Fuldokolnak a fővárosiak

Budapesten az elmúlt 24 órában a levegő minősége kifogásolható volt, de az Országos Meteorológiai Szolgálat előrejelzése alapján a helyzet javulni fog. A légzőszervi, szív- és érrendszeri betegségben szenvedők kerüljék a forgalmas területeket – tájékoztatott a környezetvédelmi minisztérium honlapja. A hét végén az volt olvasható, hogy a meteorológiai adatok sem kedvezők, és az autósokat is felszólították, hagyják otthon járműveiket. A városháza mégis azt állítja: nem kötelessége a beavatkozás.

2008. 03. 07. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Országos Környezetegészségügyi Intézet levegőhigiénés osztályának vezetőjétől, Vaskövi Bélánétól megtudtuk: a tegnapi értékek a szálló porból jócskán meghaladták az egészségügyi határértéket. A megengedett 50 mikrogramm/köbméter helyett Nagytétényben például 86 mikrogrammot, az Erzsébet téren 64 mikrogrammot mértek köbméterenként a levegőben. A múlt hét végén ezek az arányok jóval rosszabbak voltak, négy állomás jelzett 100 mikrogramm/köbméternél nagyobb szennyezést. Az osztályvezető szerint ez már az egészségtelen kategóriába tartozik. A szálló por úgy mérgez, hogy a legkisebb részecskéi a tüdő mélyebb rétegeibe kerülnek, ahol felszívódnak, és fokozott veszélyt jelentenek. A porszemcsék felületén ráadásul fémek, aromás vegyületek és egyéb káros anyagok ülhetnek meg. A szálló por nemcsak a légúti, szív- és érrendszeri betegekre veszélyes, hanem azokra is, akik erős dohányosok, egyébként is porral járó munkát végeznek, vagy éppen sportolnak, vagy kerékpároznak a belvárosban. Az idén már nem először szólítja fel a budapestieket a szaktárca arra, hogy inkább maradjanak otthon, de konkrét intézkedés – például a leginkább szennyező járművek kitiltása vagy forgalomkorlátozás – nem történik Budapesten.
A főváros sajtóosztálya kérdésünkre a környezet védelméről szóló törvényre és egy 2001-es kormányrendeletre hivatkozott. A jogszabályok szerint a fővárosi önkormányzatnak ilyenkor két feladata és hatásköre van. Rendkívüli szmoghelyzetben eljár, illetve hoszszú távú hatású intézkedéseket tervez, és vezet be. A főváros azonban állítja: egészségügyi határértéket meghaladó légszennyezettség esetén nincs azonnali beavatkozási – forgalomkorlátozási – hatásköre, csak akkor, ha a szennyezettség eléri a riasztási küszöbértéket. Ekkor kötelessége az önkormányzatnak, hogy tájékoztassa a lakosságot, illetve felszólítsa az üzemeket, hogy huszonöt százalékkal csökkentsék károsanyag-kibocsátásukat.
A Levegő Munkacsoport viszont nemrég azt kérte a fővárosi önkormányzattól, hogy változtassa meg a szmogriadó elrendeléséhez szükséges kritériumrendszert. A főváros azonban arra hivatkozik, hogy a légszennyező anyagok határértékeit miniszteri hatáskörben rögzítik. A zöldek ezzel szemben a környezetvédelmi törvény 48. paragrafusára hivatkoznak, amelyben az önkormányzatok jegyzőinek engedélyt adnak arra, hogy a szaktárca vagy a kormány rendeleteinek kereteit túllépjék, és egyedi határértékeket határozzanak meg. A nézetkülönbség miatt egy helyben topognak azok, akiknek lehetőségük volna az intézkedésre.
Publicisztika a 7. oldalon

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.