Botrányos útfelújítás Szigethalmon

Ismeretlen tettes ellen hűtlen kezelés bűntette miatt nyomoz a rendőrség Szigethalmon, ahol az önkormányzat részben engedély nélkül, késve, ráadásul a tervektől több helyütt eltérően újíttatta fel a település úthálózatát. A Nemzeti Közlekedési Hatóság illetékes igazgatósága engedély nélküli útépítésért már bírságot is kiszabott, amelyet a korábban a beruházás költségeinek fedezetéül 300 millió forint hitel felvételéről döntő önkormányzat köteles megfizetni. A testület nemrég megemelte a polgármester és két alpolgármestere fizetését.

2008. 03. 27. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szigethalmi útfelújítás története még 2003 szeptemberében indult, amikor a Pest megyei település képviselő-testülete elfogadta ötéves útépítési koncepcióját. Ennek megfelelően 2004-ben négy utcát aszfaltburkolattal, tizenhatot mart aszfaltburkolattal láttak el. A sikeren felbuzdulva az önkormányzat 2004 decemberében úgy határozott, hogy 2006 végéig be is fejezi az útépítési programot. Ennek akkor a kalkulált költsége 600 millió forint volt, felelőse pedig Fáki László, a település SZDSZ– MSZP-s polgármestere. Elhatározták azt is, hogy nyílt közbeszerzési eljárással választják ki a beruházás kivitelezőjét. „Az eljárás sürgős megindítása azért is szükséges, mert a közbeszerzéshez kell a tervezés, valamint az építés engedélyeztetése a közlekedési felügyelet által” – áll az akkori előterjesztésben.
A nyílt közbeszerzési eljárás győztese, a Vakond Kft. meg is kezdte a beruházást. A város internetes oldala szerint belterületi úthálózatának fejlesztésére, teljes körű tervezésére, engedélyezésére és kivitelezésére az önkormányzat 429,240 millió forint plusz áfa összegű vállalkozói szerződést kötött a céggel. Az önkormányzat a költségek fedezetére 300 millió forint hosszú lejáratú hitel felvételéről döntött.
Csakhogy az útépítési program az előzetes tervekhez képest jókora késéssel fejeződött be, s egyes hírek szerint a beruházással nincs minden rendben. Horváth László szigethalmi lakos ekkor azzal a gyanúval fordult a Nemzeti Közlekedési Hatósághoz, hogy egyes útszakaszokat építési engedély nélkül építettek meg. A hatóság 2007. június 5-i helyszíni szemléjén megállapította, hogy a 2005-ben épített utak egy része, míg a 2006-ban építettek gyakorlatilag egyike sem rendelkezik érvényes építési engedéllyel.
A Nemzeti Közlekedési Hatóság Közép-magyarországi Regionális Igazgatósága felszólította Szigethalom önkormányzatát, hogy az általa megjelölt utakra vonatkozóan a fennmaradási engedélyt szerezze be.
Horváth László szerint azonban az útépítésről készült eredeti önkormányzati belső anyag és a 2006. májusi terv – amelyet 2007 októberében a fennmaradási engedélykérelemhez adtak be a Nemzeti Közlekedési Hatóság Közép-magyarországi Regionális Igazgatóságához – sem egyezik azzal, ami valójában megépült.
Mindezzel párhuzamosan a Nemzeti Közlekedési Hatóság Közép-magyarországi Regionális Igazgatósága első fokon engedély nélküli útépítésért 618 800 forint pénzbírság megfizetésére kötelezte Fáki László polgármestert. A hatóság kiszámította azt is, hogy az engedély nélkül kiépített utakra a fennmaradási engedélyezés díja 309 400 forint. A településvezető azonban nem fogadta el a bírságot, és igyekezett az önkormányzat felelősségét bizonygatni. Sikerrel.
– A város útépítési munkáinak megrendelője a szerződés alapján Szigethalom önkormányzata, amelyet a polgármester képvisel. Ennek megfelelően a végrehajtás minden mozzanatáért az önkormányzat felelős, és viselni kell az esetleges jogkövetkezményeket is, így az esetleges büntetést is – fogalmazott fellebbezésében Fáki, aki kérte a hatóság határozatának módosítását és az önkormányzat elmarasztalását. Vagyis azt, hogy ne neki kelljen megfizetni a büntetést, hanem az önkormányzatnak közpénzből. A Nemzeti Közlekedési Hatóság Központi Hivatala végül megváltoztatta a Közép-magyarországi Regionális Igazgatóság határozatát, és megállapította az önkormányzat felelősségét.
A fentiek tükrében kérdéseket vet fel, hogy a műszaki ellenőrt, a Vízöntő Plusz Kft.-t milyen tervek és engedélyek alapján fizette ki az önkormányzat, s a város illetékese mit vett át. Szigethalom hivatalos internetes oldala szerint a belterületi úthálózat 2005–2007. évi fejlesztési munkáinak műszaki ellenőrzésére nettó 9,7 millió forintot fizettek ki.
Horváth László eközben megkereste a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletét (PSZÁF) is, amely a Közbeszerzési Döntőbizottsághoz irányította őt, s feljelentést tett a Pest Megyei Főügyészségen is. A Pest Megyei Rendőr-főkapitányság nyomozást indított.
– A Pest Megyei Főügyészség 2007 júliusában rendelt el nyomozást ismeretlen tettes ellen hűtlen kezelés bűntette miatt. A nyomozás jelenleg is folyamatban van, szakértői vélemények elkészülésére várunk, ez alapján további kihallgatások válhatnak szükségessé – közölték a Pest Megyei Rendőr-főkapitányságon.
Közben az is kiderült, hogy nemcsak az utak engedélyeztetésével vannak gondok, hanem egyes esetekben a útfelületek szélessége és hosszúsága sem egyezik a tervekben foglaltakkal. Ezt a Nemzeti Közlekedési Hatóság Közép-magyarországi Regionális Igazgatósága tavaly decemberi helyszíni szemléje is alátámasztotta.
Úgy tudjuk, a rendőrség immár nem csupán az engedély nélküli építkezést, a beruházás körülményeit is vizsgálja.
Horváth – aki az ügyet szóvá tette az önkormányzat valamennyi frakciójánál – azt mondta, a fentiek fényében, s tudva a város 104 millió forintos költségvetési hiányáról, különösen visszatetsző, hogy a helyi önkormányzat február 27-i ülésén öt százalékkal megemelték a két alpolgármester és a polgármester fizetését. Szerettük volna megismerni a polgármester véleményét is, ám ő az előzetes ígéretek dacára nem nyilatkozott az ügyről lapunknak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.