Ütközőzóna

Taliándörögdön egyik napról a másikra elfoglalta a régi űrtávközlési központot a Magyar Honvédség. Tavaly decemberben autók jelentek meg a létesítmény előtt, utasaik pedig egyszerűen kijelentették: holnaptól ők őrzik az objektumot. Mint kiderült, a katonai felderítés üzemelteti az állomáson működő tizennyolc méter átmérőjű műholdvevő parabolákat. Ezeket a hatalmas „tányérokat” a napokban nyugati irányzékból dél, illetve kelet felé fordították. Katonai forrásaink szerint a hadsereg titkos ingatlanszerzései és radarépítkezései azzal állnak összefüggésben, hogy gyakorlatilag déli védvonallá tett minket a NATO.

2008. 04. 14. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Államérdek és szolgálati titok. Ezekre a varázsszavakra hivatkozva visszatért a Magyar Honvédségnél az utóbbi években az a gyakorlat, hogy hegytetőket foglal el, sokszor figyelmen kívül hagyva a polgári jog bizonyos szabályait. A tulajdonosok és a környékbeliek pedig csak ámulnak, amikor a magaslatokon zöldellő erdő fái közül egy-két hónapon belül kinő egy hamuszürke objektum, egy műhold méretű glóbusz, vagy akár csak hatalmas tányérok kezdenek forogni valahol a falujuk fölött. Amikor egy újságíró, tiltakozó vagy természetvédő a különös létesítmények közelébe merészkedik, az őrök azonnal elzavarják, vagy ugyanazokra a szervezetekre hivatkoznak: a Katonai Biztonsági Hivatalra (KBH), amely a hadsereg elhárítási feladataival foglalkozik, illetve a Katonai Felderítő Hivatalra (KFH), amely rádiósokat és katonai hírszerzőket alkalmaz itthon és külföldön az úgynevezett „külső ellenség” avagy a biztonságpolitikailag nehezen leírható „nemzetközi terrorizmus” rossz szándékainak felderítésére, megelőzésére.
A katonák az egyik internetes fórum tanúsága szerint úgy viccelődnek: ahol nincs hadsereg, ott legalább legyen jó a felderítés, hogy tudjuk, mire készülhetünk. Az általunk megkérdezett szakértő szerint viszont több oka lehet a hegytetőkre emelt radarok, lehallgatóállomások és műholdas kommunikációs eszközök megépülésének, felújításának. A felderítő létesítmények szerepét természetesen továbbra is a délszláv térségben uralkodó robbanásig feszült állapotok értékelik föl, de szükség van rájuk egy másik fontos körülmény miatt is. A lapunknak név nélkül nyilatkozó nyugállományú katonatiszt ez utóbbit így fogalmazta meg: észre sem vettük, de újra világbirodalmi babérokra törekvő államok, az Egyesült Államok és Oroszország ütközőzónájában élünk. Ennek köszönhető, hogy nálunk épülnek meg, állnak szolgálatba a NATO déli végvárai, egy együttműködő szövetségi légvédelmi rendszer lokátorai, néhány titkos lehallgatótorony és egy rendkívül gyors, műholdas kapcsolatra képes adatközvetítő.
Vigántpetend felől álombeli táj képe tárul elénk, ha lenézünk a Taliándörögd melletti völgybe. A Balaton-felvidék mediterrán jellegű éghajlatának hatására ugyanis itt már kora tavasszal virágozni kezdenek a fák, a lankákon pedig élénkzöldben pompázik a mező. Az egyik magasabb dombon azonban három hatalmas tányér éktelenkedik, egy mélyzöldre festett, régi orosz parabola és két rikítóan fehér műholdvevő.
A környéken élők közül csak az nem vette észre, aki nem akarta, hogy a napokban a használaton kívüli kisebb, zöld színű berendezést az ég felé, a nagyobb, hófehér tányérokat pedig nyugati irányzékból délre és keletre fordították. Azóta van ez így, amióta az objektumot elfoglalta a honvédség.
