Kuomintang-győzelem

Ma Jin-csou (M Ying-jeou), az ellenzéki Kuomintang jelöltje nyerte a tajvani elnökválasztást. Az ország ENSZ-tagságának kérvényezéséről rendezett népszavazás ugyanakkor eredménytelenül zárult.

Hírösszefoglaló
2008. 04. 03. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mintegy hétmillió szavazatot kapott a Kínai Nemzeti Párt (Kuomintang) színeiben induló Ma Jing-csou, azaz a leadott 13 millió voks jelentős többségét. A központi választási bizottság azt közölte, hogy Ma Jing-csou a szavazatok 58 százalékát kapta, míg a kormányzó Demokratikus Haladó Párt (DPP) jelöltje, Frank Hszie (Frank Hsieh) volt tajpeji polgármester 42 százalékot szerzett. Az elnökválasztással egyidejűleg népszavazást is tartottak arról, hogy a sziget kérje-e felvételét az ENSZ-be, s ha igen, Kínai Köztársaság vagy Tajvan néven tegye ezt. A kezdeményezés nem kapta meg a szükséges támogatást.
A távozó elnök, Csen Suj-pien (Chen Shui-bian) a szigetország Kínától való elszakadásának híve volt, és ezt ismételten kinyilvánította, amikor szombaton szavazatát leadta. Ma Jing-csou szorosabb gazdasági kapcsolatokat szeretne Kínával, és békeszerződést kötne Pekinggel, demilitarizálva a Kína és a sziget közötti tengerszorost.
A választási kampányra rányomta bélyegét a tibeti válság. Frank Hszie arra figyelmeztetett, hogy a legújabb tibeti fejlemények jelzik, milyen lenne Tajvan jövője, ha újraegyesülne az anyaországgal. Ellenfele viszont azzal érvelt, hogy „Tajvan nem Tibet”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.