Jellemző volt a mustra legjobb filmjeire az átjárás a dokumentarista és a művészfilmes szemlélet között. Kreatív művészi dokumentumfilmként emlegették a szemlén azokat a szociografikus játékfilmeket, illetve művészi szempontból is hitelesen megkomponált dokumentumalkotásokat, amelyek alaptípusait a Budapesti Iskola nagymesterei, Vitézy László, Dárday István, Szalai Györgyi, Tarr Béla teremtettek meg a hetvenes-nyolcvanas években. Vitézy László a szemle egyik kísérő rendezvényén mutatta be A Hortobágy legendája című dokumentarista művészfilmjét, a műfaj egyik lehetséges etalonját.
A visszafogott belső zeneiség, a művészien komponált beszélgetések és a képek nyelvén vall a múltról Fonyó Gergely rendező és Kollarik Tamás producer Ocskay László százados, az elfelejtett hős című dokumentumfilm-kantátája 2500 zsidó származású munkaszolgálatos megmentéséről. A történelmi igazság feltárása és a magyarságot érő rágalmak tisztázása a célja Siflis Zoltánnak, a Hamis vádak árnyékában (Délvidéki honvédsorsok 1942/2005) című film rendezőjének. A tájakba kódolt örök érvényű szépség, az archaikus és szakrális néprajzi elemek művészi megjelenítése finomítja kiváló kreatív művészfilmmé Bereczki Csaba Életek éneke című filmjét, amelyben a rendező vezérfonallá teszi a hiteles magyar, cigány, román népzenét és a muzsikusok életsorsának feltárását.
Megrázó, sokkoló alkotással hívja föl Böszörményi Zsuzsa és alkotótársa, Kai Salminen a figyelmet a „Kisberlin” néven elhíresült magyar falu, Szelmenc tragikus sorsára. Nem elég, hogy a trianoni országcsonkolás elszakította a ma is színmagyar falut az anyaországtól, ráadásul két részre osztja az ukrán–szlovák határ. Beszédes a film címe: Hosszú utazás, amely arra utal, hogy aki Nagyszelmencről Kisszelmencre akar utazni, annak – költői túlzással – meg kell kerülnie fél Szlovákiát és Ukrajnát ahhoz, hogy eljusson a szomszédba. A Kádár-kor hétköznapjainak hőseiről szól Kisfaludy András A Kalef (A Moszkva téri galeri) című dokumentumfilmje, amely egy híres társaságot örökít meg, újkori történelmünk élő legendáit. Hogyan lehet elviselhetővé tenni a halált embertársaink számára? A hospice-mozgalom elhivatott modern szerzeteseiről komponált filmkölteményt Hajnal Gergely rendező, Balavány György forgatókönyvíró, Martinidesz László szerkesztő Visszaszámlálás című filmje. E mű hősei, a miskolci Szent Erzsébet Hospice Otthon orvosai, ápolói, lelkészei meggyőzően bizonyítják, hogy a halál nem az élet végét jelenti, hanem utazást a másik, az örök életbe.
Filmek hatvanmilliárdért. A 60 milliárd forintot is elérhetik az idei magyarországi filmgyártási költségek, a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal filmiroda-igazgatóságánál tavaly ugyanis mintegy 57,4 milliárd forint értékben vettek nyilvántartásba készülő alkotásokat. A filmiroda 2006-ban 24,1 milliárd forint értékben jegyezte be produkciókat. A filmtörvény értelmében a gyártási költség húsz százalékát a következő évben visszatérítik. Ennek alapján a megvalósult alkotások értéke meghaladta a tervezett összeget, és mintegy 28 milliárd forint értékben gyártottak filmet Magyarországon 2007-ben. A tavaly nyilvántartásba vett 381 alkotás közül 335 a tervezett magyar filmek száma, amelyek gyártási összköltése 22,7 milliárd forintot tesz ki, míg a magyar részvételű 25 koprodukciós alkotás, valamint a bérmunkában készülő filmek költése egyaránt 17–17 milliárd forint körül van.
Holnap jön az igazi tél!