Ugyanis az állomást 2005-től mostanáig nem őrizték, mert csak „alapjáraton” működött, hogy tönkre ne menjen a sok értékes berendezés. Ezekben az időkben szabadon látogatható volt a létesítmény, akár egy muzeális különlegesség.
A taliándörögdiek viszont arról beszélnek a katonák megjelenése óta, hogy a kommunista időkben Olaszországot és Ausztriát figyelhették, figyeltették velünk a Nyugat elleni háborúra készülve, ma viszont Szerbiát és Ukrajnát kell becserkésznünk a műholdvevőkkel egy másik szövetség részeként.
A hivatalosan megszerezhető információk szerint azonban ezen a helyen a hetvenes évektől kezdve egy szovjet–magyar űrtávközlési állomás, a rendszerváltoztatás után pedig a Magyar Posta, majd a Magyar Távközlési Vállalat műholdvevője működött. Az objektumnak azonban lehettek katonai vagy nemzeti stratégiai funkciói is, hiszen 1977-től 2005-ig fegyveres őrök védték a parabolaantennák körüli kerítést.
Régi tábla hirdeti a település mellett, a tányérokhoz vezető út mentén, hogy „űrtávközlési földi állomás” felé tartunk. A kapu önműködően tárul ki, ahogyan a főbejárat elé érünk. Őszülő, mégis fiatalos, katonaruhába öltözött úr állja utunkat: a Honvédelmi Minisztérium (HM) őrzés-védelemmel foglalkozó cégének, a HM EI Zrt.-nek az alkalmazottja. Amikor arról érdeklődünk, mi lehet odabent, és miért zárták le a kapukat, azt mondja, hogy a KBH, vagyis a katonai elhárítás mérnökei használják az épületet. Később már a KFH-ról, vagyis a hadsereg hírszerzőiről beszél. „Most a honvédségé az ingatlan, de mindent én sem mondhatok el, mert ami a kerítésen belül folyik, az szigorúan titkos” – mosolyog sejtelmesen a kapuőr. Azt azért megtudom tőle, hogy hiába is próbálnék bemászni, mert a környéket kamerák figyelik, és ahogyan megrezdül a drót az elkerített terület körül, az őrfülkében megszólal egy jelzőberendezés. Ahhoz képest, hogy pár évvel ezelőtt a Művészetek Völgye rendezvénysorozat egyik attrakciójaként a Krétakör Színház installációs élménytúrákat kínált a vendégeknek ezen a helyen, miközben fénypásztákkal világította meg a műholdvevők öblét, most hatalmas itt a szigor.
A Közbeszerzési Értesítő szerint a műemlék űrtávközlési állomást a KFH 480 ezer euróért vette bérbe tíz évre egy veresegyházi ingatlanfejlesztő kft.-től. A hirdetmény nélküli tárgyalásos eljáráson tavaly november közepén született eredmény. A tájékoztató szerint a legalacsonyabb összegű ajánlat nyert, de a győztes cég volt az egyetlen ajánlattevő. A HM erről csak annyit közölt: azért szerezte meg az állomást, mert jelenlegi állapotában tökéletesen megfelel a katonai hírszerzés céljainak. Ezeket a célokat azonban nem részletezték. Hivatalosan úgy nyilatkoztak: az állomás eszközei „a titkosszolgálatokról szóló törvényben előírt feladatok magasabb szintű végrehajtásához szükségesek”.
Mindenesetre árulkodó, hogy a bérbe adó cég vezetői helyett csak egy fantomirodát lehet fellelni a budapesti BVSC sporttelepén. A Magyar Telekom ráadásul eddig azt állította, hogy még nem adta el senkinek a taliándörögdi létesítményt. Lapzártánkig a cég csak annyit válaszolt a kérdéseinkre, hogy végül sikerült az értékesítés. A veresegyházi kft. viszont sokáig úgy adta bérbe az állomást 120 millió forintnak megfelelő euróért a katonai hírszerzésnek, hogy papíron még nem is volt az övé.
