Mindössze havi 20 ezer forintért bérel egy Andrássy úti lakást a terézvárosi önkormányzattól Batiz András, a Gyurcsány-kormány volt szóvivője, a MeH jelenleg megbízási szerződésben álló médiaszakembere. A Helyi Téma című hetilap információi alapján Batiz András 2001-ben jutott hozzá az Andrássy úti ingatlanhoz, lakáscsere után. A lap szerint akkor senki sem vizsgálta, miként kaphatott szociális alapú bérletet a sztárriporter. Batiz ugyanis 2001-ben az RTL Klubban dolgozott, nehezen elképzelhető, hogy aprópénzért. A későbbi kormányszóvivő így akkor aligha felelhetett meg a kritériumoknak, vagyis vele 2001-ben minden bizonnyal piaci alapú vagy költségalapú bérletet kellett volna létesíteni.
Szilágyi Erika, Terézváros szóvivője lapunknak elmondta, a 2006-tól hatályos lakástörvény kötelezi az önkormányzatokat arra, hogy vizsgálják a bérlők jövedelmi viszonyait, és annak alapján állapítsák meg a lakbért. A törvény azonban visszamenőleg nem hatályos, így egy önkormányzatnak sincs lehetősége ma arra, hogy a 2006 előtt önkormányzati lakásba költözők anyagi helyzetét vizsgálják, vagyis aki már régebben bent lakik, a régi szabályok szerint fizet.
A Helyi Téma azt is megírta, hogy az Andrássy úti ház lakói adott esetben élhetnek elővásárlási jogukkal: a szociális bérlő, ha a teljes térítést egy összegben fizeti, a piaci értékének 10 százalékáért juthat a lakáshoz. Aki részletben fizet, annak a piaci érték 15 százalékát kell 25 év alatt kifizetnie. A lap szerint a kedvezményes vételi lehetőség pedig Batiz Andrást is megilleti, miután szociális lakbért fizet, a körülbelül 25 millió forint értékű bérlakását egy összegben 2,5 millió forintért válthatná meg.
Balog Gábor, a körzet MSZP-s önkormányzati képviselője szerint azonban a lakásokat egyáltalán nem lehet csak úgy megvásárolni. Mint elmondta, ez az Andrássy úti ház is a világörökség része, így a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal szigorú ellenőrzése alatt áll. Csakis az épület teljes felújítását követően idegeníthetők el a lakások.
Balog Gábor hozzátette, ha megtörténne a szükséges renoválás, onnantól a helyi rendelet szerint a lakók részletre, a forgalmi érték 15 százalékáért vásárolhatnák meg ingatlanjaikat, míg egyösszegű fizetés esetén a bérlők tíz százalékért juthatnak hozzá a lakásokhoz.
Szerettük volna Batiz András véleményét is megtudni az üggyel kapcsolatban, de lapzártáig nem tudtuk elérni. Más sajtóorgánumoknak viszont azt nyilatkozta, tudomása szerint sem a lakáscsere idején, sem azóta nem sértett meg semmiféle jogszabályt. A ház ugyanakkor szerinte kész romhalmaz, és pontosan ilyen rossz állapotban volt a lakása is, amelyet csak többmilliós ráfordítással lehetett egyáltalán lakhatóvá tenni.
Varga Mihály: Jövőbeni munkámmal is Magyarország stabilitását és gyarapodását szolgálom