Terrorriasztások Magyarországon

A Magyar Honvédségnek fel kell készülnie az esetleges terrorcselekményekre – közölte Szekeres Imre honvédelmi miniszter tegnap a Lánchíd Rádióban. A tárcavezető szerint az elmúlt két évben többször riasztotta Magyarországot a NATO, hogy terrortámadásra lehet készülni a légterünkből, de előfordulhat biológiai fegyver alkalmazása is hazánk polgárai ellen. Szekeres szerint ezért kell megépíteni a tubesi radart, és ezért vásároltak százezer adag fekete himlő elleni oltóanyagot a napokban.

2008. 02. 04. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Több alkalommal is riasztotta a NATO a Magyar Honvédséget az elmúlt két évben, hogy a légterünkben olyan repülőgép tartózkodik, amellyel nem tudtak megfelelő rádiókapcsolatot teremteni, ezért terrortámadásra lehet számítani – közölte Szekeres Imre honvédelmi miniszter a Lánchíd Rádió tegnapi környezetvédelmi műsorában, ahol a Tubesre tervezett katonai lokátorról volt szó. A tárcavezető felidézte, hogy az egyik alkalommal egy Londonba tartó utasszállító repülőgéppel kapcsolatban merültek fel olyan információk, hogy veszélyt jelenthet jelenléte a légterünkben. A gyanús gépet végig kellett követnie a légtérellenőrző rendszereken minden NATO-tagállamnak, felkészülve a beavatkozásra. Az utasszállítóról a miniszter annyit árult el, hogy a gép egy „távol lévő országból” tartott az európai repülőtérre, de útja alatt végül nem történt terrorcselekmény. Szekeres megemlített egy másik eseményt is, amikor egy kis gép rossz kódot juttatott el légtérellenőrzőknek, és ezért kellett eltérített járműre riasztani. A miniszter szerint ezért is elengedhetetlen, hogy a tubesi radar megépülésével létrejöjjön a Pécs–Bánkút–Békéscsaba katonai és polgári légtérfigyelő rendszer. Nem regionális támadásra kell ugyanis számítani a határainkon túlról, hanem inkább kisebb csoportok terrorakcióira, akár a levegőből is.
A honvédelmi miniszter a várható terrorcselekmények kapcsán megemlítette azt is, hogy a Magyar Honvédség százezer adag fekete himlő elleni oltóanyagot szerzett be a napokban. A politikus szerint erre azért volt szükség, mert biológiai fegyverrel is támadhatnak az országra, és a honvédségnek ebben az esetben rendelkeznie kell vakcinakészletekkel az állampolgárok védelmére.
Lázár János, az Országgyűlés honvédelmi és rendészeti bizottságának fideszes elnöke, a Lánchíd Rádió másik vendége megerősítette, hogy az ellenzék szerint sem mondhat le hazánk a légtér védelméről. Már a délszláv válság idején tapasztalni lehetett ugyanis, hogy Magyarország csak hatalmas erőfeszítések révén képes a megfelelő légtérvédelemre.
Vicze Csilla, a Civilek a Mecsekért Mozgalom munkatársa a műsorban szakmailag rossz alkunak nevezte a tubesi lokátorról szóló döntést. A Honvédelmi Minisztérium sugárbiológiai szakértője szerint sem a legoptimálisabb helyszín egy nagyváros egy ilyen beruházásra, az építkezés miatt sérülhet a tettyei védett vízbázis is – tette hozzá a környezetvédő.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.