Képmutatónak tartja a kormány éghajlatvédelmi politikáját a Magyar Természetvédők Szövetsége (MTVSZ) a hétfőn megszavazott energiapolitikai koncepció miatt, mert a dokumentum a zöldszervezet szerint céljaiban szöges ellentétben áll a nemrég elfogadott éghajlat-változási stratégiával.
– Az Országgyűlés néhány hete egyhangúlag fogadta el a nemzeti éghajlat-változási stratégiát. Ez célul tűzi ki az üvegházhatású gáz kibocsátásának csökkentését a klímaváltozás hatásainak mérséklése céljából, felvázolja azokat a szakmapolitikai elveket, amelyekkel ezek elérhetők, köztük az energiapolitika elveit – emlékeztetett a civil szervezet, hozzátéve, hogy a parlament leszavazta azokat a kormánypárti és ellenzéki egyéni módosító javaslatokat, amelyek helyrehozták volna az energiakoncepció hibáit, és megpróbáltak volna összhangot teremteni az éghajlat-változási stratégiával.
– A természetvédők szerint az energiapolitikának az energiafelhasználás csökkentésén, a megújuló energiaforrások arányának növelésén keresztül hozzá kell járulnia a fenntartható fejlődéshez. Hihetetlennek tűnik, de a képviselők megszavaztak egy olyan energiapolitikát, amely kiáll az atomenergiai fejlesztések mellett, és az alternatívákat sem tárja a lakosság elé – tette hozzá Botár Alexa, az MTVSZ éghajlat-védelmi programfelelőse.
Az energiapolitikai koncepcióra az összes megjelent MSZP-s honatya, 14 fideszes, három KDNP-s, egy független és egyetlen SZDSZ-es képviselő szavazott igennel. Ez utóbbi Fodor Gábor környezetvédelmi miniszter volt.
Éghajlatvédelem lokálisan. Ültessük át saját településünk viszonyaira a nemzeti éghajlat-változási stratégia gondolatait, gyűjtsük csokorba az egyes állampolgárok, családok által megteendő lépéseket, illetve a települések önkormányzatainak szóló változtatásokat – áll a Keszthelyi Környezetvédő Egyesület civil szervezetekhez szóló felhívásában. – Egymást érik a klímaváltozás veszélyeire figyelmeztető konferenciák, tanulmányok készülnek, javaslatok születnek, ám a konkrét cselekvés még mindig késik. Azt javasoljuk, hogy mi, civilek most azonnal lássunk hozzá a cselekvéshez – figyelmeztetnek a balatoni város környezetvédői. Azt remélik, hogy a szakemberek közreműködésével elkészült városi klímavédelmi programokkal helyben lehet 20 százalékkal csökkenteni a szén-dioxid-kibocsátást.
Kiderült, hogyan változik a szemétszállítás a hosszú hétvégén