Szinte minden településen lesz alkalmunk megünnepelni az 1848-as magyar forradalom és szabadságharc 160. évfordulóját. A Fidesz a tavalyi évhez hasonlóan szombaton is Budapesten, az Erzsébet híd pesti hídfőjénél tartja nagygyűlését 15 órai kezdettel. A rendezvény fő szónoka Orbán Viktor pártelnök lesz, de beszédet mond Kósa Lajos, a Fidesz alelnöke és Jókai Anna író is.
A Magyar Szocialista Párt nem tart nyilvános rendezvényt, a miniszterelnök és a kormány tagjai is kizárólag jelentős hatósági biztosítás mellett, illetve kordonok mögött vagy zárt épületekben fordulnak meg az ünnepnapon. Gyurcsány Ferenc miniszterelnök négy eseményen vesz részt: reggel fél tíztől a nemzeti lobogónk ünnepélyes felvonásán, majd a Kossuth-szobor megkoszorúzásán a Kossuth téren, délután négy órakor az MSZP-hez köthető Szabad Sajtó Alapítvány díjátadásán az Alkotmány utcai Politikatörténeti Intézetben, majd este nyolc órakor a Művészetek Palotája díszelőadásán, ahol beszédet is mond.
Az állami ünnepségeken a Lánchídnál és a Szabadság téren programokkal és családi rendezvényekkel várják az érdeklődőket. Az idén ugyanakkor várhatóan nem mond ünnepi beszédet állami vezető a Nemzeti Múzeum kertjében 11 órakor kezdődő eseményen, ott holnap a Győri Balett produkciója látható majd.
Az SZDSZ, illetve a fővárosi önkormányzat 13 órakor tartja kettős kordonrendszer mellett rendezvényét a Petőfi-szobornál, a Március 15-e téren, ahol Demszky Gábor próbál majd közönségéhez szólni. A nemzeti ünnep alaphangulatát a tavaly tojásokkal megdobált főpolgármester már megadta, hiszen kiderült: a fővárosi önkormányzat Petőfi-szobornál tartandó rendezvényén csak magyar, uniós vagy budapesti zászlóval, esernyő nélkül lehet részt venni, ráadásul az embereket előtte alaposan megmotozzák a biztonsági erők, és ha úgy ítélik meg, be sem engedik őket a Március 15. téren felállított kettős kordonon belülre.
*
A budai önkormányzatok csaknem húszéves hagyományuk szerint fáklyás menettel emlékeznek 1848 hősei és eszméi előtt. Nemzeti ünnepünkön 18 órától a budavári Dísz téren beszédet mond Pokorni Zoltán, a XII. kerület és Nagy Gábor Tamás, az I. kerület polgármestere.
A Jobbik és a Magyar Gárda a belvárosi Erzsébet téren ünnepel holnap 14 órától, az eseményen felszólal Vona Gábor pártelnök és Dósa István, a gárdisták főkapitánya. A MIÉP rendezvénye a Hősök terén lesz délután fél háromtól.
A Magyar Önvédelmi Mozgalom megemlékezése istentisztelettel kezdődik holnap a Hazatérés református templomban. Innen 10 órától átvonulnak a Nemzeti Múzeumhoz, majd 13 órára a Petőfi-szoborhoz. 17 órakor a Blaha Lujza téren tartanak megemlékezést, ahol Kovács Géza MÖM-elnök mellett beszédet mond Toroczkai László, Budaházy György és ifjabb Hegedűs Lóránt lelkész.
– Aki teheti, vegyen részt az ünnepségeken március 15-én – nyilatkozta Feldmájer Péter, a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetségének elnöke. Feldmájer egy éve a zsidó közösségen belül is nagy megütközést keltett felhívásával, hogy 2007. március idusán a pesti zsidók ne lépjenek az utcára, most azzal indokolta a részvételre buzdítását: „Tavaly óta helyreállt a polgári rend, hogy az lehetővé teszi a bátor és nyílt ünneplést.”
Zavargásokat vár a rendőrség. Nem zárható ki, hogy szélsőséges csoportok a holnapi ünnepi rendezvények megzavarására készülnek – jelentette ki tegnap Budapest rendőrfőkapitánya. Tóth Gábor kiemelte: a rendőrség mindent megtesz azért, hogy akik békésen akarnak ünnepelni, ezt megtehessék. A főrendőr tájékoztatása szerint tizenkét fővárosi rendezvényt értékeltek kiemelt kockázatúnak a nemzeti ünnepen, közöttük a Magyar Önvédelmi Mozgalomét, a Jobbikét és a Fideszét. Közölte, március 15-én reggel hat órától március 16-án reggel hat óráig fokozott ellenőrzést rendelt el, amely lehetőséget ad a rendőröknek arra, hogy igazoltassanak, és hogy „indokolt esetben” átvizsgálják az állampolgárok ruházatát, táskáját vagy gépjárműveit. Tóth Gábor elmondta, a „szükséges, lehető legrövidebb ideig tartó” kordonzárás lesz a Blaha Lujza tér, a Múzeumkert, a Kossuth tér és a Fidesz rendezvényének környékén.
A rendőrfőkapitány biztonsági okokra hivatkozva nem árulta el, hány rendőr biztosítja majd az ünnepi eseményeket. Ehhez képest tény: március 9-én éppen a rendőrség szivárogtatta ki – megfélemlítési célzattal –, hogy kétezer rendőrt vontak össze az Országház védelmére, vagyis akkor épp nem titkolták a létszámot.
Botrányos viselkedése miatt több mint 14 millióra büntették Gyurcsányt