Magasvasút kellene Budapestre

A magyar főváros belsejébe ékelődött vasúti hálózat – megfelelő korszerűsítés után – kiválóan alkalmas lenne egy, a német S-Bahnhoz hasonló közösségi közlekedési hálózat kialakítására – állítja a nemzetközileg is jegyzett magyar mérnöki iroda vezetője, aki szerint addig kell cselekedni, amíg állami kézben vannak az ehhez szükséges MÁV-ingatlanok.

2008. 01. 30. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A MÁV-vezérigazgatóság ideje jelentős részét azzal tölti, hogy igyekszik pénzzé tenni a súlyosan eladósodott, ma is komoly üzemi veszteséggel működő vasúttársaság jelentős ingatlanvagyonát. Lapunk értesülése szerint az eladásra kiszemelt telkek között előkelő helyen állnak a fővárosi körvasút mentén elhelyezkedő pályaudvarok. Pedig ez a valaha a külvárost körülölelő, de ma már a város élő szövetébe beékelődött vasúti infrastruktúra jelentős szerepet játszhatna a főváros közösségi közlekedésének megújításában. A német S-Bahnhoz hasonló expresszmetró koncepciójának kidolgozója, Virágh Lajos mérnök-közgazdász szerint – aki az úgynevezett organikus mérnöki hálózatok hazai fejlesztője – az említett MÁV-területeket csak közlekedésfejlesztésre szabad felhasználni, mert nem piaci termékek, hanem a közszolgálat létesítményei.
Virágh Lajos lapunknak elmondta, hogy több hazai és külföldi mérnök összefogásával elkészítettek egy programjavaslatot a MÁV infrastruktúrájának fejlesztésére és új szellemű hasznosítására. Ebben többek közt azt javasolják, hogy a jelenlegi sugaras szerkezettel szemben egy minden irányból átjárható hálózatot kell létrehozni. A főpályaudvart a mai Ferencvárosi pályaudvar helyén kell felépíteni, mellette négy-hat peremvárosi állomást szükséges kialakítani Kelenföldön, Óbudán, Újpesten, Kispesten, Kőbányán, esetleg Soroksáron.
A javaslat szerint a távolsági vonatok a központi pályaudvarra érkeznének, az elővárosiak a peremvárosba. Itt szállhatnak át az utasok a magyar S-Bahn, az úgynevezett expresszmetró-hálózatra. Az említett rendszer földfelszíni közlekedési eszköz, a szerelvények olyan sűrűséggel követik egymást, mint a metróban, de az állomások távolabb vannak egymástól. Alapvetően a MÁV körvasúti infrastruktúráját használják, de ezt hálózatszerűen összekapcsolják a meglévő kötöttpályás vonalakkal, miközben azokat is átjárhatóvá teszik. Az expresszmetró-hálózat része lehet például egy Kelenföld– Déli pályaudvar–Nyugati pályaudvar–Újpalota vonal, ahol a Délit és a Nyugatit föld alatti alagút köti össze. Vagy egy másik: Kelenföld– Infopark–Ferencvárosi (a terv szerint központi) pályaudvar– Ferihegyi repülőtér. Vagy: Csepel– Ferencvárosi (központi) pályaudvar–Óbuda. – A hálózatot úgy kell kialakítani, hogy a vonalak kiválasztása a legkedvezőbb vonalsűrűséget eredményezze – mondta Virágh Lajos.
Emellett a vasúti áruszállítás fejlesztése is elengedhetetlen, hiszen elfogadhatatlan, hogy Magyarország teljes vasúti teherforgalmának 80-90 százaléka, ahogy ma, a főváros központján haladjon át továbbra is. Ehelyett Budapest déli területén kell kialakítani a teherszállítás rendszerét. A Budapesti Ipari Logisztikai Központ a vasúti áruszállítás központjává fejleszthető. Virágh szerint az expresszmetrók szerepet kaphatnának az áruszállításban, a város ellátásában vagy akár a szemétszállításban is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.