Tábornok dönt az utasszállítók lelövéséről

Többéves titkolózás után kiderült: Szekeres Imre honvédelmi miniszter adhatna ki tűzparancsot, ha egy repülőgépet terroristák térítenek el Magyarország légterében, ám ő tábornokaira bízta a feladatot. Az ilyen jármű a World Trade Center elleni merénylet óta fegyvernek számít, és megsemmisíthető.

2008. 02. 01. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Utasszállító gépet is lelövethet Szekeres Imre (MSZP) honvédelmi miniszter vagy az általa kijelölt személy, ha azt terrorista céllal eltérítették. Az úgynevezett nemzeti döntéshozó személyről szóló kormányhatározatot – mint ez az adatvédelmi országgyűlési biztosnak a Népszava kezdeményezésére elindult vizsgálata alapján kiderült – már 2005 tavaszán feloldották a szigorúan titkos minősítés alól, így elvileg azóta megismerhető lett volna a személy kiléte is, de erről eddig nem tájékoztatták a közvéleményt. Tegnap megtudtuk: a honvédelmi minisztert nevezték meg, aki időközben rábízta a feladatot a légierő mindenkori ügyeletes tábornokára.
A fegyverként használt légi jármű elleni védekezésről amerikai kezdeményezésre készítettek a NATO-tagállamok koncepciót. Az Egyesült Államok a szövetségeseinél a 2001. szeptember 11-i merénylet után rendelte el, hogy hozzák meg a szükséges döntéseket.
Mint azt korábban megírtuk, az amerikai koncepcióhoz kapcsolódva már 2004-től Magyarországon is kiadható tűzparancs polgári repülőgépekre, ha terroristák térítik el a járművet. Az Egyesült Államok által megfogalmazott koncepció szerint egy olyan információs rendszert kell kiépíteni a NATO-ban, amely lehetővé teszi, hogy a tagországok tájékoztassák egymást a fegyverként felhasznált repülő útvonaláról, de a döntéshozó személy kijelölése nemzeti feladat. Nagy-Britanniában például a miniszterelnök rendelheti el a gép lelövését, ha úgy ítéli meg, hogy túszokat kell feláldozni, mert a terrorcselekmény tömegek életét veszélyezteti. Információink szerint nálunk is felvetődött ez a lehetőség, illetve szóba jött a köztársasági elnök is. Érthető módon nehezen vállalja bárki a felelősséget egy gép lelövése után a vétlen áldozatok hozzátartozóival szembesülve.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.