Szamárfogat

Sze­ret­ni va­ló, jel­kép­pé vá­ló, egész ala­kos, de­rûs szob­rot ál­lít­tat­na a fes­tõ­óri­ás­nak a Ka­pos­vá­rért Köz­ala­pít­vány, ám a lek­to­rá­tu­si szak­vé­le­mény sze­rint a sza­ma­ras kor­dé­ra ül­te­tett Rippl-Ró­nai-áb­rá­zo­lás de­ho­nesz­tá­ló vol­na az egyik leg­hí­re­sebb fes­tõ­mû­vé­szünk­re néz­ve. A fes­tõ szel­le­mi és tár­gyi ha­gya­té­kát gon­do­zó Hor­váth Já­nos mû­vé­szet­tör­té­nész is ha­son­ló­kép­pen ér­vel: „Ab­szurd öt­let Rippl-Ró­na­it sza­már­kor­dén ül­ve áb­rá­zol­ni. A sza­már mint attribúció köz­is­mert jel­ké­pe a bu­ta­ság­nak, csö­kö­nyös­ség­nek.” A köz­ala­pít­vá­nyi ku­rá­to­rok vi­tat­ják a lek­to­rá­tu­si szak­vé­le­ményt.

2008. 01. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szem­beke­rült a Ka­pos­vá­rért Köz­ala­pít­vány köz­tisz­te­let­nek ör­ven­dõ sze­mé­lyi­sé­gek­bõl ál­ló ku­ra­tó­ri­u­ma a Ma­gyar Mû­ve­lõ­dé­si In­té­zet és Kép­zõ­mû­vé­sze­ti Lek­to­rá­tus­sal és a So­mogy Me­gyei Mú­ze­u­mok Igaz­ga­tó­sá­ga kép­zõ­mû­vé­sze­ti osz­tá­lyá­nak mû­vé­szet­tör­té­né­sze­i­vel, je­le­sül Hor­váth Já­nos Rippl-Ró­nai-szak­ér­tõ­vel az ala­pít­vány el­gon­do­lá­sa sze­rin­ti Rippl-Ró­nai-szo­bor ügyé­ben. A múlt év vé­gé­re igen­csak ki­éle­zõ­dött vi­tát az vál­tot­ta ki, hogy a lek­to­rá­tus ha­tá­ro­zot­tan el­uta­sí­tot­ta a vá­ros köz­ala­pít­vá­nyá­nak azt a ter­vét, hogy a fes­tõ­óri­ást egy sza­már­fo­ga­ton ül­ve áb­rá­zol­ja a so­mo­gyi me­gye­szék­hely bel­vá­ro­sá­ban el­he­lye­zen­dõ, egész ala­kos, élet­kép­sze­rû szo­bor­kom­po­zí­ció.
– A szé­les ka­ri­má­jú ka­la­pot vi­se­lõ, szí­nes egyé­ni­sé­gû mes­ter szá­má­ra nem volt de­ho­nesz­tá­ló fe­lül­ni a sza­ma­ras kor­dé­ra, s az­zal a Ró­ma-hegy­rõl „le­eresz­ked­ni” a vá­ros­ba. Mû­vé­szet­tör­té­ne­ti tény, hogy Rippl-Ró­­na­i­tól nem áll­tak tá­vol a fa­lu­si­as mi­li­õ­be tar­to­zó ál­la­tok, a Ró­ma-he­gyi kú­ria kö­ze­lé­ben pá­vák ékes­ked­tek, „vörös foltos, ros­­szul te­je­lõ, de szép te­he­nek le­gel­tek. Volt itt mé­hes, is­tál­ló, ga­lamb­ház és paj­ta, vá­lo­ga­tott ku­tyák, sõt még csa­csi­fo­gat is” – ér­vel­nek egy mû­vé­szet­tör­té­né­szi le­írás­ra hi­vat­koz­va a sza­már­fo­ga­tos Rippl-Ró­nai-szo­bor mel­lett az ala­pít­vány ku­rá­to­rai.
– A Ka­pos­vá­rért Köz­ala­pít­vány kö­rül­te­kin­tõ­en járt el a pá­lyá­zat ki­írá­sa­kor. A meg­bíz­ha­tó for­rá­sok kö­zött az ugyan­csak so­mo­gyi il­le­tõ­sé­gû Bernáth Aurél két köny­vé­bõl is idéz­he­tünk an­nak alá­tá­masz­tá­sá­ra, hogy Rippl-Ró­nai igen­is fe­lült a sza­ma­ras sze­kér­re. „A kor­dély­ból úgy állt ki nagy tes­te, mint egy Budd­ha-szo­bor. Szé­les mû­vész­ka­lap­ja, le­csün­gõ ha­ja olyan ext­ra­va­gáns lát­ványt nyúj­tott, hogy min­den­ki utá­na­né­zett, amíg le­he­tett” – idé­zi Bernáthot a ku­ra­tó­ri­um mû­vé­szet­tör­té­net­ben jár­tas ci­vil szak­ér­tõ­je, Gás­pár Fe­renc.
