A 12 éves gyereket kora és állampolgársága miatt nem büntethetik és nem zárhatják be. A bűncselekmény után a rendőrök elfogták, és – ki tudja, hányadszor – visszavitték a gyermekvédelmi intézetbe, ám a fiú rövid időn belül újra az utcán volt. A helyzetet bonyolította, hogy Románia és Magyarország egyaránt európai uniós ország, azaz a gyereket nem lehet kitoloncolni.
Mint kiderült, a fiú több társával számos bűncselekményt követett el a Blaha Lujza téren és környékén, többek között idős embereket, legyengült hajléktalanokat és fiatalokat bántalmaztak, raboltak ki.
*
A rendőrök és a gyermekvédelmisek több ízben találtak nála késeket, szúróeszközöket, rabolt mobiltelefonokat és más elektronikai cikkeket.
Molnár László, a Fővárosi Területi Gyermekvédelmi Szakszolgálat vezetője lapunknak elmondta: legelőszőr tavaly március 27-én vitte be a rendőrség hozzájuk a kisfiút, aki rövid ott-tartózkodás után elment. Azóta számtalan esetben megismétlődött, hogy a rendőrök elfogták, majd átadták a gyermekvédelmi szervnek, ám mivel ezek az intézmények nyitottak, a gyermek szinte azonnal visszatért az utcára.
A fiút legutóbb vasárnap vitték be egy otthonba. Tegnap este egy szobában egyszerre két felnőtt vigyázott a láthatóan alulszocializált, impulzív gyermekre, hogy megakadályozzák újabb szökését – fűzte hozzá a szakember. – Ez a gyermek a járókelők életét veszélyeztette, ezért szabadságában korlátozták. A társadalom védelme ugyanis erősebb a személyi szabadsághoz fűződő jogoknál. Ráadásul – mondta a szakember – a gyermeket magát is meg kell óvni, hiszen tettei szélsőséges indulatokat váltottak ki.
A kisfiúból teljességgel hiányzik a belátás képessége, a bűn fogalmával nem tud mit kezdeni. Csak az ösztöneire hallgat, indulatvezérelt, mindent azonnal meg akar szerezni. Nem működik együtt, nagyon nehéz kommunikálni vele. Intelligenciaszintje nagyon alacsony, értelmileg elmaradott, írni-olvasni nem tud, és a jelek szerint az utcán, abszolút bűnözői közegben szocializálódhatott. Molnár beszámolt arról is, hogy a nyáron a magyarországi Interpol közbenjárására ujjlenyomat segítségével azonosították a gyermek állampolgárságát, és az is kiderült, hogy szerepel a román bűnügyi nyilvántartásban. A gyermekvédelmi szakszolgálat a nyár óta több ízben is kérte a román hatóságokat, hogy intézkedjenek a fiú hazaszállításáról, ám erre csak most, a nagy felháborodást kiváltó késelés után kaptak ígéretet.
Korábban a külföldi állampolgárságú gyermekek ügyében eljáró V. kerületi gyámhivatal, a romániai magyar konzulátus, az idegenrendészet és a Külügyminisztérium is felvette a kapcsolatot a román hatóságokkal ez ügyben, de mindhiába. Csak a mostani tragikus eset után reagáltak. Állítólag pillanatok alatt elkészítették a gyermek úti okmányait.
Molnár László hozzátette: amíg Magyarországon nincsenek meg a jogi feltételei annak, hogy – a közösség és önmaga védelme érdekében – kontrollált körülmények között, személyes szabadságában korlátozzanak egy gyermeket, szinte tehetetlenek a hasonló esetekkel. Ez a minimális feltétele ugyanis annak, hogy gyógyítani, nevelni, szakmailag foglalkozni lehessen vele.
Már a sajnálatos Blaha Lujza téri késelés előtt elindították a romániai kisfiú hazautaztatási eljárását, és már döntöttek az ügyben – nyilatkozta lapunknak a bukaresti Nemzeti Gyermekvédelmi Hatóság tanácsosa. Beszámolója szerint a 12 éves gyerek jól ismert a román gyermekvédelmi hatóságok előtt, ám arról, hogy hozzátartozóit sikerült-e felkutatniuk, nem tudott tájékoztatást adni. Mint mondta, ha a gyermek családja nem alkalmas arra, hogy velük éljen, és ott nevelődjék, a fiút – tizennyolc éves koráig – speciális gyermekvédelmi intézetben helyezik el.
Tömegkarambol az M7-esen Székesfehérvárnál