Hatvan erdélyi remekmű

Az egyik legtermékenyebb és legszínesebb életutat végigjáró erdélyi festő, Zsögödi Nagy Imre kaposvári tárlatával viszonozza a Csíki Székely Múzeum Szász Endre két évvel ezelőtti csíkszeredai kiállítását. Az erdélyi képzőművészet európai nagykövetének munkáiból 60 kép érkezett Csíkszeredából a somogyi megyeszékhelyre.

2008. 02. 09. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Stróbl Alajos székelyföldi tanítványa, a Csíkszereda külvárosának számító Zsögödön született, és 1976-ban, nyolcvanhárom évesen elhunyt Nagy Imre kevésbé ismert a magyar művészetkedvelők előtt, holott még harmincéves sem volt, amikor munkáit már Zürichben is láthatták. És talán azt sem sokan tudják róla, hogy alapító tagja volt a rangos kiállítások egész sorát rendező, erdélyi Barabás Miklós Céhnek és Székelyföld egyik leggazdagabb gyűjteményének, a Csíki Székely Múzeumnak.
A képzőművészeti élet prominensei viszont már korán felfigyeltek Nagy Imrére: 1939-ben a Szinyei Merse Társaság Zichy Mihály-díjjal tüntette ki, 1957-ben odahaza megkapta a Román Köztársaság művészetének érdemes mestere címet, halála után pedig itthon a Magyar Örökség-díjat.
Zsögödi Nagy Imre csaknem hétezer művet hagyott hátra. A kaposvári tárlatára ötven festményt és tíz grafikát válogatott Szabó András muzeológus, a Zsögödi-hagyaték kurátora. A festő Kaposvárott látható munkái elsősorban az alkotó természetszeretetéről, a szűkebb pátriához való vonzódásáról vallanak. A Vaszary-képtár falára került munkák között a határozott ecsetvonásokkal készült, tiszta színű önarckép-sorozatot, grafikaként pedig a kebelbarát Kányádi Sándor, László Gyula, Koós Károly és Márton Áron portréját is megcsodálhatjuk.
(Zsögödi Nagy Imre tárlata, Vaszary Képtár, Kaposvár)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.