Fontosabb a hadsereg?

Egy törvénymódosítással a jövőben természetvédelmi területeken is engedélyt adnának a kiemelt fontosságú honvédelmi létesítmények megépítésére. A zöldek emiatt a parlament környezetvédelmi bizottságának ülésén tiltakoztak tegnap.

2008. 04. 25. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Úgy módosítaná a kormány az országos területrendezési tervről szóló törvényt, hogy építési vagy telekalakítási tilalmat ne lehessen elrendelni kiemelt fontosságú honvédelmi övezetekben – ismerte el Füredi Károly, a Honvédelmi Minisztérium (HM) szakállamtitkára. Az államtitkár Nagy Andornak, az Országgyűlés környezetvédelmi bizottsága alelnökének és Vay Mártonnak, a Védegylet munkatársának kérdéseire reagált így a szaktestület tegnapi ülésén, ahol a HM környezetvédelmi tevékenységéről tájékoztatták a képviselőket. A KDNP-s alelnök arról is érdeklődött, hogy ezzel a törvénymódosítással nem adnak-e engedélyt a Natura 2000-es területekről szóló döntések felülírására. A politikus idézte a természetvédők véleményét, miszerint ez a törvénymódosítás honvédelmi érdeknek álcázott orvtámadás a Tubesre és a Kánya-hegyre tervezett katonai létesítmények elleni tiltakozások megfékezésére. Nagy Andor felvetette azt is, nem ütközik-e ez a javaslat az Európai Unió élőhelyek védelméről szóló irányelveivel.
A Tubes védelmében a környezetvédelmi bizottságban felszólalt Vicze Csilla, a Civilek a Mecsekért Mozgalom vezetője is, aki hangsúlyozta: a kormány által megbízott szakértői bizottság demográfiai, környezetvédelmi és geológiai szempontból sem javasolta a Tubest katonai lokátor telepítésére.
Az ülésen felszólalhatott Perlaki Tamás, a Kánya-hegyre épített katonai lehallgatóállomás területének egyik tulajdonosa is, aki arra figyelmeztette a képviselőket, hogy jogi szakértők szerint a területen megépült toronyra szabálytalanul adtak építési engedélyt.
Füredi Károly a Tubessel kapcsolatos civil megjegyzésekre úgy reagált: a HM tiszteletben tartja majd a független bíróság döntéseit. Nagy Andor kérdéseire válaszolva a szakállamtitkár hozzátette: az országos területrendezési tervre vonatkozó szabályok módosítását előzetesen egyeztették az Európai Unióval, és nem merült fel kompatibilitási probléma.
A bizottsági ülésen jelen lévő környezetvédőket megdöbbentette Duhay Gábornak, a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium főosztályvezetőjének a hozzászólása. A katonai Natura 2000-es területekkel kapcsolatban Duhay példaként azt hozta fel, hogy a táborfalvai lőtéren „megmentették a rákosi vipera élőhelyét”. Mint ismeretes, számos szakértő szerint itt valójában egy olyan központot hoztak létre, ahol fedett épületekben mesterségesen szaporítják ezeket az állatokat. Az országos területrendezési terv módosításáról szóló javaslatról a főosztályvezető állította, hogy az csak a meglévő állapotokat kívánja rögzíteni. Egy, a jövőben elfogadott törvénymódosítás azonban visszamenőleg nem lehet hatályos, vagyis azokat nem lehet a meglévő állapotokra érvényesíteni.
A Kánya-hegyről szólva Duhay Gábor elismerte, hogy az a Natura 2000 hálózat része, és madárvédelmi terület, de állította: az építkezés nem zavarta meg ott az erdőt, hiszen az „jelentéktelen méretű beavatkozás” volt. A zöldek szerint a tárca illetékesének „legfrappánsabb” érvelése a Kánya-hegy védettségével kapcsolatban hangzott el. A főosztályvezető ugyanis egyszerre tagadta és el is ismerte, hogy a lehallgatótoronynak helyet adó telket kivették a védelemre tervezett területek közül. Mint fogalmazott: a környéken 350 ezer hektárnyi védelemre tervezett területet visszavettek 180 ezerre, de a fennmaradó ingatlanokat javasolták felvenni a Natura 2000 hálózatba.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.