Energiatanúsítvány: hibás rendelet

Bár még be sem vezették, máris komoly szakmai kifogások érik az ingatlanok energetikai tanúsítványkiállítási rendszerét. Az erről szóló rendelettervezet csak a lakás, épületrész „zöldkártyáját” írja elő, míg az egész építményre nézve nincs ilyen elvárás. A szaktárca a tervezet brüsszeli véleményezése után várhatóan áprilisban nyilatkozik.

2008. 02. 13. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Megfogalmazta aggályait a még az idén bevezetendő ingatlanok energetikai tanúsítványáról szóló rendelettervezettel kapcsolatban Csoknyai István, a Budapesti Műszaki Egyetem épületgépészeti tanszékének docense. A szakember a fő hibát abban látja, hogy a rendelet túl nagy hangsúlyt fektet az egyes épületrészek, azaz lakások energetikai besorolására, miközben a követendő uniós direktíva szerint ezt egész épületekre kellene megalkotni. – Egy épületrészt lehetetlen épületenergetikailag értékelni, minősíteni, mivel az szerves részét képezi az épület egészének. A megoldás az volna, ha az EU-direktíva szellemében értékelnénk az épületeket, majd ennek figyelembevételével az egyes lakásokra adnánk részértékelést, amely azonban nem tekinthető épületenergetikai tanúsításnak. Ennek a gyakorlatban úgy kellene kinéznie, hogy egy többlakásos társasház energiatanúsítása után lehetne elkészíteni az egyes lakások minősítését – közölte észrevételeit Csok-nyai, aki szerint csak a lakások energetikai bevizsgálása nem ad hiteles képet a tényleges energiaigényről. Kifogásolta azt is, hogy – mint arról a rendelettervezet szól – az értékelést lakásfogyasztói számlák alapján kell elvégezni. Szerinte ez önmagában sehová sem vezet, mivel a lakásszámlák nem tükrözik az épület állapotát, értékét, mert a fogyasztásban jelentős szerepet játszik a használó akarata, tudatlansága, felelőtlensége. Úgy véli, a korrekt tanúsítás két olyan részfeladatból áll, mint az épület adataival való számítások, valamint a fogyasztási adatok értékelése.
Csoknyai István észrevételeivel kapcsolatban kerestük az Önkormányzati és Területfejlesztési Minisztériumot (ÖTM) is, ahol azt a tájékoztatást kaptuk, hogy a szakmai kritikák megvitatására a brüszszeli értékelést követően, várhatóan tavasszal kerül sor. Mint azt korábban megírtuk, a hamarosan életbelépő rendelet értelmében már nemcsak az új épületek létesítésekor, hanem a régebben épült lakások eladásakor, bérbeadásakor is már az idén kötelező lesz elkészíteni az ingatlan energetikai tanúsítványát. Az energiafogyasztást rögzítő ingatlan-zöldkártya kiállítása képzett szakemberek feladata lesz, akiknek körét az ÖTM a Magyar Építész Kamarával (MÉK), valamint a Magyar Mérnöki Kamarával együttműködve határozza meg, a minősítés pedig a legkedvezőbb „A+” kategóriától egészen az „I” kategóriáig terjed. A nélkülözhetetlen dokumentum természetesen nem lesz ingyenes, a szakértők óradíja a jogszabály szerint 5500 forintig terjed, az új lakások vizsgálatára maximum két munkaórát lehet majd fordítani, míg a használt lakások esetében nem határoztak meg ilyen korlátot.
Medgyasszay Péter, a MÉK szakembere korábban közölte, az ingatlan-zöldkártyát épületszerkezeti és geometriai adottságok alapján állítják ki. Szerinte nem szerencsés az új ingatlanokra meghatározott felbecsülési idő, mivel sok esetben technikailag megoldhatatlan ilyen rövid idő alatt elvégezni a munkát. Ám a használt lakások energiafogyasztási felmérésénél nincs időkorlát, mivel ezeknél általában nincsenek meg az épület tervei, így az épületszerkezet adottságait is meg kell vizsgálni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.