A szmogtól fuldoklik Budapest

A Levegő Munkacsoport a budapesti légszennyezettség veszélyeire hívta fel tegnap a figyelmet. A fővárosi önkormányzat szerint a környezetvédők csak riogatnak, a zöldtárca illetékese pedig úgy látja, bár nincs szükség azonnali intézkedésre, de lépéseket kell tenni a levegőszennyezés csökkentésére.

2008. 03. 03. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szmogriadót fújtak a zöldek a fővárosban. A Levegő Munkacsoport közleményben kérte föl a lakosságot, hogy saját egészsége érdekében keveset tartózkodjon az utcán és a forgalmas helyeken, valamint hogy minél kevesebbet járjon autóval, mert a fővárosban jelentős a légszennyezettség. Mint fogalmaztak, „az ígérgetések, hitegetések ideje lejárt, mivel tegnap volt Budapesten a 35. nap, amelyen a légszennyezettség meghaladta az egészségügyi határértéket. A hatályos jogszabályok szerint viszont ez esetben tájékoztatni kell a lakosságot, és haladéktalanul intézkedési tervet kell kidolgozni, végrehajtani. A Levegő Munkacsoport a lakosság egészsége érdekében határozottan felszólítja a főváros vezetését: az ígéreteit tartsa be, és tegyen eleget a jogszabályi előírásoknak, további halogatás nélkül hajtsa végre a Fővárosi Közgyűlés által 2006 májusában elfogadott Levegőtisztaság-védelmi intézkedési programot.
A zöldek hangsúlyozzák: Budapest Európa egyik legszennyezettebb nagyvárosa. A fővárosban évente mintegy kétezer ember hal meg idő előtt a levegő porszennyezettsége miatt, a megbetegedések száma eléri a százezret. Az asztmás megbetegedések Budapesten az utóbbi huszonöt évben a tízszeresére, a tüdőrákosoké több mint háromszorosára nőtt. Egyre több gyermek szenved asztmában, allergiában. A levegőszennyezés évente sok milliárd kárt okoz, számottevően rontva nemcsak a főváros élhetőségét, de nemzetközi versenyképességét is. Ezt a helyzetet azonnal meg kell változtatni – áll a Levegő Munkacsoport felhívásában.
Nincs szükség azonnali intézkedésre a fővárosban, de lépéseket kell tenni a levegőszennyezés csökkentésére – ismerte el lapunknak Bibók Zsuzsanna. A Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium (KVM) főosztályvezető-helyettese elmondta: az Európai Unióban hatályos jogszabályok szerint a szállópor mennyisége a nagyvárosokban legfeljebb 35 alkalommal haladhatja meg az 50 mikrogrammot köbméterenként, és ezt Budapest valóban túllépte. Az egészségügyi határérték azonban nem azonos a szmogriadóhoz szükséges határértékkel. Az EU-tagállamok többsége nem tudja teljesíteni ezt az egészségügyi határértékre vonatkozó előírást, ezért három év haladékot kaptak a közösségtől arra, hogy intézkedések szülessenek a levegőminőség javítására – tette hozzá a főosztályvezető-helyettes. Bibók Zsuzsanna igazat adott a zöldeknek abban, hogy ha az intézkedési tervek nem készülnek el időben, akkor három év múlva sem tudunk megfelelni az európai előírásoknak. Ebben a tekintetben valóban azonnali lépésekre van szükség – jelentette ki a főosztályvezető-helyettes, aki szerint ezt szolgálja, hogy nemsokára a KVM megállapítja a szállóporra a szmogriadóhoz szükséges határértéket, és előkészületei folynak a zöld zónák kijelölésének is, ahonnan kitiltják a leginkább környezetszennyező járműveket.
A fővárosi önkormányzat elismeri a munkacsoport környezetpolitikai érdemeit, de nem fogadja el, hogy a szervezet félretájékoztatja a budapestieket – áll a Főpolgármesteri Hivatal sajtóirodájának közleményében. Az önkormányzat a jogszabályi előírások alapján hoz intézkedéseket, és tájékoztatja a budapestieket. 2008-ban ez idáig nem volt olyan nap, amikor a légszenynyező anyagok mértéke elérte volna a tájékoztatási küszöbértéket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.