai Zsigmond közvetlenül Orbán Viktornak tartozik beszámolni.
Lapunk kérdésére Varga Mihály nyomatékosította: a konzultációs tanács létrehozása jelzés a külföld számára, de hozzáfűzte: „van más út is”. A külföldi befektetőkkel folytatott tárgyalás során összegyűlt ötletekből a Fidesz parlamenti javaslatokat készít – fogalmazott.
A befektetői tanács már a közeli napokban megalakulhat, több szakértő, köztük Chikán Attila, a Budapesti Corvinus Egyetem tanára, volt gazdasági miniszter részvételével – mondta az MTI-nek Járai Zsigmond. Hozzátette: magyar és külföldi befektetők véleményét kérdezik majd arról, hogyan lehetne vonzóbb gazdasági környezetet teremteni a magyarországi beruházásokhoz, megállítani a befektetések visszaesését. „Az adórendszerről, a befektetéseket lassító bürokráciáról és a korrupció elleni fellépésről egyaránt konzultálunk a már itt lévő, illetve a potenciális befektetőkkel” – mondta Járai Zsigmond.
A siófoki pártelnökségi ülésen ma a népszavazással, a parlamenti munkarenddel és az egészségbiztosítást érintő kérdésekkel foglalkoznak.
Teljesen leállt a vonatközlekedés a Déli pályaudvaron