Egy érintett katonai szakembertől különös információkat tudtunk meg az egyik közeli városban a kommunikációs állomáson korábban tapasztalt helyzetről. Ezek szerint a Kádár-rendszerben az ország öt legfontosabb objektuma között tartották számon. Két vezetékről is lehetett működtetni a kommunikációs központ berendezéseit, az egyik áramforrás Tapolcáról, a másik Ajkáról érkezett. Az üzemeltetők azonban semmit sem bíztak a véletlenre, hatalmas aggregátort is tartottak készenlétben és egész teremnyi akkumulátoregységet arra az esetre, ha sehonnan sem érkezne áram a telephelyre.
Valami miatt tehát elengedhetetlen volt a biztonságos üzemelés. Persze lehet, ezt csupán az indokolta, hogy sok esetben erről az állomásról folyt az országos televíziós közvetítés a közeli Kab-hegyi torony közreműködésével.
Az űrtávközlési állomás központi épülete háromemeletes. Informátorunk szerint az alsó szinten a kiszolgáló elektronika, a középső szinten a konyha és az öltözők, a fölső szinten pedig az irányítóközpont működött. Valaha ötven ember sürgött-forgott a területen, ma viszont mindössze hat mérnököt vettek viszsza a működtetéshez, akik két műszakban, napi tizenkét órában dolgoznak. Először az őröket váltották le kiszolgált katonákra, majd két „szakember” érkezett a honvédségtől, akiket a régi munkatársak egy részének visszahívása követett.
Jelenleg senki sem teheti be a lábát az állomásra, aki nem esett át nemzetbiztonsági átvilágításon. Erre hivatkozva rúgták ki a korábbi biztonsági őröket is. Az őrszemélyzet eltávolítása nem éppen a munkajogi szabályok betartásával történt. Egy hideg decemberi napon autók jelentek meg a főbejárat előtt, amelyekből civil és katonaruhás személyek szálltak ki, majd kijelentették, hogy mostantól ők őrzik a távközlési központot. Az egykori biztonsági személyzet ezek után kénytelen volt a munkaügyi bírósághoz fordulni, hogy legalább a ki nem fizetett szabadságok és a felmondási időre járó bér összegét megkapják munkáltatójuktól. Ez a társaság egyébként három év alatt a hetedik olyan cég volt, amely alkalmazta őket. Eredetileg a Pajzs Rt. kötött szerződést az őrzésre, de a cég alvállalkozója újabb alvállalkozókkal állapodott meg, és egy idő után az őrök már azt sem tudták, hogy kinek dolgoznak valójában. A Pajzs cégcsoport egykori dolgozóinak eltávolítása azért is furcsa, mert korábban ez a társaság nagy értékű megbízást kapott a HM tulajdonában álló és a mostani őrzést végző HM EI Zrt.-től a honvédségi objektumok védelmére, amelyre egy keretszerződés értelmében csaknem hatmilliárd forintot költöttek évente. A Pajzs Holding Befektető és Tanácsadó Rt.-nek hét, javarészt őrzés-védelemmel foglalkozó kisebb cég állt az érdekeltségében, és több pártállami funkcionárius is tagja lehetett.
Alapítója volt például Vörösmarti Mihály nyugállományú rendőr tábornok, de a cég közös társaságot hozott létre a Fejti György volt MSZMP-s kb-titkár tulajdonában lévő Alsys 2000 Kft.-vel is. Az utóbbi vállalkozásban érdekelt volt egy cégen keresztül Kovács Jenő, az MSZMP-kb pártpolitikai osztályának vezetője is.
