Mégis adtunk el lőszert Afganisztánba

Mégis adtak el lőszert a Magyar Honvédség készleteiből az afgán hadsereg részére – derült ki tegnap a nemzetbiztonsági kabinet vizsgálatából.

2008. 04. 07. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Daróczi Dávid kormányszóvivő tegnap bejelentette: a kormánytagokból és nemzetbiztonsági vezetőkből álló nemzetbiztonsági kabinet vizsgálata alapján egy céget találtak, amely legálisan adott el lőszert az Egyesült Államokban visszaélésekkel és korrupcióval megvádolt AEY Inc. nevű cégnek. A társaság az MFS 2000 Lőszergyártó Zrt., amely rendelkezett a tranzakcióhoz szükséges engedélyekkel. Gyurcsány Ferenc kormányfő azért kért tájékoztatást, mert a The New York Times információi szerint a volt kommunista blokk országaiból – köztük Magyarországról – megsemmisítésre váró, rossz minőségű lőszereket szállítottak egy Miami Beachen bejegyzett közvetítőcégen keresztül az afgán hadsereg részére, és a töltények között számtalan olyat is találtak, amely a hatvanas években Kínában készült. Az AEY Inc. szerződését végül felfüggesztették az amerikai hadsereggel, mert a cég vezetője azt hazudta, hogy a kínai lőszerek magyarok.
Az MFS 2000 Zrt. tegnap a honlapján közölte: az AEY Inc. közvetítésével az afgán védelmi minisztériumnak kiszállított lőszerek a Magyar Honvédséggel kötött szerződés alapján, annak készletéből kerültek az MFS 2000 Zrt. tulajdonába. A szerződésnek megfelelően ezen lőszerek értékét az MFS 2000 Zrt. beszámította a Magyar Honvédség részére szállított új gyártású katonai lőszerek árába. A töltények jó minőségűek és magyar gyártmányúak voltak, nem pedig kínai eredetűek. Az MFS nem hozható semmilyen összefüggésbe az AEY Inc. által elkövetett törvénysértésekkel.
Az ügy kirobbanása után a HM még úgy nyilatkozott, hogy a Magyar Honvédség lőszert egyáltalán nem értékesít, a feleslegessé vált, lejárt szavatosságú lőszereket megsemmisítteti. A tárca lapunk kérdésére közölte, a megsemmisítésre az utóbbi években egyetlen céggel szerződtek, a Trend-Fix Kft.-vel. Ez a társaság több száz milliós értékben szerződött lőszer-megsemmisítésre a Nyír-Uncia Kft.-vel, Veres János pénzügyminiszter adócsalásért börtönbe zárt egykori üzlettársa, Kabai Károly családi vállalkozásával.
Nagy Györgyöt, az MFS 2000 Zrt. tulajdonosát lapzártáig hiába kerestük telefonon. A HM sajtóosztályán viszont tegnap már azt közölték: „A Magyar Honvédség cseremegállapodás alapján adott át régi lőszereket újakért cserébe az MFS 2000 Zrt. részére értékegyeztetéssel.” Az MFS 2000 Kft. egyik tulajdonosa, a már említett Nagy György egyébként a Wallis Zrt. egykori vezérigazgatója.
Továbbra is kérdés azonban, hogy kikerülhettek-e Magyarországról az MFS Zrt. tranzakcióin túl megsemmisítésre szánt töltények is az ázsiai országba. Erre utal ugyanis, hogy az AEY Inc. vezetője, Efraim E. Diveroli a The New York Times információi szerint több illegális fegyverkereskedelemmel gyanúsított személlyel is tartotta a kapcsolatot. A hadrendből kivont lőszerek megsemmisítésével megbízott Trend-Fix Kft. és az alvállalkozóként alkalmazott Nyír-Uncia Kft. vezetői továbbra sem nyilatkoztak az ügyben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.