A rövid próbaüzem után holnaptól október végéig működik a viharjelző-rendszer a Balatonnál és a Velencei-tónál – jelentette be a hét végén Balatonföldváron Tatár Attila vezérőrnagy, katasztrófavédelmi főigazgató. Elmondta, hogy első fokú viharjelzéskor, óránként 40-60 kilométeres szélsebességnél percenként negyvenöt, II. fokú, 60 kilométeresnél erősebb szél esetén 90 fényfelvillanás figyelmezteti a vízen tartózkodókat a veszélyre két nagy tavunkon. Erről a strandok közelében és a hajóállomásoknál nagyméretű táblák tájékoztatnak, a külföldiek részére pedig szórólap készül – hangzott el a katasztrófavédelem, a meteorológiai szolgálat és a balatoni vízi rendészet közös sajtótájékoztatóján.
A meteorológiai szolgálat siófoki obszervatóriuma a tó térsége időjárásának pillanatnyi állapotáról és több órás időtávra is ad tájékoztatást a szélviszonyokról, de emellett a balatoni hajósok, a vitorlásversenyek, illetve a tóátúszás szervezőinek a tájékoztatását is vállalja. A vihar-előrejelzésbe – amiként korábban is – a Rádiós Segélyhívó Infokommunikációs Egyesület idén is bekapcsolódik. Emelt díjas telefonvonalon is érdeklődhetünk a tó időjárásáról. Napközben a 91/
300-425-ös, éjszaka a 91/300-424-es számon.
Ami pedig az időjárásra kiváltképp érzékeny Balaton vízkészletét illeti, a Közép-dunántúli Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság hét végi közleménye nem sok jót ígér. Bár ma reggel megkezdődik a 115 centiméteres vízállású tó 110 centiméteres szabályozási szintre való leeresztése, de – a meteorológiai előrejelzés szerint – az elkövetkező öt hónapból csak egy lesz csapadékos, ezért a mederben minden eddiginél több vizet kell tárolni. A mostani vízeresztésnek elsősorban az a célja, hogy erős, viharos északi szél esetén ne öntse el a víz a déli part alacsonyabb részeit, a víztárolást pedig a drámaian alacsony vízállás megelőzése indokolja.
Halálos tűz volt Csömenden