Nincs fehér folt a térképen

I N G A T L A N P I A C A főváros és Pest megye után a Dunántúlon a legnagyobb az ingatlanforgalom, a legnépszerűbbek a kis- és a közepes méretű lakások – többek között ezek derültek ki az Ingatlan.net saját internetes adatbázisán alapuló felméréséből. A képet az on-line keresések alapján alakították ki, ami némileg torz, mivel nem csak a fizetőképes keresletet mutatja.

2008. 01. 07. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Csaknem kétmillió ingatlanból áll az Ingatlan.net-nél az az adatbázis, amely a felmérés alapjául szolgált, illetve a június 1. és november 6. között regisztrált kereséseket vizsgálták. Az egész országra kiterjedő felméréskor a három fő szempont az ár, a méret és a földrajzi elhelyezkedés volt. Mint arra az elemzés rámutat, az érdeklődők legtöbbször Budapesten, illetve Pest megyében kerestek ingatlant. A harmadik helyen Fejér megye áll, majd Baranya, Veszprém és Borsod-Abaúj-Zemplén megye következik a sorban. A nyugati határszélen lévő megyék csak a középmezőnyben találhatók. A lista legvégén pedig Békés megye áll. A keresések településszintű eloszlását vizsgálva némileg árnyaltabb a kép: ebből kitűnik, hogy Budapest és vonzáskörzete – nem meglepő módon – nagy népszerűségnek örvend, csakúgy, mint a Balaton-parti, főként a déli oldalon fekvő települések. Ezenkívül a megyeszékhelyek, a nagyobb városok szerepelnek a népszerűségi lista elején.
A fővárost tekintve a XI. a legnépszerűbb kerület az Ingatlan.net-en kereső felhasználók körében. Második a sorban a III. kerület, a harmadik helyen pedig kevéssel lemaradva a II. kerület áll. Az egy kerületre jutó keresések alapján a budai oldal keresettebb, mint a pesti. A pesti belvárosban a VIII. kerületnél figyelhető meg a legkevesebb keresés, a legtöbb pedig a VI. és a IX. kerületben. A felmérés megállapításai összhangot mutatnak a Központi Statisztikai Hivatal adataival, miszerint ugyancsak a budai kerületek vezetnek a népszerűségi listán, illetve az V. és a VI. kerület is az első hat kerület között található.
Ami a keresett lakások méretét illeti, az adatbázis szerint országszerte az 50–60 négyzetméteres sávba eső ingatlanok a legkeresettebbek. Míg azonban a fővárosi keresések nagy része a 30–79 négyzetméter közötti alapterületekre vonatkozik, vidéken más a helyzet: ott népszerűek a 10, 20, 30 négyzetméteres, illetve a nagyobb, 90-100 négyzetméteres lakások is. Ennek hátterében – mutat rá az elemzés – két dolog is állhat: egyrészt a vidéki ingatlanpiac jóval változatosabb, mint a budapesti, azaz a fővárosban jóval több fajta, különböző méretű eladó ingatlan található. Másrészt az ingatlankeresők piacismerete nem olyan mélyreható, ezért több irreális feltételeket tartalmazó keresés is születhet.
A fővárosi keresések nagy része árban a 6–14,9 millió forint közé eső ingatlanokat érinti, ezek közül is a 10-12 milliós lakások a legnépszerűbbek. Az érdeklődés látványos visszaesése a 40 millió forintos sávban tapasztalható, az ezt meghaladó árú ingatlanok kevésbé keresettek. Vidéken a 8-10 millió forintos lakások futnak leginkább, de népszerűségben alig maradnak el a 6-8 millió forintos, illetve a 10-12 millió forintos ingatlanok.
– Az eredmények értékelésekor mindenképpen figyelembe kell venni, hogy nem csak fizetőképes keresletről van szó – szögezte le Déry Attila, az Ingatlan.net elemzője. A szakember álláspontja szerint a felmérés ebben az esetben közvetlenül a keresőknél történik, azaz a vevő nem felkínált ingatlanok közül válogat, hanem saját elképzeléseit, feltételeit rögzíti. Az irreális elképzelések torzíthatják az eredményeket, de a minta kellő nagysága ezt kompenzálja valamelyest.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.