A ka­pos­vá­ri kór­ház fõ­or­vo­sa a ki­lenc­ven­hét éves Kos­suth-dí­jas író, Takáts Gyu­la ál­tal is meg­erõ­sí­tett­nek tart­ja Bernáth Au­rél vis­­sza­em­lé­ke­zé­sét. Az író ugyan­is a szem­ta­nú hi­te­les­sé­gé­vel még azt az út­vo­na­lat is meg­ad­ja, ame­lyen an­nak ide­jén Rippl-Ró­nai a sza­már­kor­dén ül­ve rend­sze­re­sen köz­le­ke­dett. Takáts Gyu­la sze­rint az er­re uta­ló áb­rá­zo­lás nem sér­tõ.
Ez­zel a pá­lyá­zat ki­írói meg­dõlt­nek te­kin­tik Hor­váth Já­nos­nak az ér­ve­lé­sét, hogy „Anella, a fes­tõ ne­velt lá­nya ugyan fe­lült a sza­már­fo­gat­ra, de Rippl-Ró­nai nem”. Vis­­sza­uta­sít­ják to­váb­bá, hogy a sza­már­fo­gat de­ho­nesz­tá­ló vol­na a hí­res fes­tõ­re néz­ve, s hogy bár­ki is pro­vin­ci­á­lis szem­lé­le­tû­nek ti­tu­lál­ja a sza­már­fo­ga­tos szo­bor­kom­po­zí­ció mel­lett kar­dos­ko­dó­kat.
Négy terv ér­ke­zett a Ka­pos­vá­rért Köz­ala­pít­vány meg­hí­vá­sos Rippl-Ró­nai-szo­bor­-pá­lyá­za­tá­ra, ám kö­zü­lük a lek­to­rá­tus csak egy­re mond­ta ki, hogy „az al­ko­tó mun­ká­ján ka­rak­te­re­sen je­le­nik meg Rippl-Ró­nai de­rûs sze­mé­lyi­sé­ge”, s hogy „a sza­már meg­fo­gal­ma­zá­sa is élet­sze­rû”. Ám a bi­zott­ság a pá­lyá­za­ti ki­írás alap­gon­do­la­tát (már­mint hogy a szo­bor Rippl-Ró­nait a sza­már­fo­gat­tal együtt je­le­nít­se meg) ele­ve hi­bás­nak tart­ja, a terv meg­va­ló­sí­tá­sát nem ja­va­sol­ja.
A kép­zõ­mû­vé­sze­ti lek­to­rá­tus 2007. de­cem­ber 6-i szak­vé­le­mé­nyé­vel le­zár­ta a ka­pos­vá­ri Rippl-Ró­nai-szo­bor ügyét, de a szü­lõ­vá­ros­ban az­óta is foly­ta­tó­dik a terv el­uta­sí­tá­sá­val ger­jesz­tett dis­pu­ta. A köz­ala­pít­vány ku­ra­tó­ri­u­má­nak el­nö­ke, Fe­ke­te Lász­ló ügy­véd la­punk­nak azt mond­ta: a szo­bor­ál­lí­tás mû­vé­szet­tör­té­net­ben is jár­tas öt­let­gaz­dá­i­tól tá­vol áll a za­jos esz­té­ti­kai vi­ta, és nem sze­ret­nék egy „he­lyi há­bo­rú­val” hír­be hoz­ni a „fes­tõk vá­ro­sa” cí­met büsz­kén vi­se­lõ Ka­pos­várt. Mind­azo­nál­tal ra­gasz­kod­nak ah­hoz az el­gon­do­lá­suk­hoz, hogy Ka­pos­vár bel­vá­ro­sát egy ked­ves, sze­ret­he­tõ, élet­kép­sze­rû Rippl-Ró­nai-szo­bor éke­sít­se.
Szép Ta­más ügy­véd, ön­kor­mány­za­ti kép­vi­se­lõ, a köz­ala­pít­vány el­len­õr­zõ bi­zott­sá­gá­nak ve­ze­tõ­je hu­mo­ros han­gú, de fi­gye­lem­re mél­tó ér­ve­ket fel­so­ra­koz­ta­tó „antilektorátusi szak­vé­le­mény­ben” vi­tá­zik a Rippl-Ró­nai és a sza­már­fo­gat ös­­sze­egyez­tet­he­tet­len­sé­gét ál­lí­tó Hor­váth Já­nos mû­vé­szet­tör­té­nés­­szel, mond­ván, „aki fel­vet­te a ko­lom­pot, az ko­lom­pol­jon”.
