Utasszállító gépet is lelövethet Szekeres Imre (MSZP) honvédelmi miniszter vagy az általa kijelölt személy, ha azt terrorista céllal eltérítették. Az úgynevezett nemzeti döntéshozó személyről szóló kormányhatározatot – mint ez az adatvédelmi országgyűlési biztosnak a Népszava kezdeményezésére elindult vizsgálata alapján kiderült – már 2005 tavaszán feloldották a szigorúan titkos minősítés alól, így elvileg azóta megismerhető lett volna a személy kiléte is, de erről eddig nem tájékoztatták a közvéleményt. Tegnap megtudtuk: a honvédelmi minisztert nevezték meg, aki időközben rábízta a feladatot a légierő mindenkori ügyeletes tábornokára.
A fegyverként használt légi jármű elleni védekezésről amerikai kezdeményezésre készítettek a NATO-tagállamok koncepciót. Az Egyesült Államok a szövetségeseinél a 2001. szeptember 11-i merénylet után rendelte el, hogy hozzák meg a szükséges döntéseket.
Mint azt korábban megírtuk, az amerikai koncepcióhoz kapcsolódva már 2004-től Magyarországon is kiadható tűzparancs polgári repülőgépekre, ha terroristák térítik el a járművet. Az Egyesült Államok által megfogalmazott koncepció szerint egy olyan információs rendszert kell kiépíteni a NATO-ban, amely lehetővé teszi, hogy a tagországok tájékoztassák egymást a fegyverként felhasznált repülő útvonaláról, de a döntéshozó személy kijelölése nemzeti feladat. Nagy-Britanniában például a miniszterelnök rendelheti el a gép lelövését, ha úgy ítéli meg, hogy túszokat kell feláldozni, mert a terrorcselekmény tömegek életét veszélyezteti. Információink szerint nálunk is felvetődött ez a lehetőség, illetve szóba jött a köztársasági elnök is. Érthető módon nehezen vállalja bárki a felelősséget egy gép lelövése után a vétlen áldozatok hozzátartozóival szembesülve.
Nemvárt fordulat jön az időjárásban, mutatjuk mire számíthat