Minden lapunk által megkérdezett önkormányzati és települési szövetség egyetértett abban, hogy a vizitdíj-kompenzáció nem az ő kompetenciájuk, hanem a kormányé. Akadt olyan önkormányzati érdek-képviseleti vezető is, aki egyenesen úgy fogalmazott: „ha a kormány erkölcsi kötelességének érezte, hogy 2009. január 1-je helyett idén április 1-től törölje el a vizitdíjat, akkor legyen az is erkölcsi kötelessége, hogy a kieső bevételeket visszapótolja.” Ismert, előzőleg Kósa Lajos, a Megyei Jogú Városok Szövetségének elnöke lapunknak azt nyilatkozta, hogy a szervezet májusi közgyűlésén Szekszárdon kezdeményezni fogja, hogy foglaljanak állást a vizitdíj-kompenzáció ügyében. Elmondta, az egészségügyi törvény egyértelművé teszi, hogy a kompenzációt az Országos Egészségbiztosítási Pénztárnak kell kifizetni. Kósa hangsúlyozta, egyedül nem dönthet, ezért mindenképpen konzultálni fog az ügyben a polgármester kollégákkal. Elképzelhetőnek tartja, hogy a Megyei Jogú Városok Szövetségében olyan álláspont szülessen, hogy kezdeményezik: a parlament tegye kötelezővé a kormányzat részére a kompenzáció kifizettetését. – Ennek megszavazására kisebbségi kormányzás esetén minden lehetőség meglesz. Az önkormányzatokat törvény kötelezi az alapellátás megszervezésére, ennek felelősségéből pedig nyilvánvalóan adódik, hogy a háziorvosokat nem hagyhatják magukra a probléma megoldásában – szögezte le Kósa Lajos. Ha a kormány önszántából nem lép, az önkormányzatoknak kell nyomásgyakorlással a megoldást kikényszeríteni – hangsúlyozta Debrecen fideszes polgármestere.
A többi önkormányzati szövetség szintén a megoldáson gondolkozik. Gémesi György, a Magyar Önkormányzatok Szövetségének elnöke megjegyezte, a vizitdíj-kompenzáció nem az önkormányzatok feladata, hiszen a kialakult helyzetről nem ők tehetnek. Kitért arra is, hogy költségvetési év kellős közepén, a kivéreztetett települések képtelenek a kompenzációt önerőből megoldani. – Az érintetteknek kell megegyezni, de a forrást mindenképpen a központi költségvetésből kell biztosítani – tette hozzá. Mint mondta, már csak azért sem tudnak fizetni, mert a megnövekedett infláció miatti többletköltségeiket sem téríti meg senki. Gémesi elképzelhetőnek tartja, hogy az önkormányzati szövetségek együtt lépjenek fel a kérdésben, mert valamennyien úgy gondolják, hogy a helyzet kulcsa a kormány kezében van.
Szabó Gellért, a Magyar Faluszövetség elnöke szintén el tudja képzelni az önkormányzati érdekképviseletek összefogását. – A finanszírozás vissza nem állítása morális problémákat vet fel a kormány részéről, mert annak evidenciának kellett volna lenni – jegyezte meg Szabó Gellért, hozzátéve, az önkormányzatok, mint a lakosság is, a teljes kiszolgáltatottság állapotában vannak. Mint rámutatott, a lakosságnak szüksége van az orvosi ellátásra, az önkormányzatoknak pedig kötelességük ezt biztosítani. – Elfogadhatatlan, hogy a kormány ezt a kiszolgáltatottságot a vizitdíj-kompenzáció elmaradásával tovább fokozza – tette hozzá.
Zongor Gábor, a Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének főtitkára úgy fogalmazott, a tárgyalásos utat látja célravezetőnek. – A probléma ismert az önkormányzatok előtt. Nem csupán a háziorvosok gondja ez, sok helyen ugyanis az önkormányzatok közalkalmazottként foglalkoztatják az orvosokat, így itt a bevételkiesés a településeket érinti – jegyezte meg Zongor Gábor, hozzátéve, azt tartaná szerencsésnek, ha a három oldal – az Országos Egészségbiztosítási Pénztár, a háziorvosok és az önkormányzatok – tárgyalna a kialakult helyzetről.
Mint elmondta, éppen most kapott egy felkérést a Magyar Orvosi Kamarától, hogy április 24-én egyeztessenek a kérdésben. – Az lenne a szerencsés, ha előtte az önkormányzati szövetségek egységes álláspontot alakítanának ki a megoldási javaslattal kapcsolatban – fűzte hozzá.

Vitray Tamás találkozott a Magyarországon kószáló medvével