Nem sikerült tisztáznia az Egymásért, Egy-Másért Közhasznú Alapítvány és a Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH) közötti pontos kapcsolatot az erre alakult parlamenti vizsgálóbizottságnak, de az ügy részleteivel kapcsolatban érdekes adatokra derült fény – tudta meg lapunk. Forrásunk szerint Galambos Lajos, az NBH volt főigazgatója többek között azt közölte a bizottsággal, hogy az alapítvány segítséget nyújtott bizonyos ázsiai gazdasági törekvések feltárásához, illetve a vámjogszabályok kijátszásának megismeréséhez. Arról azonban nem nyilatkozott, hogy eleve ezért hozták-e létre a jótékonysági szervezetet, vagy csak alkalmanként, egyes műveleti tevékenységek fedésére használták. Az eddigi meghallgatások alapján azonban egyértelművé vált, hogy az NBH az alapítvány segítségével adatokhoz juthatott vám- és pénzügyőrségi dolgozók és vezetők olyan érintettségéről, amely nemzetbiztonsági érdeket sértett, vagy sérthetett. Erről értesüléseink szerint beszámolnak a parlamenti vizsgálóbizottság készülő jelentésében is. A tervezet szerint az NBH ezen a területen végzett tevékenységének, műveleti lépéseinek bizonyos hátterét az Egymásért alapítvány irányítói biztosították. A műveleti munka során begyűjtött információk és kérdések viszont viszszakerülhettek az érintettekhez, ezért a VPOP az alapítványon kívánta megtorolni a sérelmeit, amikor eljárást indított csempészet és áfacsalás gyanújával.
Lapunk úgy tudja, hogy több mint különös információkat tartalmazhat majd az Egymásért alapítvány és az NBH viszonyát vizsgáló parlamenti bizottság jelentése az alapítókról is. Figyelemre méltó szerepe van az ügyben például néhai Nagy Lajosnak, az NBH első főigazgatójának, a BM III. főcsoportfőnökség egykori vezető beosztású munkatársának. Ő volt ugyanis az ötletgazdája az Egymásért alapítvány létrehozásának, amelybe folyamatosan vették be az aktív vagy nyugállományú nemzetbiztonsági, illetve rendőrtiszteket. Nagynak köszönhetően a szervezést a két első kurátor, Jakubinyi Róbert és Földesi-Szabó László végezte.
Az alapítvány létrehozásához Gyarmati György, az NBH osztályvezetője nyújtott jogi segítséget. Már ekkor nyilvánvaló volt, hogy az Egymásért alapítvány vezetői az NBH-nak is a rendelkezésére kívánják bocsátani széles körű kapcsolataikat. Információink szerint Gyarmati bizottsági meghallgatásakor utalt is arra, hogy az alapítvánnyal hivatalból került kapcsolatba. Galambos Lajos, az NBH volt főigazgatója pedig megerősítette, hogy az alapítvány vezetői nagy számban adtak át olyan rendkívül kényes információkat, amelyek a rendvédelmi szervek működésére, személyi és vezetői állományára vonatkoztak.
Orbán Viktor: Megvan a bérmegállapodás!