A taliándörögdi űrtávközlési központban azonban ettől az évtől átvette az irányítást a katonai felderítés, amely információink szerint nem alkalmaz magáncégeket a munkájához. Még akkor sem, ha csak a kapuk őrzéséről van szó. Forrásunk szerint ez azért is furcsa, mert a délszláv háború idején is magántársaság őrizte az objektumot. Ezekben az időkben a biztonságiak kezébe gépfegyvert adtak, a falut pedig még a váltóműszak alkalmazottai is csak külön engedéllyel hagyhatták el. A honvédség meg éppen most vette át a létesítményt, amikor Szerbiában forrongások okozójává vált a függetlenedő Koszovó.
Kis-Jugoszlávia ellen úgy kezdődött a szövetségi hadművelet 1999 márciusában, hogy Magyarország, Horvátország, Albánia és az Adriai-tenger térségében 16 óra 50 perckor megjelent három E–3A AWACS felderítő repülőgép. Ezután negyedórával az olaszországi Aviano bázisáról harci gépek szálltak fel.
Magyarország feladata a logisztikai támogatás megszervezése volt, amelyet Szenes Zoltán tábornok irányított. A tábornok később vezérkari főnök lett, és megtanulhattuk, hogy a NATO részéről a legkorszerűbb légi irányítással és kommunikációs kapcsolatrendszerrel kell vezetni egy ilyen háborút. A tökéletes háttérre természetesen azért van szükség, hogy a műveletek minél kevesebb pusztítással járjanak, és a szövetség ne veszítsen harci repülőgépet.
Katonai körökből származó értesüléseink szerint Koszovó függetlenségének kikiáltásakor szintén AWACS gépek szálltak Magyarország déli határának térségébe. A készültséget azonban ma már nem csak a műholdas segítség biztosítja. Nem véletlen, hogy számos radarállomást újítottak fel az országban, köztük kettőt Taliándörögd térségében, a Kőris-hegyen és Püspökladányban a polgári légi irányítás számára.
A természetvédők tiltakoznak a Kánya-hegyi torony megépülése ellen is, amelyhez szerintük jogtalanul szerezték meg az erdő egy részét a tulajdonosoktól. Itt szintén a katonai hírszerzés egyik állomása működik, vagyis nem beszélnek másról, mint államérdekről és titkos felderítő feladatokról.
A déli országhatárhoz közel, a Tenkes-hegyen szintén a KFH korszerűsített egy rádió adó-vevő állomást, nem messze a szőlőhegyeiről híres Villánytól.
Országos botrány kerekedett abból is, hogy a NATO milliárdos támogatásával összefüggő légvédelmi hálózatot kívántak létrehozni egy békéscsabai, egy bánkúti és egy mecseki lokátor megépítésével, az utóbbit azonban egyelőre megakadályozták a helyiek és a környezetvédők. A HM az eredetileg a Zengőre tervezett, majd a Tubesre száműzött radar miatt is perek sokaságát zúdította a nyakába, mert a civilek vitatják a saját építésügyi hatóságaként szerzett engedélyt. A törvény ugyanis különleges esetben lehetőséget ad erre. Pontosabban akkor, ha katonai objektumról van szó.
A HM így reagált lapunk kérdéseire: a szaktárca mindig betartotta a rá vonatkozó jogszabályokat. A katonai létesítmények engedélyezésére egy kormányrendelet hatalmazza föl a minisztériumot, amelyet az Orbán-kormány idején fogadtak el. Az említett objektumokat nem a katonai elhárítás, hanem a rádiósok, illetve a felderítők üzemeltetik. A Magyar Honvédség helyőrségeit és létesítményeit nem katonák őrzik, hanem civil biztonsági cégek, így a taliándörögdi űrtávközlési központot is. Az állomást az adásvételének lezárultáig a Magyar Telekom mint tulajdonos beleegyezésével adta bérbe a veresegyházi kft., és a korábbi őrszemélyzet elbocsátásáról is a tulajdonos által megbízott cég döntött.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.