A lyukas zászló sikere

Kovács Klaudia, Amerikában élő magyar független filmrendező többek között magyarországi, nyugat-európai, amerikai helyszíneken forgatta A lyukas zászló című dokumentumfilmjét a kommunizmus bukásáról és az 1956-os magyar forradalom nemzetközi hatásáról.

2008. 02. 25. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kovács Klaudia Zsigmond Vilmos és a közelmúltban elhunyt Kovács László operatőr közreműködésével készített szociopolitikai, történelmi filmet. A mű bemutatja az 1945-től 1991-ig tartó időszakot, az akkori nagyhatalmak közötti rivalizálást és az 1956-os magyar forradalmat. A dokumentumfilm teret enged egymástól ellenkező nézőpontot képviselő véleményeknek is. Élő interjúk és archív felvételek segítségével szólalnak meg benne olyan neves politikusok, mint Habsburg Ottó, Mihail Gorbacsov, Ronald Reagan, Henry Kissinger, Pozsgay Imre.
A rendező tizennyolc évesen emigrált az Amerikai Egyesült Államokba. Az évek folyamán nemcsak színdaraboknak és rövidfilmeknek volt a producere, de két produkciós társaság társalapítója is. Filmje érdekében eddig példátlan mértékben fogta össze az észak-amerikai magyarságot. Kilenc évig dolgozott, hogy befejezze a produkciót, amelyet George Adams társproducerrel kezdett el 1998-ban. Kovács Klaudia ezen film révén debütált mint játékfilm hosszúságú rendező, producer és író. Ő írta a film történetét, majd Hules Endre közreműködésével a forgatókönyvet, aki hat hónapon át társrendezőként is dolgozott. A lyukas zászlónak novemberben Hollywoodban volt a premierje az AFI (Amerikai Film Intézet) fesztiválján, amelyet Észak-Amerika egyik fontos szakmai eseményeként tartanak számon. Az AFI fesztivált, amelyet évente 65 ezer néző látogat, az amerikai filmvásárral egy időben rendezik meg, ahol évente 800 millió dollár értékben kötnek üzletet különböző filmalkotások finanszírozására. A fesztivál a sztárok között is népszerű, az idén Robert Redford, Tom Cruise, Meryl Streep, Catherine Deneuve és Laura Linney voltak jelen. A lyukas zászlót a Mérföldkövek szekcióban mutatták be.
A lyukas zászló premierjére a jegyek negyvenöt perc alatt elkeltek. A bevonulás után Zsigmond Vilmos és George Adams társproducer konferálta be Kovács Klaudia filmjét, illetve üdvözölte a világ minden tájáról – többek között Budapestről, Torontóból, New Yorkból – érkező vendégeket. A vetítés után a közönség felállva és tapsolva ünnepelte a filmet, amit a készítőkkel folytatott beszélgetés követett. A Magyar Amerikai Koalíció országos, nonprofit szervezet, amely magyar–amerikai ügyeket és célokat szolgál. A koalíció decemberre meghívta a filmet Washingtonba. A vetítés után Lauer Edit, a szervezet alapító elnöke a következőket mondta: Kovács Klaudia és alkotótársai messzemenően rászolgáltak a bizalmunkra. Olyan filmet hoztak létre, amelyre mindannyian büszkék lehetünk.
A lyukas zászlóról kedvező kritikák jelentek meg az amerikai sajtóban. Chuck Wilson, az LA Weekly újságírója nagyszerű dokumentumfilm-thrillernek nevezte. Stephen Farber, a Hollywood Reporter kritikusa A lyukas zászlót a magyar felkelés eddigi legalaposabb, hajszálpontos krónikájának tartja. Az újságíró szerint a film életteli sodra egy pillanatra sem csökken, szenvedélyesen és tudományos igényességgel rögzíti a magyar történelem egyik fontos fejezetét.
Talán a legszebb mondatot Leslie Eloed, az American Hungarian Journalban írta le Kovács Klaudia munkájáról: székhez láncol, és segít megérteni, hogy mit jelent igazán a szabadság.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.