Bill Gates szerint Magyarországon kiemelkedően gyors volt a fejlődés az informatikai oktatás területén az utóbbi években. A Microsoft elnöke a napokban Berlinben azt mondta, hogy Magyarország ezen a téren az egyik leggyorsabb növekedést mondhatja magáénak.
Csakhogy Bill Gates értesülései a magyar diákok informatikai ismereteiről s általában a digitális szakadékról megkérdőjelezhetők. A világ leggazdagabb embere valószínűleg azt sem tudja, hol van Budapest – reagált a hírre Kürti László, az Open SKM Angecy Kft. ügyvezetője. A cég az egyike annak a három magyar tulajdonban lévő társaságnak, amely kifogásolja a Miniszterelnöki Hivatal (MeH) központi szolgáltatási főigazgatósága – áfa nélkül, becsült értéken 25 milliárd forintos – szoftverbeszerzési tenderét. A kifogás lényege, hogy a MeH szoftverbeszerzése során labdába sem rúghatnak az úgynevezett nyílt forráskódú szoftverek, mint amilyen például a Linux. A közbeszerzési eljárás során csupán a már korábban beszerzett szoftverlicencek bővítésére, kiegészítésére, meghosszabbítására van mód, azaz csak a Bill Gates tulajdonolta Microsoft termékei jöhetnek szóba. A három cég, az Open SKM Agency Kft., az ULX Nyílt Forráskódú Tanácsadó és Disztribúciós Kft. és a Multiráció Kft. álláspontja szerint így a pályázat versenykorlátozó, mert gátolja a nyílt forráskódú szoftvertermékek felhasználásának esélyegyenlőségét az oktatásban és az államigazgatásban – mondta Kürti László.
A szakember szerint mára a nyílt forráskódú szoftverek, operációs rendszerek olyan technológiai fejlettséget értek el, és olyan széles körben elterjedtek, hogy teljesen egyenrangúnak tekinthetők a Microsoft termékeivel. Mind az Egyesült Államokban, mind Európában országrészek, tartományok közoktatási, sőt közigazgatási hálózatai működnek nyílt forráskódú termékekkel.
Kürti László szerint a magyar informatikai helyzet fejlettsége ismeretében helyes, hogy a kormány 25 milliárd forintot – plusz áfát – kíván elkölteni erre a területre, de kár az adófizetők pénzét olyan termékre költeni, amelyet akár 75 százalékkal olcsóbban is be lehet szerezni.
A három cég először konzultációt kezd a Közbeszerzési Döntőbizottsággal, kezdeményezik a kiírás visszavonását a MeH-nél, és bejelentést tesznek az Európai Bizottságnál – mondta lapunknak Kürti László. Ám azt is elfogadható megoldásnak tartanák, ha a MeH hasonló értékű tendert írna ki a nyílt forráskódú szoftverek beszerzése céljából.
Olcsóbban és többféle – köztük nyílt forráskódú – licenceket is beszerezhetnek az intézmények a központosított közbeszerzés során – áll a központi szolgáltatási főosztály közleményében. Mint állítják, nincs semmilyen előírás arra vonatkozóan, hogy a közigazgatási szervezeteknél és egyéb intézményeknél milyen szoftvereket alkalmazzanak.
"Ez a hely a hazám" - mutatjuk az év egyik legszebb magyar dalát! - videó