Életek éneke: őrzi a szeretetet

2008. 02. 14. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Élet és halál, alászállás és föltámadás ellenpontjára épül a vasárnapi szemlenap igazi ajándéka, Bereczki Csaba Életek éneke című kiváló kreatív művészi dokumentumfilmje. Az Életének éneke ötlete akkor jött, amikor a Bereczki Csaba Bolondok éneke című játékfilmje után (amelyben egyébként szintén sok élő zenés betét volt) Nemes Tibor operatőr felvetette, itt lenne az ideje egy magyar Buena Vistának. Megkérték Kelemen Lászlót, a Hagyományok Háza igazgatóját, az Utolsó óra népzenei sorozat szerkesztőjét, hogy zenei szakértőként vegyen részt a forgatásban, és segítsen olyasmit felmutatni, ami nem turisztikai csemege, hanem élő, valódi kultúra. E felbecsülhetetlen kultúrkincs őrzői jönnek össze Bereczki filmjében Fodor Neti Sándor sírjánál. A csávási banda vezetőjétől, Jámbor Isván Dumnezutól a másik nagy öregig, a gyimesi Zerkula Jánosig, a palatkai Stefan Moldovantól és Florintól a bűvös hangú Marcelig mind-mind az ősi magyar és cigány muzsikával kötötték össze sorsukat.
Bereczki Csaba olykor maga is kétnyelvű kérdezőként vesz részt a filmben, de arccal csak egy pillanatra szerepel egy párizsi utcai jelenetben, poénként, mintha csak egy bámészkodó járókelő lenne. Ám a keze munkája, a szellemisége, az avatott karmester jelenléte a film minden pillanatában érezhető. Pontosan, profi módon megszerkesztett ritmusban csendül föl mindig a muzsika, a szereplők a gyakorlatban is megmutatják, mit tudnak. A csodálatos erdélyi zene, az önfeledt örömmel játszó cigányzenészek és a magyar néptáncosok, a tájfotókat, zenekari képeket lendületesen egymásra montírozó képek és a szívszorító történetek együtt alkotják a filmben a hang, a kép, a szöveg ősi egységét.
A film alkotói a zenészekkel együtt a forgatás közben döntötték el, hogy megalakítják az Életek Éneke zenekart, amelyben együtt játszanak régi barátok, s azok is, akik korábban csak hírből ismerték egymást. A Párizsban filmes diplomát szerző erdélyi magyar rendező, Bereczki és barátai együtt szerveznek meg egy franciaországi föllépést. A film tetőpontja, ahogy az egyszerű erdélyi emberek a zenéjükkel és a mozgásukkal meghódítják Párizs utcáit, majd a színpadon is a világ elé tárják az archaikus és hiteles magyar, cigány, román népzene egyedülálló szépségét.
Ahogy Wim Wendersnek sikerült a Buena Vista Social Club című filmjével megismertetni a világgal a kubai–latin folk csodáit, Bereczki Csaba mozija is elindíthatja a mi népzenénk iránti határtalan kíváncsiságot. A film záróakkordjaként magyarok, cigányok, románok mind a művészet és a szeretet határtalan erejét dicsérik. Istentől kapták a tehetségüket, amelyet mindannyiuk véleménye szerint Isten dicséretére kell használniuk.
(Életek éneke – kreatív dokumentumfilm, 100 perc. Rendezte Bereczki Csaba.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.