Napok óta tart a viszonylag hideg idő, tavaink jege azonban még nem vastagodott meg annyira, hogy azokon biztonságos legyen a sportolás. Egyetlen korcsolyázásra alkalmas nagyobb állóvizünk tegnap a Fertő tó volt, amelyet magyar és osztrák oldalon, azaz Ruszt kikötőjénél és Fertőrákosnál már nagyon sokan látogattak – közölte lapunkkal Hatos István, a soproni rendőrkapitányság közrendvédelmi vezetője.
A Balatonon egyelőre nincs kijelölt korcsolyapálya, a tó széle ugyan már befagyott, de a parttól 100–200 méterre még nem. Ráadásul a Sió-csatornát egy hónappal ezelőtt megnyitották, és azóta is engedik le a vizet a tóból. Bár az elmúlt napokban viszonylag hideg volt, a jég nem egyenletes, és még nem érte el a biztonságos, legalább 15 centiméteres vastagságot – tájékoztatta lapunkat a Balatoni Vízirendészeti Rendőrkapitányság ügyeletese. Beszámolója szerint többen már rámerészkedtek a jégre, szerencsére csak a tó szélére, ahol még ha be is szakad alattuk, nagyobb bajuk nem eshet. A Balaton belseje felé haladva azonban akár tragédia is történhet, ezért a vízi rendőrség minden járőrkocsijában ott a kötélre rögzített mentőgyűrű is. Ilyen vastagság mellett azonban még igen nagy a veszélye annak, hogy beszakad a jég, és valaki a tábla alá csúszik, ahonnan már nehéz kijutni. Ráadásul a hideg vízben akár másfél perc alatt is begörcsölhetnek az izmai, elvesztheti cselekvőképességét, és leállhat a légzése. Ilyenkor azonnal segíteni kell, riasztani a mentőket, a rendőrséget, és kötelet, hokibotot, létrát vagy valamilyen segédeszközt odanyújtani a bajbajutottnak. Túlzottan megközelíteni a léket nem szabad, mert a jég beszakadhat.
A Balatonon évtizedek alatt hagyományossá vált korcsolyázóterületek vannak, ahová sokan akár ötven kilométeres távolságról is elautóznak. A tó közelében élők náluk jobban ismerik a vizet, és sokkal óvatosabbak, csak azután lépnek a jégre, ha meggyőződtek róla: az a nagyobb kövek súlya alatt sem reped meg. A rendőrök figyelmeztetése általában használ, de ha mégsem, akkor tízezer forintos szabálysértési bírságot szabhatnak ki azokra, akik megsértik a jégen tartózkodás szabályait – fűzte hozzá a vízirendőrség munkatársa.
Pátkai Zsolt, a gárdonyi rendőrkapitányság századosa szerint a Velencei-tó jege tegnapra elérte a 7-8 centiméteres vastagságot, de ez még nem elég a korcsolyázáshoz, ráadásul meleg áramlatok szelik keresztül a tavat, amely emiatt nem egyenletesen fagy be. Ha azonban hideg marad az idő és az éjszakák is fagyosak lesznek, akkor szilveszterkor talán már lehet sportolni a tavon. Karácsonykor körülbelül száz próbálkozót figyelmeztettek a veszélyre a rendőrök, szabálysértési bírságot általában csak többszöri felszólítás után szabnak ki. Az önkormányzat egyelőre sem Agárdon, sem Velencén nem nem jelölt ki korcsolyapályát, a rendőrség folyamatosan figyeli a tó környékét.
A Balatontól és a Velencei-tótól eltérően viselkedik a Tisza-tó, amelynek élővízellátása folyamatos. A rendezetlen vízmozgás miatt ugyanis kiszámíthatatlan a jég vastagsága: van ahol három és van, ahol 10-13 centimétert mértek. Éppen ezért a Tisza-tó nem számít hagyományos korcsolyázóhelynek, és nincs is az önkormányzat által erre a célra kijelölt terület, bár a tegnap már többen csúszkáltak rajta, és megjelentek a jéghorgászok is – tájékoztatta lapunkat Csúr Péter, a kiskőrösi rendőrőrs őrnagya. Elmondta: bizonyos szakaszokon minden körülmények között tilos a jégre menni, így a téli kikötők, az élő folyó, illetve az átfolyások és az öblítőcsatornák környékén. Hasonlóképpen nem szabad szürkület után vagy ködös időben a jégre lépni, mert még azok is könnyen eltévedhetnek, akik jól ismerik a tavat. Megesett, hogy a halőröket, bár igazán otthonosan mozognak a területen, csak a partról hallatszó kutyaugatás segítette a tájékozódásban.
Hozzád nyúlt a Péter? Fizikailag bántott - leleplező hangfelvétel Magyar Péterről