Tényfeltáró dokumentumok

Már tudjuk, kik a 39. Magyar Filmszemle versenygyőztesei. Mindeközben a dokumentumfilmek rendszeres nézőjében még kavarognak a friss benyomások. Az biztos, hogy a jelenlegi dokumentaristák között sokan méltók a magyar film fénykorának örökségéhez.

2008. 02. 15. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jellemző volt a mustra legjobb filmjeire az átjárás a dokumentarista és a művészfilmes szemlélet között. Kreatív művészi dokumentumfilmként emlegették a szemlén azokat a szociografikus játékfilmeket, illetve művészi szempontból is hitelesen megkomponált dokumentumalkotásokat, amelyek alaptípusait a Budapesti Iskola nagymesterei, Vitézy László, Dárday István, Szalai Györgyi, Tarr Béla teremtettek meg a hetvenes-nyolcvanas években. Vitézy László a szemle egyik kísérő rendezvényén mutatta be A Hortobágy legendája című dokumentarista művészfilmjét, a műfaj egyik lehetséges etalonját.
A visszafogott belső zeneiség, a művészien komponált beszélgetések és a képek nyelvén vall a múltról Fonyó Gergely rendező és Kollarik Tamás producer Ocskay László százados, az elfelejtett hős című dokumentumfilm-kantátája 2500 zsidó származású munkaszolgálatos megmentéséről. A történelmi igazság feltárása és a magyarságot érő rágalmak tisztázása a célja Siflis Zoltánnak, a Hamis vádak árnyékában (Délvidéki honvédsorsok 1942/2005) című film rendezőjének. A tájakba kódolt örök érvényű szépség, az archaikus és szakrális néprajzi elemek művészi megjelenítése finomítja kiváló kreatív művészfilmmé Bereczki Csaba Életek éneke című filmjét, amelyben a rendező vezérfonallá teszi a hiteles magyar, cigány, román népzenét és a muzsikusok életsorsának feltárását.
Megrázó, sokkoló alkotással hívja föl Böszörményi Zsuzsa és alkotótársa, Kai Salminen a figyelmet a „Kisberlin” néven elhíresült magyar falu, Szelmenc tragikus sorsára. Nem elég, hogy a trianoni országcsonkolás elszakította a ma is színmagyar falut az anyaországtól, ráadásul két részre osztja az ukrán–szlovák határ. Beszédes a film címe: Hosszú utazás, amely arra utal, hogy aki Nagyszelmencről Kisszelmencre akar utazni, annak – költői túlzással – meg kell kerülnie fél Szlovákiát és Ukrajnát ahhoz, hogy eljusson a szomszédba. A Kádár-kor hétköznapjainak hőseiről szól Kisfaludy András A Kalef (A Moszkva téri galeri) című dokumentumfilmje, amely egy híres társaságot örökít meg, újkori történelmünk élő legendáit. Hogyan lehet elviselhetővé tenni a halált embertársaink számára? A hospice-mozgalom elhivatott modern szerzeteseiről komponált filmkölteményt Hajnal Gergely rendező, Balavány György forgatókönyvíró, Martinidesz László szerkesztő Visszaszámlálás című filmje. E mű hősei, a miskolci Szent Erzsébet Hospice Otthon orvosai, ápolói, lelkészei meggyőzően bizonyítják, hogy a halál nem az élet végét jelenti, hanem utazást a másik, az örök életbe.

Filmek hatvanmilliárdért. A 60 milliárd forintot is elérhetik az idei magyarországi filmgyártási költségek, a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal filmiroda-igazgatóságánál tavaly ugyanis mintegy 57,4 milliárd forint értékben vettek nyilvántartásba készülő alkotásokat. A filmiroda 2006-ban 24,1 milliárd forint értékben jegyezte be produkciókat. A filmtörvény értelmében a gyártási költség húsz százalékát a következő évben visszatérítik. Ennek alapján a megvalósult alkotások értéke meghaladta a tervezett összeget, és mintegy 28 milliárd forint értékben gyártottak filmet Magyarországon 2007-ben. A tavaly nyilvántartásba vett 381 alkotás közül 335 a tervezett magyar filmek száma, amelyek gyártási összköltése 22,7 milliárd forintot tesz ki, míg a magyar részvételű 25 koprodukciós alkotás, valamint a bérmunkában készülő filmek költése egyaránt 17–17 milliárd forint körül van.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.