Földesi-Szabó László kuratóriumi elnök tegnapi sajtótájékoztatójának elején egy asztalhoz, maga mellé ültette azokat az egykori nemzetbiztonsági tiszteket, akik kurátorok lettek az Egymásért alapítványnál, hogy bejelentse: az ellene és munkatársai ellen eljárást kezdeményező hatóságokat feljelenti zaklatásért. Ezután a volt rendőrtiszt közölte azt is, hogy az alapítvány és a Nemzetbiztonsági Hivatal között ugyan volt kapcsolat, de erről ne is kérdezzenek az újságírók. A válaszadáshoz ugyanis – mint fogalmazott – felmentést kért a titoktartási kötelezettsége alól az NBH főigazgatójától, de amíg ezt nem kapja meg, nem beszélhet.
A sajtótájékoztatón megjelent kurátorok – Galambos Lajos, az NBH volt főigazgatója, Gyarmati György egykori NBH-s főosztályvezető, és Simon Ibolya, az elhárítás volt jogásza – nem szólaltak meg.
*
Ezt Földesi-Szabónak egy ügyrendi javaslattal sikerült elérnie. A tájékoztató elején a kuratóriumi elnök közölte, hogy öt perc technikai szünetet ad az újságíróknak, hogy tanulmányozhassák a számukra kiosztott iratokat, ezután feltehetik a kérdéseiket. A rendezvény második felében azonban már csak Földesi-Szabó és ügyvédei tértek vissza, a volt NBH-s kurátorok távoztak.
A titoktartási kötelezettség miatt a megjelent újságírók egy darabig némán ültek, míg lapunk munkatársa meg nem próbálkozott a lehetetlennel: kérdéseket tett fel. Szerettük volna megtudni például, hogy az Egymásért alapítvány létrehozói, néhai Nagy Lajos NBH-s exfőigazgató és Jakubinyi Róbert között milyen jellegű volt a kapcsolat. Igazak-e azok a feltételezések, hogy Nagy valaha a tartótisztje lehetett Jakubinyinak, akit elítéltek váltóhamisításért, de kegyelmet kapott Göncz Árpád akkori köztársasági elnöktől. Arról is érdeklődtünk volna, hogy mire költötték el azt a 27 millió forintot, amelyet – mint az a parlament nemzetbiztonsági bizottságának nyílt ülésén kiderült – az NBH-tól kapott az alapítvány.
Mivel azonban Földesi-Szabó László továbbra is a titoktartási kötelezettségére hivatkozott, és nem válaszolt, kénytelenek voltunk más vizekre evezni. Megkérdeztük például tőle, hogy mire költik az alapítvány „házipénztárában őrzött” 900 millió forintját, amely miatt Földesi-Szabó Lászlót immár sikkasztással is meggyanúsították. A kuratórium elnöke hangsúlyozta: egyértelműen bizonyította, hogy a pénz nem sikkasztásból származik, és az összegből Nyíregyházán építenek, illetve tartanak fent majd egy olyan központot, ahol a családon belüli erőszak áldozatainak nyújtanak menedéket. A Herba cégcsoport képviselője elmondta, a társaságot ötmilliárd forintos kár érte az Egymásért-ügy miatt. Arról azonban senki nem beszélt, hogy ezt miként számolták ki a cégcsoport jogászai.
Mint ismeretes, a vámőrség gyanúja szerint az Egymásért alapítvány főkurátora, Földesi-Szabó László és társai azt a látszatot keltették a hatóság előtt, mintha az EU országain túlról a Herba cégcsoporton keresztül érkező árukat adományként engedték volna át az alapítványnak, és így vám- és áfamentesen kezeltették azokat. Ezen árukat azonban a gyanú szerint az alapítvány ténylegesen nem vette át, hanem magyarországi üzletláncok részére eladatta, és így 1,22 milliárd forintos vám-, illetve áfacsalást követhetett el. Az alapítvány és a Herba képviselői szerint viszont senki nem követett el bűncselekményt.
Orbán Viktor: Megvan a bérmegállapodás!