Úgy módosítaná a kormány az országos területrendezési tervről szóló törvényt, hogy építési vagy telekalakítási tilalmat ne lehessen elrendelni kiemelt fontosságú honvédelmi övezetekben – ismerte el Füredi Károly, a Honvédelmi Minisztérium (HM) szakállamtitkára. Az államtitkár Nagy Andornak, az Országgyűlés környezetvédelmi bizottsága alelnökének és Vay Mártonnak, a Védegylet munkatársának kérdéseire reagált így a szaktestület tegnapi ülésén, ahol a HM környezetvédelmi tevékenységéről tájékoztatták a képviselőket. A KDNP-s alelnök arról is érdeklődött, hogy ezzel a törvénymódosítással nem adnak-e engedélyt a Natura 2000-es területekről szóló döntések felülírására. A politikus idézte a természetvédők véleményét, miszerint ez a törvénymódosítás honvédelmi érdeknek álcázott orvtámadás a Tubesre és a Kánya-hegyre tervezett katonai létesítmények elleni tiltakozások megfékezésére. Nagy Andor felvetette azt is, nem ütközik-e ez a javaslat az Európai Unió élőhelyek védelméről szóló irányelveivel.
A Tubes védelmében a környezetvédelmi bizottságban felszólalt Vicze Csilla, a Civilek a Mecsekért Mozgalom vezetője is, aki hangsúlyozta: a kormány által megbízott szakértői bizottság demográfiai, környezetvédelmi és geológiai szempontból sem javasolta a Tubest katonai lokátor telepítésére.
Az ülésen felszólalhatott Perlaki Tamás, a Kánya-hegyre épített katonai lehallgatóállomás területének egyik tulajdonosa is, aki arra figyelmeztette a képviselőket, hogy jogi szakértők szerint a területen megépült toronyra szabálytalanul adtak építési engedélyt.
Füredi Károly a Tubessel kapcsolatos civil megjegyzésekre úgy reagált: a HM tiszteletben tartja majd a független bíróság döntéseit. Nagy Andor kérdéseire válaszolva a szakállamtitkár hozzátette: az országos területrendezési tervre vonatkozó szabályok módosítását előzetesen egyeztették az Európai Unióval, és nem merült fel kompatibilitási probléma.
A bizottsági ülésen jelen lévő környezetvédőket megdöbbentette Duhay Gábornak, a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium főosztályvezetőjének a hozzászólása. A katonai Natura 2000-es területekkel kapcsolatban Duhay példaként azt hozta fel, hogy a táborfalvai lőtéren „megmentették a rákosi vipera élőhelyét”. Mint ismeretes, számos szakértő szerint itt valójában egy olyan központot hoztak létre, ahol fedett épületekben mesterségesen szaporítják ezeket az állatokat. Az országos területrendezési terv módosításáról szóló javaslatról a főosztályvezető állította, hogy az csak a meglévő állapotokat kívánja rögzíteni. Egy, a jövőben elfogadott törvénymódosítás azonban visszamenőleg nem lehet hatályos, vagyis azokat nem lehet a meglévő állapotokra érvényesíteni.
A Kánya-hegyről szólva Duhay Gábor elismerte, hogy az a Natura 2000 hálózat része, és madárvédelmi terület, de állította: az építkezés nem zavarta meg ott az erdőt, hiszen az „jelentéktelen méretű beavatkozás” volt. A zöldek szerint a tárca illetékesének „legfrappánsabb” érvelése a Kánya-hegy védettségével kapcsolatban hangzott el. A főosztályvezető ugyanis egyszerre tagadta és el is ismerte, hogy a lehallgatótoronynak helyet adó telket kivették a védelemre tervezett területek közül. Mint fogalmazott: a környéken 350 ezer hektárnyi védelemre tervezett területet visszavettek 180 ezerre, de a fennmaradó ingatlanokat javasolták felvenni a Natura 2000 hálózatba.
A többség elítéli Magyar Pétert és a visszavonulását akarja