És per­sze Hor­váth Já­nos sem ma­rad adós az el­len­ér­vekkel. Egye­bek közt azt ír­ja: „Ha­mis be­ál­lí­tás, ér­ték­ha­mi­sí­tás sza­már­kor­dén ül­ve áb­rá­zol­ni Rippl-Ró­na­it … a ma­gyar pik­tú­ra Cé­zanne­-ját, Gauguinjét … aki egy­ma­ga volt a re­ak­ció az Aka­dé­mi­á­val és Nagy­bá­nyá­val szem­ben.”
A sza­már­fo­ga­tos Rippl-Ró­nai-szo­bor meg­va­ló­sí­tá­sa mel­lett a leg­több ér­vet az iro­dal­mi és mû­vé­sze­ti egye­sü­le­tek­ben is ak­tí­van te­vé­keny­ke­dõ ci­vil szak­ér­tõ, Gás­pár fõ­or­vos so­ra­koz­tat­ja föl.
– A pá­lyá­za­ti ki­írás­ban meg­fo­gal­ma­zott Rippl-Ró­nai-szo­bor ki­zá­ró­lag ka­pos­vá­ri kör­nye­zet­ben hor­doz ért­he­tõ mon­da­ni­va­lót, ezért az csak a szü­lõ­vá­ros­ban va­ló­sít­ha­tó meg. Mint a lé­lek rez­dü­lé­sé­nek meg­ha­tá­ro­zó sze­re­pet tu­laj­do­ní­tó or­vos ugyan­úgy vé­le­ke­dem a fes­tõ­óri­ás­ról, mint a ge­ne­ti­kus Czeizel End­re, aki a kö­zel­múlt­ban meg­je­lent Fes­tõk – gé­nek – szé­gye­nek cí­mû köny­vé­ben Rippl-Ró­na­i­ról meg­ál­la­pít­ja: „gé­ni­usz, an­nak min­den em­be­ri kö­vet­kez­mé­nyé­vel együtt”.
Pa­ra­dox mó­don Gás­pár dok­tor – a sa­ját ér­ve­lé­sé­nek és iga­zá­nak alá­tá­masz­tá­sá­ra – a szo­bor­ál­lí­tást éle­sen el­uta­sí­tó Hor­váth Já­nos mû­vé­szet­tör­té­nész sza­va­it is fel­hasz­nál­ja. „Rippl-Ró­nai tud­ta, hogy mi­lyen sze­re­pet ját­szik, ami­kor a kül­vi­lág sze­mé­ben elõ­ad­ta ma­gát. Ex­po­nál­ta ma­gát úgy is, mint hét­köz­na­pi je­len­sé­get. Tu­da­to­san for­mál­ta ma­gá­ról a képet… A mû nem vá­laszt­ha­tó el a mû­vész egyé­ni­sé­gé­tõl. És meg­for­dít­va sem. Rippl-Ró­nai alak­ja nem füg­get­le­nít­he­tõ a mû­vész alak­já­tól. A Rippl-Ró­na­it áb­rá­zo­ló szo­bor­alak­hoz tör­té­nõ esz­köz­tár­sí­tás a mû­vész lé­nye­gi sze­re­pét hi­va­tott je­lez­ni” – idé­zi Hor­váth Já­nost Gás­pár dok­tor.
– Meg­gyõ­zõ­dé­sem az is – mond­ja –, hogy mi­vel a fes­tõk anya­nyel­vi szin­ten be­szé­lik a szim­bo­li­ka nyel­vét, Rippl-Ró­nai tud­ta, hogy egy sza­már és nem a szim­bó­lum húz­za a ko­csi­ját, ame­lyen rend­sze­re­sen vé­gig­vo­nult a vá­ro­son. Na­gyon gaz­dag volt, így tart­ha­tott vol­na hin­tót is, ha a kor­dét mél­tat­lan­nak érez­te vol­na ma­gá­hoz. Ese­té­ben a sza­már (vagy az ösz­vér) von­tat­ta kor­dé, az egyéb kel­lé­kek­kel együtt, hoz­zá­tar­to­zott a kis­vá­ro­si min­den­nap­ok egy­han­gú­sá­gát meg­tö­rõ, min­den­ki más­tól kü­lön­böz­ni aka­ró fes­tõ­mû­vész tu­da­to­san vál­lalt ext­rém nim­bu­szá­nak ala­kí­tá­sá­hoz és fenn­tar­tá­sá­hoz. Ezért sem gon­dol­kod­ha­tunk em­lék­mû­ben, csak egy ked­ves, sze­ret­he­tõ tör­té­ne­tet el­me­sé­lõ szo­bor­ban. Lát­ni vé­lem a mes­ter szá­ja sar­ká­ban meg­bú­vó ha­mis­kás mo­solyt: lám-lám, jó be­fek­te­tés volt a sza­már­kor­dé, még száz év múl­va is be­szél­nek róla…
A szo­bor­ról egyéb­ként még nincs dön­tés, így az ér­vek üt­köz­te­té­se vár­ha­tó­an foly­ta­tó­dik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.